Skuteczność i Bezpieczeństwo Kremu BB w Ciąży - Wszystko, co Powinnaś Wiedzieć

13 najlepszych kremów na rozstępy w ciąży – ranking 2024

Rozstępy to jeden z kilku niepożądanych skutków ubocznych ciąży. W dużej mierze są one uwarunkowane genetycznie, niemniej jednak te uszkodzenia skóry dotykają od 60% do 90% kobiet. Można sobie jednak z nimi poradzić, wybierając odpowiedni krem na rozstępy.

Rynek pełen jest kosmetyków dla kobiet w ciąży, ale nie wszystkie są równie skutecznie. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko cenę, ale tez skład, który odpowiada za skuteczność. To nie może być wybór na chybił trafił, ponieważ wiele składników może szkodzić w ciąży.

Zapoznaj się z naszym rankingiem i wybierz bezpieczny krem na istniejące rozstępy lub taki, który zapobiega ich powstawaniu.

Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Nie stosuj kremów z kwasami i retinolem [PORADNIK]

Zakazane w ciąży są kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy, AHA, retinol. Jeśli do tej pory kremy z kwasami i retinolem stanowiły podstawę twojej pielęgnacji, to w ciąży powinnaś zmienić swoje nawyki i zdecydowanie postawić na naturalne substancje. Sprawdź, dlaczego musisz zrezygnować z tak mocnych produktów i przekonaj się, że łagodna pielęgnacja nie przyczyni się do katastrofy na twojej twarzy.

Spis treści

Czy są kosmetyki zakazane w ciąży? Tak, przede wszystkim te które zawierają kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy, salicylowy, retinol. Zawartość kosmetyczki powinnaś szczególnie starannie przejrzeć, jesteś posiadaczką kapryśnej i wymagającej cery. Daj Boże, żeby to była tylko skóra mieszana, bo tę stosunkowo łatwo jest pięlegnować. Ty jednak doskonale wiesz, jak ciężkie jest to w przypadku cery tłustej i odwodnionej jednocześnie (wbrew pozorom to dość częste połączenie) czy tłustej i płytko unaczynionej (znasz te okropne napady gorąca w stresujących sytuacjach, krwiste rumieńce po wypiciu lampki wina).

Przed ciążą używałaś różnych preparatów antytrądzikowych, które poprawiały wygląd twojej skóry i (co ważniejsze) podnosiły cię na duchu. Kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy, salicylowy, retinol - używałaś różnych substancji, wybierając te, które nie podrażniały twojej cery i ograniczały pojawianie się niedoskonałości. Teraz jednak twoje życie całkiem się odmieniło: spełniłaś swoje marzenie i wkrótce zostaniesz mamą. Czy to oznacza, że powinnaś również zmienić pielęgnację i odstawić kremy złuszczające z kwasami i kosmetyki z retinolem? Niestety, tak, bowiem są to kosmetyki zakazane w ciąży.

A preparaty z retinolem mamie

Nie sięgaj też po kremy zawierające pochodne witaminy A, a zatem uwielbiany przez wiele Polek retinol. Z badań nad witaminą A wynika, że bezpieczna dawka dla kobiet w ciąży wynosi 3000 ug/dobę. Przyjmowane w wyższej dawce mogą uszkodzić płód, doprowadzić do poronienia lub spowodować wady twarzoczaszki czy też wodogłowia. Brzmi to bardzo groźnie, ale musisz zrozumieć, że witamina A przyjmowana w ciąży bez kontroli lekarza jest niebezpieczna.

Oczywiście, małe są szanse, że smarując się raz dziennie kremem czy maścią z retinolem przekroczyłabyś tę normę, ale pamiętaj, że witamina A znajduje się również w pożywieniu, zwłaszcza w marchwi. Jeśli więc jesz dużo warzyw na pewno dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość witaminy A i każda dodatkowa ilość mogłaby zwiększyć ryzyko przewitaminowania. Na wszelki wypadek nie sięgaj już po żadne suplementy ani kosmetyki. To niestety oznacza, że musisz odstawić swoje ukochane kremy z retinolem.

Które apteczne kosmetyki zawierają tę substancję? Effaclar K czy Redermic La Roche'a Posay, Vichy Liftactiv Retinol HA, Ystheal + Avene, Dermika RetinolRoC Retin, a z tej droższej puli np. Repairwear Lift Firming Night CreamClinique.

Jak wybrać najlepszy krem na rozstępy w ciąży

Rozstępy to problem, z którym boryka się wiele kobiet w ciąży i nierzadko długie miesiące po porodzie. Dobór odpowiedniego kremu ma więc ogromne znaczenie i decyduje o tym, jak szybko poradzisz sobie z nieestetycznymi liniami. Zwróć szczególną uwagę na poniższe aspekty.

Składniki

Dobry krem na rozstępy powinien zawierać jak najwięcej składników naturalnych. Najlepiej sprawdzą się ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej oraz olejek arganowy, które wspierają syntezę włókien kolagenowych.

Warto również zwrócić uwagę na substancje nawilżające, ponieważ rozstępom często towarzyszy uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry. Postaw na masło shea, witaminę E i różnego rodzaju olejki. Z kolei witamina C i proteiny pobudzają produkcję elastyny i kolagenu.

Za wszelką cenę unikaj retinolu i retinoidów, ponieważ mogą one uszkodzić płód. Szkodliwy jest również olejek bergamotowy, który ma działanie fototoksyczne.

Wydajność i pojemność

Zwracaj uwagę na pojemność kosmetyków. Będąc w drogerii czy kupując krem na rozstępy w ciąży przez Internet, ciężko będzie ci zapewne ocenić wydajność produktu, dlatego zawsze sprawdzaj opinie w sieci.

Jeśli kosmetyk ma lekką formułę, wersja 100 ml powinna wystarczyć ci na około 2 miesiące. Tłustsze kremy będą miały stosunkowo niższą wydajność. Weź również pod uwagę miejsca, które chcesz poddać kuracji. Im większy obszar, tym większe zużycie kremu.

Opakowanie

To nie tylko kwestia wygody, ale również wykorzystania kosmetyku w całości. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się krem w słoiczku, którego na pewno opróżnimy. Ta forma ma jednak swoje wady, zwłaszcza jeśli masz długie paznokcie.

Wówczas zapewne postawisz na tubkę lub dozownik. Oba opakowania są wygodne w użyciu. Tuba jest bardziej poręczna i najlżejsza, więc świetnie sprawdzi się w podróży. Dozownik będzie z kolei idealnym kosmetykiem do korzystania w domu.

Zapach

To wbrew pozorom bardzo istotny czynnik, szczególnie kiedy twój zmysł powonienia jest wrażliwy, co w ciąży jest całkiem normalne. Jeśli kręcisz nosem na różne zapachy, lepiej będzie postawić na krem, który nie zawiera perfum.

Nie mogłam ich nawet pomalować, ponieważ były zwinięte w cieniutki rulonik na szczęście moja przyjaciółka zlitowała się nade mną i podarowała mi w prezencie, później bez skrupułów kupowałam kolejne opakowania.

Czytaj dalej...

Jednak Krem NIVEA nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie suchej skóry, lecz także przywraca jej warstwę ochronną, nie przepuszczając szkodliwych czynników zewnętrznych, powodujących wysuszenie oraz łuszczenie się skóry.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

Producenci najlepszych kosmetyków do opalania podają, do jakiego rodzaju skóry są one odpowiednie - matujący żel przeciwsłoneczny do cery tłustej, krem do twarzy z filtrem 50 do cery naczynkowej czy emulsja na słońce dedykowana skórze trądzikowej.

Czytaj dalej...