Kremy do twarzy bez gliceryny i parafiny - Naturalne piękno bez zbędnych dodatków

Jak wybrać najlepszy krem z filtrem do twarzy

Bezpieczne kremy do twarzy to te, które zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i są dobrane do rodzaju skóry.

Ponieważ należy używać kremów z wysokim filtrem codziennie, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy.

Wybierz szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB

Bardzo ważne jest, aby krem przeciwsłoneczny chronił przed dwoma rodzajami promieniowania: UVB oraz UVA.

Promieniowanie UVB odpowiada za poparzenia i zaczerwienienie skóry. UVA jest dużo bardziej szkodliwe, bo wnika głębiej i przyczynia się do fotostarzenia skóry, zaburzeń pigmentacji i zmian nowotworowych. Niestety promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni.

Szukaj SPF 30 lub wyżej

Tak naprawdę skuteczną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają jedynie kremy z filtrem SPF 30 i wyższym. Wszelkie produkty o niższym faktorze odbijają promienie słoneczne jedynie w niewielkim stopniu.

Należy jednak pamiętać, że większość kremów ściera się i przestaje być skuteczna po kilku godzinach użytkowania. Wówczas trzeba nałożyć kolejną ich warstwę.

Najlepsze kremy przeciwsłoneczne to te z filtrem 50+. Bardzo często mają one jednak dosyć gęstą konsystencję i zostawiają na twarzy niekomfortowy tłusty film.

Jeżeli stosujesz kosmetyk ochronny np. podczas uprawiania sportu, gdy twarz poci się wyjątkowo mocno, postaw na lżejsze kremy SPF o niższym filtrze.

Dopasuj formułę do rodzaju skóry twarzy

Podobnie jak kremy nawilżające do codziennej pielęgnacji, także dobre kremy z filtrem do twarzy są dedykowane konkretnemu typowi cery.

Osoby ze skórą suchą powinny wybierać te intensywnie nawilżające, z tłustą matujące, a z wrażliwą kojące podrażnienia.

Producenci najlepszych kosmetyków do opalania podają, do jakiego rodzaju skóry są one odpowiednie - matujący żel przeciwsłoneczny do cery tłustej, krem do twarzy z filtrem 50 do cery naczynkowej czy emulsja na słońce dedykowana skórze trądzikowej.

Jak działa krem nawilżający?

Nawilżenie skóry wiąże się z jej zdolnością do zatrzymywania wody. Odpowiada za to tzw. naturalny czynnik nawilżający, NMF (ang. natural moisturizing factor), który stanowi 20-30 proc. warstwy rogowej naskórka. NMF to mieszanina związków hydrofilowych (wodolubnych), czyli takich, które przyciągają wodę. Jest złożona z różnorodnych substancji takich jak m.in.: aminokwasy, sole amonowe, glukozamina, kwas moczowy, fosforany, chlorki, mrówczany, cytryniany, jonów nieorganicznych (w tym Cl- i Na+), kwas protokatechowy czy mocznik.

Dobre kremy nawilżające do twarzy zawierają podobne składniki i mają duże podobieństwo biologiczne do NMF wspomagając go w utrzymywaniu właściwego poziomu wody wiązanej w skórze.

Niektóre związki stosowane w kosmetykach nawilżających mają jeszcze silniejsze działanie niż składniki typowe dla skóry, natomiast efekt zatrzymania wody w skórze zapewniają substancje pokrewne tłuszczom. Krem nawilżający do twarzy powinien uwzględniać konieczność wsparcia skóry zarówno w utrzymaniu odpowiedniej ilości wody strukturalnej, wiązanej z pomocą NMF (tak działają składniki hydrofilowe), jak i w ograniczeniu przeznaskórkowej utraty wody (ang. transepidermal water loss, TEWL) – tę właściwość mają elementy hydrofobowe.

11 Najlepszych Kremów z Filtrem do Twarzy Według Dermatologów w 2024 roku

Bardzo często wydaje nam się, że krem na dzień z wysokim filtrem przydatny jest tylko latem, na plaży lub podczas pobytu nad jeziorem.

Tymczasem nasza skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej zawsze, nawet podczas pochmurnego jesiennego dnia. Szkodliwe promienie słoneczne atakują ją także wtedy, gdy słońce kryje się za chmurami.

Sprawiają, że cera szybko się starzeje, silnie przesusza, pojawiają się na niej przebarwienia i tworzą wypryski. Promienie słoneczne są też często odpowiedzialne za różnorodne choroby skóry.

Skuteczną ochronę przed słońcem może zapewnić jedynie dobry krem z filtrem do twarzy. Najmocniejszy, czyli ten o wysokim wskaźniku SPF, prawie całkowicie zatrzyma promienie słoneczne i uchroni skórę przed ich szkodliwym działaniem.

Jeśli zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy będzie dla ciebie idealny. Zobacz ranking najlepszych i przeczytaj poradnik.

Nawilżanie cery – dlaczego jest tak ważne w każdym wieku?

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry, która traci wodę ze swoich powierzchniowych warstw. Proces ten nasila działanie niekorzystnych czynników oraz jej uszkodzenia, również te powstające z wiekiem. Wraz z upływem czasu komórki skóry utrzymują mniej wody w związku z nieszczelnością ich ścian. W konsekwencji większa jej ilość znajduje się w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie trudno ją zatrzymać. Zobacz także: Te witaminy to „eliksir młodości”. Kapsułki stosuj na skórę Młoda skóra potrzebuje nawilżenia prewencyjnie, dla starszej konieczne jest uzupełniania poziomu wilgoci, który nie może utrzymać się samoistnie. Odparowywanie zbyt dużej ilości wody z naskórka oraz zaburzona zdolność wiązania wody w skórze mają niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd, ale i na kondycję cery.

Właściwie dobrany nawilżający krem do twarzy ogranicza przeznaskórkową utratę wody, a także wspomoże naturalny czynnik nawilżający w rogowej warstwie naskórka. Uwzględni także inne potrzeby skóry, m.in. związane z trądzikiem, starzeniem się czy ochroną przed promieniowaniem UV.

To ważne: Podstawą każdego pięknie wyglądającego makijażu jest odpowiednia pielęgnacja skóry i krem do twarzy.

Skuteczność efekt działania kosmetyku Konsystencja jeśli dotyczy Trwałość użytego kosmetyku na twarzy ciele Wydajność Stosunek ceny do jakości Stosunek obietnic producenta do efektu rzeczywistego Opakowanie estetyka i użyteczność.

Czytaj dalej...

Krem do cery suchej to kosmetyk, który oprócz podstawowych funkcji, o których już wspomnieliśmy ochrona UV na dzień oraz regeneracja na noc , został tak sformułowany, aby odpowiadać na wyjątkowe potrzeby tego typu skóry.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...