Kremy do twarzy bez gliceryny i parafiny - Naturalne piękno bez zbędnych dodatków
Przeczytaj na temat tego kosmetyku:
Składniki hydrofobowe (tłuszczolubne) określa się również mianem emolientów. Pozwalają one na wytworzenie bariery nieprzenikalnej dla wody i jej zatrzymanie w naskórku.
Obecnie w kremach do twarzy wykorzystuje się około 1000 różnych substancji emolientowych. Należą do nich zarówno związki naturalne, jak i syntetyczne, m.in.:
- substancje lipidowe – tłuszcze, oleje oraz woski, takie jak lanolina czy jojoba,
- polidimetylosiloksany – pochodne silikonu,
- węglowodory – parafiny czy wazelina.
Ze względu na działanie, składniki hydrofobowe kremów dzielimy na:
- okluzyjne – pozostają na powierzchni skóry, tworząc ochronny tłusty film.
- aktywne biologicznie – działają także w żywej warstwie naskórka – są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i ich pochodne oraz składniki oddziałujące z odpowiednimi receptorami w skórze.
- oddziałujące z cementem międzykomórkowym warstwy rogowej – wspierają barierowe właściwości cementu międzykomórkowego. Przenikają przez powierzchnię skóry dzięki mechanizmowi solubilizacji w lipidach (sterole, ceramidy) lub hydrolizy dokonywanej z udziałem obecnych na powierzchni skóry lipaz (amidy, estry).
Tłusta warstwa pozostawiana przez naturalne emolienty zwykle jest odbierana jako niekomfortowa. Doprowadziło to do opracowania „suchych” emolientów, niedających wrażenia lepkości po aplikacji. Takie właściwości fizykochemiczne mają na przykład syntetyczne ciekłe woski oraz silikony. Niestety, nie są to substancje naturalne, które mają najlepszą kompatybilność ze skórą.
11 Najlepszych Kremów z Filtrem do Twarzy Według Dermatologów w 2024 roku
Bardzo często wydaje nam się, że krem na dzień z wysokim filtrem przydatny jest tylko latem, na plaży lub podczas pobytu nad jeziorem.
Tymczasem nasza skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej zawsze, nawet podczas pochmurnego jesiennego dnia. Szkodliwe promienie słoneczne atakują ją także wtedy, gdy słońce kryje się za chmurami.
Sprawiają, że cera szybko się starzeje, silnie przesusza, pojawiają się na niej przebarwienia i tworzą wypryski. Promienie słoneczne są też często odpowiedzialne za różnorodne choroby skóry.
Skuteczną ochronę przed słońcem może zapewnić jedynie dobry krem z filtrem do twarzy. Najmocniejszy, czyli ten o wysokim wskaźniku SPF, prawie całkowicie zatrzyma promienie słoneczne i uchroni skórę przed ich szkodliwym działaniem.
Jeśli zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy będzie dla ciebie idealny. Zobacz ranking najlepszych i przeczytaj poradnik.
Gliceryna na twarz - co to za składnik i jakie ma właściwości?
Glicerol jest gęstą, bezwonną, delikatnie słodką, przezroczystą i tłustą cieczą. Jego nazwa chemiczna to propanotriol. Ten trójwodorotlenowy alkohol powstaje jako składnik uboczny procesu produkcji mydła. Powody, dla których tak często wykorzystuje się w kosmetyce glicerynę kosmetyczną, poza wspomnianym wyżej działaniem nawilżającym, to m.in. jej niska cena, właściwości regeneracyjne i pozytywny wpływ na trwałość oraz konsystencję produktów kosmetycznych.
Glicerol działa też konserwująco, wykazuje silne działanie higroskopijne - świetnie pochłania wodę, co przedłuża termin ważności kosmetyku. Dodatkowo wspomaga proces łączenia się składników wodnych z tłustymi np. masłami czy olejami (tzw. homogenizacja). Świetnie rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w tłuszczach. Neutralizuje również wysuszające działanie alkoholu etylowego, dlatego często dodaje się go do kremów czy pomadek. Ponadto spowalnia proces wysychania kosmetyków czy krystalizacji konkretnych składników.
