Odkryłam skuteczny sposób na wypadanie włosów, część III

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

  • błędy pielęgnacyjne - zbyt intensywne szczotkowanie, zbyt mocne upinanie, stosowanie silnych kosmetyków, zabiegi takie jak trwała ondulacja, farbowanie - mogą wywołać podrażnienie skóry głowy i wypadanie włosów,
  • bardzo restrykcyjna lub nieprawidłowa dieta uboga w aminokwasy, minerały i witaminy,
  • zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia,
  • palenie papierosów, silny stres, nadużywanie alkoholu,
  • przyczyną wypadania włosów mogą być też niesprzyjające warunki atmosferyczne - wiatr, mróz, słońce,
  • łuszczyca, grzybica i inne choroby skóry głowy,
  • przebyta choroba zakaźna o trudnym przebiegu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaburzenia hormonalne - najczęściej nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy,
  • wypadanie włosów związane jest z obniżeniem poziomu estrogenu po porodzie,
  • łysienie androgenowe - u mężczyzn.

Trzeba pamiętać, że proces wypadania włosów jest procesem fizjologicznym związanym z cyklem ich "życia". Utrata włosów najczęściej widoczna jest w czasie ich mycia i szczotkowania - jeśli jednak ilość włosów nie przekracza 70 - 100, to nie ma powodów do zmartwienia. Ale jeśli włosy wypadają garściami i proces ten trwa przez dłuższy czas, a do tego zauważyłaś wyraźne przerzedzenie włosów, warto znaleźć sposób na poprawę kondycji włosów i skóry głowy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn może być naprawdę wiele. Jedni będą zbyt mocno reagować na stres, a niektórym włosy wypadają przez chorobę – może to być zwykłe przeziębienie, ale też np. grzybica skóry głowy. Przyjmujesz leki na nadciśnienie, antykoncepcyjne albo na rozrzedzenie krwi? Bardzo często pojawiają się przy ich stosowaniu liczne skutki uboczne, jak właśnie wypadanie włosów.

U niektórych można zauważyć częściej wypadające włosy, gdy np. wahają się im hormony. Spowodowane może być to chorobą tarczycy albo okresem menopauzy, kiedy poziom estrogenu spada. Zanim zaczniesz dowiadywać się, jakie są naturalne sposoby na wzmocnienie włosów, koniecznie ustal przyczynę ich wypadania! Wówczas będzie można znaleźć odpowiednie rozwiązanie na walkę z wypadającymi włosami.

1. Dieta

Chcesz zatrzymać wypadanie włosów? Koniecznie przeanalizuj zatem, czy na pewno dobrze się… odżywiasz. Pamiętaj, że regeneracji włosów sprzyjają witaminy z grupy B, a także cynk oraz żelazo. Musisz więc zjadać jak najwięcej produktów zawierających owe witaminy i cenne składniki mineralne. Dieta powinna również zostać uzupełniona o selen i magnez. Warto połączyć zdrowe odżywianie z suplementacją. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem (może być stewia), jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb (dostarczają kwasów omega-3!), a także białka. Staraj się również używać zdrowych tłuszczów takich, jak olej rzepakowy, lniany bądź oliwę z oliwek.

2. Czosnek jako sposób na wypadające włosy

Używanie czosnku na wszelakie choroby i dolegliwości to typowo babcine sposoby. Okazuje się jednak, że oprócz zwalczania przeziębienia czosnek to także doskonałe domowe sposoby na wzmocnienie włosów! Dzięki niemu można bowiem stymulować ich porost oraz zapobiegać pojawianiu się siwych kosmyków na głowie. Jakie metody dokładnie stosować? Spróbuj wykorzystać poniższe, naturalne sposoby:

Umów wizytę u dermatologa

Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.

Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.

Jak zahamować proces wypadania włosów?

Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu.

Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:

  • regularne stosowanie peelingu skóry głowy,
  • szampondobrany do potrzeb skóry głowy,
  • serum lub wcierkao wysoko skoncentrowanych składnikach aktywnych.

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

3. Zioła i olejowanie włosów

Jaki jest sposób na wypadające włosy? Jeżeli chcesz wypróbować naprawdę skuteczne domowe sposoby na wypadanie włosów, możesz zastosować domową kurację… ziołami! Na cebulki włosów genialnie działa olejowanie włosów oraz skóry głowy. Które oleje będą skuteczne na wzmocnienie włosów? Otóż, następujące:

  • kokosowy,
  • z pokrzywy,
  • łopianowy,
  • z czarnuszki,
  • oliwa z oliwek,
  • z imbiru,
  • rozmarynowy.

Świetna też będzie przygotowana odżywka z oliwy z oliwek! Wystarczy, że podgrzejesz ją i będziesz wmasowywać jeszcze ciepłą w skórę głowy. Kiedy przytrzymasz ją na głowie ok. 20 minut, możesz później jedynie dokładnie rozczesać włosy i zmyć oliwę szamponem.

4. Maseczka z cebuli lub jajka

Jakie jeszcze są skuteczne sposoby na łysienie? Otóż, wcierki i maseczki! Doskonała jest maseczka z cebuli, która wzmacnia ukrwienie włosa. Wystarczy, że nałożysz na włosy wyciśnięty sok z cebuli, razem z wymienioną już wcześniej oliwą z oliwek. Taka odżywka, kiedy przytrzymasz ją nieco dłużej na głowie, zadziała naprawdę szybko i… skutecznie!

Drugim sposobem jest maseczka z jajek – w nich zawarte są bowiem witaminy oraz cenne mikroelementy, będące idealne dla wypadających włosów. Oczywiście, wykonanie maseczki będzie podobne, jak cebulowej. A jak z jej skutecznością? Cóż, wszystko zależy również od przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Bo, jeżeli będzie to np. łysienie plackowate, to nawet najlepsza babcina maseczka może okazać się… bezskuteczna!

Zobacz również

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Jeśli nie potrzebujesz jeszcze intensywnych kuracji, ale chcesz walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, szukaj przeciwutleniaczy, witaminy C i E oraz ekstraktów roślinnych, które chronią przed działaniem wolnych rodników.

Czytaj dalej...

Obecny jest też wyciąg z kultury bakterii Vitreoscilla, który działa łagodząco i kojąco, przeciwstarzeniowa ramnoza, dotleniająca i antyoksydacyjna kofeina oraz wygładzająca i poprawiająca kontur twarzy adenozyna.

Czytaj dalej...

CLINIC WAY - PIELĘGNACJA ANTI-AGING SKÓRY ULTRA WRAŻLIWEJ Innowacyjna linia dermokosmetyków o działaniu odmładzającym i hamującym procesy starzenia się skóry, odpowiadająca na potrzeby skóry nadwrażliwej w różnym wieku.

Czytaj dalej...