"Skuteczny krem dla delikatnej skóry niemowlaka"
Objawy suchej skóry u dziecka
W jaki sposób rozpoznać suchą skórę u swojego dziecka? Jednym z pierwszych symptomów jest jej szorstkość, która może pojawić się na różnych częściach ciała. Szczególnie częstym problemem są bardzo suche dłonie u dziecka. Ma to miejsce najczęściej w okresie jesienno-zimowym i zazwyczaj jest wynikiem nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry przed działaniem zimnego wiatru i mrozu. W takiej sytuacji sucha skóra na dłoniach u dziecka może stać się dodatkowo zaczerwieniona, chropowata, a także swędząca.
Sucha skóra na rękach u dziecka to jednak nie jedyny objaw. Miejscem, które jest szczególnie narażone na przesuszenie u noworodków i niemowląt jest główka. Sucha głowa skóry dziecka w tym czasie najczęściej stanowi objaw tzw. ciemieniuchy, która stanowi bardzo łagodną postać łojotokowego zapalenia skóry. Na szczęście sucha skóra na głowie u dziecka nie jest powodem do obaw, a stosowanie odpowiedniej oliwki oraz czesanie główki za pomocą dobrze dobranej szczotki pozwoli dość szybko pozbyć się problemu, jakim są nadmiernie złuszczające się płatki naskórka.
Sucha skóra u dziecka – czy to objaw choroby?
Niestety bardzo sucha skóra u dziecka może mieć także poważniejsze podłoże, które może wymagać konsultacji z pediatrą bądź dermatologiem. Zaczerwieniona, sucha, swędząca skóra u dziecka, w szczególności u niemowląt, często stanowi objaw AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Jest to dość powszechna choroba skóry, która w większości przypadków daje o sobie znać we wczesnym dzieciństwie lub okresie niemowlęcym. Dlatego też jeśli zauważysz, że oprócz suchej, szorstkiej skóry u dziecka pojawiają się na niej krostki, pęcherzyki lub nadżerki, a maluch jest niespokojny, ma problemy ze snem i ciągle się drapie, koniecznie udaj się z nim do specjalisty.
W rozpoznaniu atopowego zapalenia skóry istotne jest także charakterystyczne umiejscowienie zmian skórnych. Sucha skóra na policzkach u dziecka to bardzo częsty objaw AZS w wieku niemowlęcym, choć w niektórych poważnych przypadkach zmiany mogą obejmować nawet całe ciało. Sucha skóra na nogach u dziecka, a dokładniej w obrębie kolan czy grzbietów stóp to symptomy atopowego zapalenia skóry u dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Dość nietypowym objawem, który może wskazywać na obecność AZS, jest sucha skóra pod oczami u dziecka.
Emolium Dermocare, krem do skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do alergii, 75 ml
Na DOZ.pl znajdziesz zarówno produkty apteczne, jak i artykuły uzupełniające, których nie znajdziesz w Aptece. Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo, dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.
- Nie zamówisz produktów niedopuszczonych przez prawo do sprzedaży w Aptece np. akcesoria fitness, kosmetyki drogeryjne, chemia etc.
- Nie odbierzesz w ten sposób leków na receptę.
- Nie odbierzesz produktów leczniczych oraz innych, które są wrażliwe na wahania temperatury (przegrzanie, rozpuszczenie lub zamarznięcie produktu)
- Nie zamówisz w ten sposób leków na receptę.
- Nie zamówisz w ten sposób niektórych leków bez recepty zawierających w swoim składzie substancje, co do których istnieje ryzyko możliwego zamówienia w celach nieleczniczych (np. efedrynę, pseudoefedrynę, kodeinę, dekstrometorfan lub dimenhydrinat)
Sucha skóra u dzieci – przyczyny i pielęgnacja
Jednym z największych wyzwań młodych rodziców, których nikt nie do końca się spodziewa, jest sucha skóra u dziecka. Nawet jeśli maluch nie cierpi z powodu innych problemów skórnych, czy innych problemów dermatologicznych, to jego cera i tak jest niezwykle narażona na problemy z przesuszeniem i nadmierną utratą wody. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jest znalezienie dobrego kremu dla dzieci na bardzo suchą skórę, a także praktycznych rozwiązań na codzienną pielęgnację. W tym artykule podpowiemy Ci, jak sobie radzić z suchą skórą u niemowlaka i jak zapobiegać niepożądanym komplikacjom.
Zacznijmy od tego, jak rozpoznać suchą skórę u niemowlaka i zrozumieć, co leży u podstaw problemu. Żeby do tego dojść, należy wyjść od specyfiki dziecięcej cery – co wyróżnia ją na tle skóry dzieci starszych i osób dorosłych?
Przede wszystkim ogromna wrażliwość na czynniki środowiskowe i niska jeszcze odpornosć na radzenie sobie z wyzwaniami otoczenia. Maluchy mają cerę nawet do 10 razy cieńszą niż ich rodzice, co oznacza, że są dużo bardziej narażone na wszelkiego rodzaju otarcia, zadrapania, ale też utratę wody. To właśnie ona jest drugim czynnikiem wpływającym na to, że wiele dzieci zmaga się z problemem suchej skóry. Wszystko ze względu na słabsze wiązanie wody, który powoduje łatwiejsze (i dużo szybsze niż u dorosłych) przesuszanie – dzieje się tak dlatego, że płaszcz lipidowy znajdujący się na powierzchni naskórka jest jeszcze bardzo cienki. Dodatkowo należy wyróżnić brak pełnego wykształcenia gruczołów łojowych i potowych, a także niezakończony proces keratynizacji – każdy z tych aspektów dziecięcej skóry może wpływać na suchą skórę u niemowlaka.