Jaka woda jest najlepsza do tonera? Odkryj najlepsze rozwiązania
Toner Palette (Platinum Blonde, Ashy): opinie, efekty
Zastanawiasz się nad zakupem tonerów do włosów od Palette? Poznaj opinie użytkowników i fryzjerów.
Tekst Mateusz Podlecki
W Natu.Care edukuje na temat zdrowego stylu życia i obala niebezpieczne mity, przeciwstawiając im wyniki najnowszych badań naukowych. Dodatkowo interesuje się nowymi technologiami oraz ich wpływem na zdrowie i codzienne życie.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Recenzja Adrianna Pydzińska
Zweryfikowane przez eksperta
Adrianna to fryzjerka i stylistka z wieloletnim stażem. Na co dzień pracuje w jednym z prestiżowych salonów w Poznaniu. Na swoim eksperckim blogu www.fryzjada.pl dzieli się profesjonalnymi i praktycznymi wskazówkami (nie tylko) dla fryzjerów.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Redakcja Bartłomiej Turczyński
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Fact-checking Nina Wawryszuk
Nina Wawryszuk specjalizuje się w suplementacji sportowej, treningu siłowym i psychosomatyce. Na co dzień, oprócz pisania artykułów dla Natu.Care, jako trenerka personalna pomaga sportowcom poprawić ich wyniki poprzez trening, dietę i suplementację.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dlaczego możesz nam zaufać
Podstawowe informacje o stężeniach oksydantu:
Profesjonalne oksydanty stosowane przez fryzjerów mają różną wartość procentową. Te najczęściej używane to odpowiednio – 3%, 6%, 9% oraz 12%.
- 3%: rozjaśnia włosy o 1 ton lub nie zmienia widocznie koloru włosów, może jedynie pogłębić odcień lub dodać inny refleks. Stężenia 3% najczęściej używa się by lekko, nieznacznie rozjaśnić lub przyciemnić włosy. Także przy wykonywaniu niektórych balejaży oraz jako dodatek do rozjaśniaczy. Jest to najłagodniejsze i najmniej inwazyjne dla naszych włosów stężenie, dlatego najlepiej jest wybierać ten oksydant w przypadku gdy nie chcemy zauważalnie zmienić koloru i nie mamy dużo siwych włosów.
- 6%: rozjaśnia o 1-2 tony, a także najlepiej działa na siwe włosy. Jest to najczęściej używany oksydant podczas standardowego farbowania. Używa się go do rozjaśniania włosów od 1 do 2 tonów, czyli dość widocznej zmiany koloru włosów, do równomiernego przyciemniania włosów o nierównomiernym kolorze, a także do dokładnego pokrycia siwych włosów.
- 9%: umożliwia rozjaśnienie włosów nawet do 3 tonów w farbach tzw. rozjaśniających, np. blondach specjalnych o numerach
- 12%: najmocniejszy oksydant stosowany podczas zwykłej koloryzacji utleniającej. Najlepiej używać go bardzo rzadko i tylko w koniecznych przypadkach, pamiętając, by bezwzględnie unikać kontaktu mieszanki ze skórą głowy. Oksydant ten bardzo mocno rozjaśnia włosy – do 5-6 tonów, szczególnie gdy stosuje się go z rozjaśniaczem w proszku lub pudrze. Najczęściej używa się go do grubych, opornych na rozjaśnianie włosów, do ciemnych naturalnych włosów oraz przy dekoloryzacji.
Jak dobrać oksydant do farby do włosów?
To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które dotychczas nie farbowały włosów lub korzystały z preparatów do koloryzacji dostępnych w drogeriach. Zwykłe farby do włosów zazwyczaj zawierają w komplecie odpowiednią ilość tzw. wody utlenionej, najczęściej nawet nie wiemy, jakie ma ona stężenie, po prostu mieszamy składnik, farbujemy i… efekt bywa różny.
