Jaka woda jest najlepsza do tonera? Odkryj najlepsze rozwiązania
Jak dobrać oksydant do farby do włosów?
To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które dotychczas nie farbowały włosów lub korzystały z preparatów do koloryzacji dostępnych w drogeriach. Zwykłe farby do włosów zazwyczaj zawierają w komplecie odpowiednią ilość tzw. wody utlenionej, najczęściej nawet nie wiemy, jakie ma ona stężenie, po prostu mieszamy składnik, farbujemy i… efekt bywa różny.
Wybierając profesjonalne farby do włosów musimy liczyć się z tym, że przy wyborze wymarzonego odcienia z palety kolorów będziemy musiały zdecydować, jakiego oksydantu najlepiej użyć, by efekt był taki, jakiego oczekujemy. Więc po kolei. Jak już wiemy, do przygotowania gotowej mieszanki do farbowania włosów potrzebne są dwa podstawowe składniki:
- baza, czyli sama farba o wybranym odcieniu, najczęściej w postaci kremu koloryzującego
- oksydant, często zwany aktywatorem, lotionem, czy deweloperem, a jest to po prostu woda utleniona o różnej mocy z dodatkiem składników pielęgnujących i ułatwiających łączenie się mieszanki z farbą
Dobieranie stężenia oksydantu do farby
Aby prawidłowo dobrać rozjaśniacz, trzeba na samym początku określić stan włosów, ich kondycję, rodzaj, stopień zniszczenia, oraz tzw. odcień wyjściowy i wysokość tonu. Ważne jest też określenie ilości siwych włosów (jeśli występują) oraz wielkości odrostu w przypadku włosów uprzednio koloryzowanych lub rozjaśnianych.
Dobranie odpowiedniego stężenia oksydantu należy rozpocząć od określenia, czy wybrany przez nas odcień wymaga rozjaśnienia, czy przyciemnienia aktualnego koloru włosów sprzed farbowania. I tak: jeśli wybrałyśmy odcień na poziomie 8 (blond), a nasze włosy są dość ciemne, powiedzmy na poziomie 6 (ciemny blond), to znaczy, że aby uzyskać ładny odcień, musimy włosy rozjaśnić – w tym przypadku o 2 tony.
Gdy mamy włosy znacznie różniące się odcieniami w miejscu odrostu i miejscu poprzedniego farbowania, również musimy określić mniej więcej kolor odrostu i kolor na długości włosów. Jeżeli różnice między odrostami są znaczne lub gdy odrosty mają dużą ilość siwych włosów należy pamiętać, że może być koniczne użycie dwóch różnych oksydantów o różnych stężeniach. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że włosy na całej długości będą miały jednolity kolor, a efekt koloryzacji będzie naturalny.
Rada od Hairstore: Wybierając odcień profesjonalnej farby w miarę możliwości skonsultujmy się ze znajomym fryzjerem, który najlepiej oceni kondycję naszych włosów i przewidzi efekty koloryzacji biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje włosów na rozjaśnianie, a także podpowie jak uniknąć niechcianych refleksów.
Jak nakładać?
Toner do włosów Matrix trzeba rozrobić z oksydantem/aktywatorem w stosunku 1:1 i nałożyć na wilgotne włosy. Toner należy trzymać przez około 20 minut i cały czas obserwować, jak włosy na niego reagują. Po uzyskaniu pożądanego efektu spłucz dokładnie włosy i nałóż odżywkę.
Do wymierzenia odpowiednich ilości farby i aktywatora najlepiej użyć wagi, np. kuchennej.
Szampony So Silver i Brass OFF nakładaj w rękawiczkach ochronnych na mokre włosy. Dokładnie umyj i spłucz włosy. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić efekt, co kilka myć zostaw szampon Matrix na włosach nieco dłużej: przez 3–5 minut.
Nie ma codziennej pielęgnacji bez troski o skórę i paznokcie.
Zobacz także:
- Krem przeciwzmarszczkowy [Ranking]
- Krem z filtrem do twarzy [Ranking]
- Krem pod oczy [Ranking]
- Krem do rąk [Ranking]
- Kremy BB [Ranking]
- Krem do rąk [Ranking]
- Witaminy na paznokcie [Ranking]
- Odżywki do paznokci [Ranking]
- Kolagen na zmarszczki
- Kolagen do twarzy
- Maść z witaminą A
- Kremy CeraVe
- Olejek Nuxe