Ze względu na sposób pozyskiwania tego składnika glicerynę dzielimy na:
- naturalną (pozyskiwaną z roślin),
- syntetyczną (pozyskiwaną z propylenu, gazowego węglowodanu, który wytwarza się z benzyny).
Co ciekawe, producenci kosmetyków nie są w żaden sposób zobowiązani, aby umieszczać w na opakowaniach informację, czy gliceryna została pozyskana z roślinnych, czy ze zwierzęcych tłuszczów. Osoby, które używają kosmetyków wegańskich, powinny więc zwrócić szczególną uwagę na to, żeby w składzie widniała nazwa „glycerin vegetal”.
Jeśli dotąd nie zdarzało ci się wnikliwie wczytywać w składy twoich kosmetyków, przywołaj w głowie jedno wspomnienie - z całą pewnością przynajmniej kilka razy w życiu w twojej łazience lub torebce gościł krem do rąk z gliceryną. To właśnie ten składnik (glyceryn) sprawia, że produkt intensywnie i długotrwale nawilża dłonie, chroniąc je przy tym przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak m.in. wiatr czy mróz… to jednak nie wszystko! Za co jeszcze cenimy glicerol?
10 Najlepszych Kremów Nawilżających
Kobiety z suchą cerą z pewnością to potwierdzą. Bez codziennej dawki porządnego nawilżenia skóra się łuszczy, swędzi i jest napięta.
Te z nas, które mają trądzikową lub tłustą skórę, mogą nakładać krem nawilżający rzadziej, ale ze względu na to, że stosują wysuszające produkty matujące, też jest im on niezbędny.
Przy wrażliwej skórze, stosowanie dobrego środka nawilżającego może pomóc pozbyć się zaczerwienień lub innych problemów skórnych, takich jak egzema.
Dobry krem nawilżający do twarzy jest potrzebny każdej z nas w każdym wieku, niezależnie od typu cery.
Tworząc ten ranking kremów nawilżających, przetestowaliśmy dziesiątki z nich, wykorzystując wiedzę naszych ekspertów i entuzjazm testujących.
Ta lista zawiera produkty, które zapewniają intensywne nawodnienie przez cały dzień. Nie powodują przy tym wyprysków ani błyszczenia. Są też delikatne i nie podrażniają najwrażliwszej skóry.
Sprawdź naszą listę. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tutaj najlepszy krem nawilżający, odpowiedni dla Twojej skóry.

Jak wybrać dobry krem nawilżający? Które składniki mają silne działanie? Jaki kosmetyk nadaje się do cery trądzikowej?
Dobry krem nawilżający powinien zawierać tolerowane przez skórę składniki i mieć konsystencję dopasowaną do jej potrzeb.
Jeżeli krem wchłania się zbyt szybko i nie wywiera pożądanego efektu, należy wybrać ten o bogatszym składzie, zawierającym m.in. więcej emolientów. W przypadku bardzo odwodnionej cery pomocne może być zastosowanie serum nawilżającego pod krem i/lub serum olejowego na wierzch w najbardziej przesuszonych partiach twarzy.
Szukając silnie działającego kremu nawilżającego, warto szukać produktów bogatych w polisacharydy takie jak m.in.:
- kwas hialuronowy i podobne naturalne produkty biofermentacji,
- gumy i żele roślinne, np. aloesowy lub z alg, a także alginiany, karageniany i agar,
- śluzy roślinne oraz zwierzęce, np. ślimaka,
- związki cukrowe, np. trehaloza, mannoza, ksylitol, sorbitol, gliceryna,
- beta-glukany z owsa czy grzybów
- antyoksydacyjne wyciągi z grzybów.
Jeżeli krem pozostawia na skórze tłustą warstwę, jego konsystencja jest zbyt ciężka. Stwarza to nie tylko nieestetyczny efekt świecenia się cery, ale może nasilić też problemy w przypadku cery trądzikowej. W tej sytuacji warto szukać produktów, które nie zapychają porów skóry, czyli niekomedogennych – informacja o tym jest podana na opakowaniu.
Krem do cery trądzikowej powinien mieć lekką konsystencję i nie zawierać składników takich jak:
- alkohole i oleje silikonowe,
- parafina i jej pochodne, takie jak olej mineralny,
- kwas stearynowy i pochodne
- lanolina naturalna i polioksyetylenowana (PEG-75),
- gliceryna.