Jak Rozpoznać Łysienie Androgenowe - Kompletny Przewodnik
Leczenie chirurgiczne łysienia androgenowego
Leczenie to polega przede wszystkim na przeszczepie włosów. Obecnie najczęściej stosowane są metody mikrochirurgiczne, polegające na pobraniu jednostki włosowo- łojowej z okolicy dawczej, którą jest niewrażliwa na androgeny okolica potyliczna, i przeniesieniu ich w okolicę biorczą [45]. Należy jednak pamiętać, że bez właściwie prowadzonego leczenia podstawowego efekty metod chirurgicznych mogą być dla pacjenta rozczarowujące, przede wszystkim ze względu na postępujący charakter choroby.
Łysienie androgenowe jest przewlekłą chorobą uwarunkowaną genetycznie i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Celem leczenia jest przede wszystkim zahamowanie postępu choroby. W leczeniu stosuje się minoksydyl miejscowo i ogólnie, spironolakton, finasteryd, dutasteryd, osocze bogatopłytkowe, niskoenergetyczną laseroterapię i leczenie chirurgiczne. Większość uznanych przez środowisko dermatologiczne metod terapeutycznych jest stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi. W celu uzyskania najlepszego efektu stosuje się kilka metod jednoczasowo.
Piśmiennictwo
Nowoczesne metody leczenia: skuteczność i perspektywy
Obecnie dostępne metody leczenia łysienia androgenowego obejmują stosowanie leków miejscowych, takich jak minoksydyl, czy doustnych, jak finasteryd. Zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza przeszczep włosów, stają się coraz bardziej popularne, oferując trwałe rezultaty.
Warto podkreślić, że choć nie ma jednego uniwersalnego leku na łysienie androgenowe, to zrozumienie indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań opartych na naturalnych składnikach, takich jak siemię lniane, sezam czy zielona herbata, które mogą znacząco wpłynąć na skuteczność terapii, ograniczając tym samym przyjmowanie farmakoterapii, która częstokroć niesie ze sobą działania niepożądane.
Podsumowując w kontekście leczenia łysienia androgenowego kluczowe jest zrozumienie wielowymiarowych czynników wpływających na jego rozwój. Połączenie tradycyjnych terapii z nowoczesnymi, opartymi na wiedzy o substancjach naturalnych, może otworzyć nowe perspektywy w skutecznym przeciwdziałaniu temu schorzeniu. Konsultacja z profesjonalistą, uwzględniająca indywidualne potrzeby pacjenta, stanowi fundament skutecznej terapii łysienia androgenowego.
Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, jak leczyć?
Problem nadmiernie wypadających włosów jest szeroko zauważany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej pojawiającym się rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest to specyficzny rodzaj łysienia, którego przyczyn upatruje się w genetyce oraz gospodarce hormonalnej. Ponadto objawy i przebieg łysienia androgenowego jest różny w zależności od płci, a prawdopodobieństwo pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem.
Łysienie androgenowe to zmniejszenie mieszków włosów, które odpowiedzialne są za fazy wzrostu włosa. W przypadku miniaturyzacji mieszków włosowych, wzrost włosów zostaje spowolniony lub zahamowany, co z kolei sprawia, że włosy rosną cienkie i słabe, aż w końcu zanikają.
Za główną przyczynę łysienia androgenowego uważa się nadmierną ilość androgenów w organizmie człowieka. Androgeny to męskie hormony płciowe, które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zalicza się do nich testosteron, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy rozwój płciowy mężczyzn, libido oraz wzrost włosów.
Przyczyny łysienia androgenowego w zależności od płci
W przypadku mężczyzn schorzenie łysienia androgenowego występuje znacznie częściej niż w przypadku kobiet. Nie jest ono spowodowane samym występowaniem androgenów we krwi, ale genetycznym uwarunkowaniem na nadwrażliwość na pochodną testosteronu, czyli na DHT.
W efekcie zwiększone stężenie DHT powoduje osłabienie mieszków włosowych, a co za tym idzie nadmiernie wypadanie włosów i łysienie miejscowe. Dodatkowo przyczyną pojawienia się łysienia androgenowego u mężczyzn może być nadmierne i niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety na przyrost masy, które mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej.
pureHealth – Skin Hair Nails – suplement na skórę, włosy i paznokcieW przypadku kobiet łysienie androgenowe również wywoływane jest przez na nadwrażliwość organizmu na zbyt duże stężenie androgenów we krwi. Jednak nie jest to jedyny powód występowania łysienia androgenowego u kobiet. Przyczyną może być również:
- nowotwór jajnika,
- zespół policystycznych jajników,
- nadczynność kory nadnerczy – zespół Cushinga,
- nowotwory nadnerczy,
- choroby tarczycy.
Również w niektórych, specyficznych okresach życia kobiety może pojawić się łysienie androgenowe. Najczęściej ma to miejsce w ciąży, podczas karmienia lub w okresie menopauzy.
Ponadto niezależnie od płci przyczyną łysienia androgenowego może być niezdrowy tryb, życia, palenie papierosów, przewlekły stres oraz zła dieta.
Jak leczyć łysienie androgenowe?
Nowoczesna medycyna daje wiele możliwości, aby skutecznie uporać się z problemem łysienia androgenowego. Jednak zanim przystąpi się do leczenia, warto określić przyczynę jego powstania, szczególnie w przypadku kobiet. W leczeniu do dyspozycji są trzy główne metody – leczenie miejscowe, ogólnoustrojowe oraz zabiegi.
W przypadku leczenia miejscowego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wykorzystuje się odpowiedni preparat o nazwie minoksidil o dwóch stężeniach. Lek wciera się w miejsce braku owłosienia zgodnie z zaleceniami lekarza. Minoksidil poprawia ukrwienie głowy i stymuluje wzrost włosów. Na efekty jednak trzeba poczekać, ponieważ pojawiają się po kilku miesiącach.
W leczeniu ogólnoustrojowym wykorzystuje się lek finasteryd, którego głównym zadaniem jest blokowanie powstawania DHT odpowiedzialnego za osłabianie mieszków włosowych. Lek przyjmuje się doustnie. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty należy regularnie stosować leczenie.
Ostatnią z metod walki z łysieniem androgenowym są zabiegi medycyny estetycznej. Do najbardziej skutecznych należy między nimi mezoterapia skóry głowy oraz przeszczep włosów. Przy pomocy mezoterapii igłowej wstrzykuje się pod skórę głowy osocze bogatopłytkowe, które ma niezwykłe właściwości.
Stymuluje oraz pobudza wzrost włosów, a co więcej wydłuża fazę wzrostu włosa. Natomiast do najbardziej skutecznych metod leczenia, ale równie inwazyjnych zalicza się przeszczep włosów. Jest on wykonywany przez lekarzy specjalistów, a włosy uzyskuje się z obszarów głowy niewrażliwych na androgeny.
- Hagenaars SP, Hill WD, Harris SE, Ritchie SJ, Davies G, Liewald DC, et al. (2017) Genetic prediction of male pattern baldness. PLoS Genet 13(2)
Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.