Wybierając profesjonalne farby do włosów musimy liczyć się z tym, że przy wyborze wymarzonego odcienia z palety kolorów będziemy musiały zdecydować, jakiego oksydantu najlepiej użyć, by efekt był taki, jakiego oczekujemy. Więc po kolei. Jak już wiemy, do przygotowania gotowej mieszanki do farbowania włosów potrzebne są dwa podstawowe składniki:
- baza, czyli sama farba o wybranym odcieniu, najczęściej w postaci kremu koloryzującego
- oksydant, często zwany aktywatorem, lotionem, czy deweloperem, a jest to po prostu woda utleniona o różnej mocy z dodatkiem składników pielęgnujących i ułatwiających łączenie się mieszanki z farbą
Co to jest toner do włosów blond?
Toner do włosów blond to produkt używany w celu zmiany lub poprawy odcienia włosów blond. Jest stosowany po rozjaśnianiu lub farbowaniu, aby nadać fryzurze pożądany kolor lub usunąć niechciane odcienie. Dodatkowo toner może mieć składniki pielęgnujące, które zapewniają nawilżenie i ochronę włosów.
Jak działa toner do włosów blond?
Toner do włosów blond neutralizuje lub zmienia niechciane tony, które mogą pojawić się na włosach po rozjaśnianiu, najczęściej żółty, pomarańczowy i miedziany. Zwykle ma kolor fioletowy lub niebieski, czyli przeciwstawny do tego, który ma zneutralizować. Fiolet świetnie niweluje żółty odcień, z kolei niebieski pomaga w eliminacji miedzianych lub pomarańczowych tonów.
Czy toner do włosów blond rozjaśnia włosy?
Odpowiadając na pytanie: nie, toner do włosów blond nie ma właściwości rozjaśniających. Tonery służą głównie do korekcji odcieni włosów po rozjaśnianiu lub farbowaniu. Ich zadaniem jest neutralizacja niepożądanych tonów lub nadanie pożądanego koloru. Produkty te często zawierają pigmenty przeciwstawne do dominujących odcieni, które pomagają zneutralizować lub zbalansować kolor włosów.
Jeśli chcesz rozjaśnić swoje włosy, toner nie jest odpowiednim produktem do tego celu. Do rozjaśniania włosów zwykle używa się specjalnych farb rozjaśniających, które mogą zmieniać naturalny kolor włosów poprzez usuwanie lub rozjaśnianie pigmentów.

Jaki oksydant do farby blond?
Największy problem z dobrem stężenia mają Panie o włosach blond lub te, które dopiero blondynkami się stają. Dla Pań, które rozważają blond, mamy doskonały poradnik, w którym piszemy komu naprawdę pasuje blond!
Ale powracając do farbowania. Cóż, w przypadku tego akurat koloru dobór jest bardzo ważny, ponieważ np. zbyt mocnym oksydantem możemy poważnie zniszczyć włosy, a tym zbyt niskim za mało je rozjaśnić. Jeśli boisz się wysokich stężeń, to mamy dla Ciebie prostą i skuteczną radę: zacznij od mniejszych wartości i obserwuj, czy taki kolor jest dla Ciebie odpowiedni. Wiele Pań decyduje się również na mieszanie stężeń, sięgają po 6% i 9% oksydanty i mieszają je w proporcji pół na pół. Panie, które potrzebują mocnego rozjaśnienia, zwłaszcza opornych i grubych włosów muszą sięgnąć po oksydant o stężeniu 12%. Jednakże należy postępować z nim ostrożnie i nie przesadzać z częstotliwością jego używania.
Panie o ciemnych kolorach powinny sięgać po stężenia mniejsze, ponieważ one w zupełności wystarczą do przyciemnienia włosów. Oczywiście są Panie, którym 3% nie wystarcza i sięgają po 6%. W przypadku przyciemniania włosów polecamy, i 3%, i 6%, ten ostatni zwłaszcza w przypadku konieczności pokrycia siwych włosów.
