Łagodzenie Niepokoju - Zrozumienie Jasnej Narośli na Skórze

Brodawka niejedno ma imię

Myśląc o brodawce automatycznie łączysz ją z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)? Zmiana na skórze niekoniecznie musi być wirusowa! Brodawki łojotokowe mają charakterystyczny brązowy kolor, owalny kształt, najczęściej pojawiają się u osób starszych. Jeżeli zauważysz u siebie taką zmianę, uważnie ją obserwuj. Jakiekolwiek zmiany w kolorze, wybroczyny czy powiększenie powinny skłonić cię do konsultacji z lekarzem, aby ocenił czy zmiana nie jest czerniakiem.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) około 50 do 80 procent kobiet oraz mężczyzn aktywnych seksualnie może być zakażonym wirusem brodawczaka ludzkiego. Spowodowane nim zmiany wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej oraz podjęcia leczenia. Niektóre typy HPV są bowiem kancerogenne i mogą doprowadzić do zachorowania na nowotwory głowy i szyi.

Czasem znamiona mogą wymagać interwencji chirurgicznej / 123RF/PICSEL

Guzek na szyi? Idź do lekarza!

Włókniaki z reguły nie są niebezpieczną zmianą, mogą jednak przeszkadzać w codziennym noszeniu bielizny czy odzieży / 123RF/PICSEL

Tłuszczaki to najczęściej niegroźne zmiany, przypominające guzki wyrosłe pod skórą. Zazwyczaj są miękkie, bezbolesne, rosną bardzo powoli, pojawiają się na karki. Jak każdą zmianę w okolicach głowy i szyi, skonsultuj ją z lekarzem.

Guzki na szyi mogą także oznaczać problemy z tarczycą. W celu dalszej diagnostyki lekarz powinien przeprowadzić szczegółowe badanie krwi (m.in. sprawdzić trójjodotyroninę czyli FT3, FT4 - tyroksynę i TSH czyli hormon tyreotropowy). Warto także zlecić wykonanie badania ultrasonograficzne tarczycy, które pozwoli rozwiać wątpliwości diagnostyczne.

Nie każda grudka czy narośl może być sygnałem rozprzestrzeniającego się w ciele wirusa / 123RF/PICSEL

Pamiętaj, że wszelkie zmiany pojawiające się w okolicach szyi warto skonsultować z lekarzem. Guzy oraz duże narośle wymagają natychmiastowej wizyty, a łagodne zmiany skórne (ciemne brodawki) oraz pieprzyki (niesączące się, bezbolesne, nierozrastające) kontroluj co miesiąc. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak skonsultować je z wykwalifikowanym personelem medycznym.

Leczenie guzków, narośli i brodawek płaskich

Sposoby leczenie brodawek, guzków, włókniaków i innych narośli skórnych zależą od indywidualnych cech i lokalizacji zmian. W wielu przypadkach skuteczna może okazać się farmakoterapia, czyli stosowanie leków miejscowych, na przykład kremów lub maści, zawierających substancje o działaniu przeciwwirusowym lub immunomodulacyjnym. W niektórych przypadkach narośl na skórze może kwalifikować się na usunięcie chirurgiczne.

W zwalczaniu zmian skórnych, takich jak brodawki czy twarde guzki, pomocna bywa również krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu narośli za pomocą ciekłego azotu. Niska temperatura niszczy tkankę zmienioną chorobowo, co prowadzi do stopniowego zaniku brodawek, guzków czy włókniaków. Proces ten może wymagać kilku powtórzeń, a nierzadko może też być potrzebne miejscowe znieczulenie.

Inną metodą usuwania narośli na skórze jest laseroterapia, w której wykorzystuje się wiązki światła o wysokiej energii. Sposób ten może być skuteczny zwłaszcza w usuwaniu brodawek, zmian naczyniowych, włókniaków czy zmian pigmentacyjnych. Lasery działają na zasadzie selektywnego niszczenia tkanki, minimalizując uszkodzenia zdrowych komórek.

Te BB kremy nie podkreślą niedoskonałości, wręcz przeciwnie skóra wygląda natychmiast lepiej, jest nawilżona, gładsza, promienna i jędrniejsza bez efektu nadmiernego makijażu, bez postarzającego siadania na skórze, w zmarszczkach, ciężkości.

Czytaj dalej...

Możesz zamówić produkty w wygodny dla Ciebie sposób Kurierem 12,99zł Kurierem za pobraniem 16,99zł Do wybranego Paczkomatu InPost 12,99zł Do wybranego automatu Orlen Paczki przy zakupach za minimum 49,99zł darmowa dostawa.

Czytaj dalej...

W przypadku bardzo jasnej karnacji pielęgnacja i ochrona przeciwsłoneczna nabierają jeszcze większego znaczenia , a dzięki niej możesz cieszyć się piękną pogodą, opalaniem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu bez obaw o uszkodzenie skóry.

Czytaj dalej...

Brodawki łojotokowe brodawczaki podstawnokomórkowe to łagodne zmiany skórne , które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele, choć zwykle lokalizują się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy w tym na powiekach oraz owłosionej skóry głowy.

Czytaj dalej...