Skuteczne i Bezpieczne Kremy do Twarzy w Czasie Ciąży - Poradnik dla Przyszłych Mam
Na co uważać stosując kosmetyki do twarzy dla ciężarnych?
Kosmetyki do twarzy dla ciężarnych spełniać muszą niezwykle restrykcyjne wymagania dotyczące składu. Na co powinniśmy uważać, czego się wystrzegać, o czym pamiętać w aptece lub drogerii?
Jakich kremów nie używać w ciąży?
- Kosmetyk powinien być wolny od alkoholu, parabenów i innych konserwantów, a także substancji zapachowych i barwiących. Krem powinien być hipoalergiczny, czyli taki, którego stosowanie wiąże się z minimalnym tylko ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej.
- Krem do twarzy w ciąży nie może zawierać retinolu, retinoidów oraz innych pochodnych witaminy A, która po przedostaniu się drogą transdermalną do organizmu, doprowadzić może do uszkodzenia płodu. Tego typu substancje znajdują się między innymi w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
- Na trądzik nie wolno w ciąży stosować kremów z tetracykliną, która jest antybiotykiem i która również może powodować zagrożenie dla dziecka. Poza tym, tak jak wiele leków, nie jest zdrowa dla wątroby kobiety ciężarnej.
Bibliografia
- Aneta Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003
- Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014, 2(3)
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Jaki krem na przebarwienia w ciąży?
Krem na przebarwienia w ciąży spełniać powinien dwa podstawowe zadania. Pierwszym z nich jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzenia słonecznego, które stymuluje aktywność melanocytów, czyli znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka komórek produkujących pigment. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać zwykły krem z filtrem UVA i UVB, który nakładamy na twarz przed wyjściem z domu. Zaleca się przy tym wybieranie preparatów o wysokim SPF (20 lub więcej).
Drugim zadaniem, jakie ma do spełnienia krem na przebarwienia w ciąży, jest rozjaśnienie i wybielanie brązowych plam. Tego typu działanie wykazuje wiele kosmetyków, a docelowy efekt osiągany jest na różne sposoby.
Dostępne na rynku produkty oparte są o takie komponenty, jak:
- hydrochinonlub wyciąg z zielonego ogórka- substancje o działaniu wybielającym skórę,
- kwasy azaleinowy i kojowy, B-Resorcinol– substancje blokujące syntezę melaniny,
- retinoidy, czyli pochodne witaminy A– często stosowane na przebarwienia, co do których należy jednak zachować w czasie ciąży wyjątkową ostrożność, a najlepiej nie stosować ich wówczas w ogóle.
Krem z filtrem do twarzy w ciąży: jaki wybrać, by uniknąć przebarwień? Przegląd
Krem z filtrem to nieodłączny towarzysz zadbanej kobiety. Podczas ciąży, ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem jest obowiązkowa. Krem z filtrem przeciwsłonecznym dobieramy tak jak kremy do pielęgnacji: do typu i potrzeb cery. Sprawdź, dlaczego warto stosować kremy z filtrem przez cały rok i na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę.
Jaki krem w filtrem do twarzy wybrać, by uniknąć przebarwień? Podczas ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe, dlatego niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem. Negatywne skutki działania słońca najszybciej pojawiają się na twarzy, gdzie skóra jest najcieńsza. Dlatego to o jej ochronę trzeba zadbać w pierwszej kolejności.
Im wyższy faktor ochronny w kremie do twarzy z filtrem, tym mniejsze ryzyko powstania plam. Oto przegląd najlepszych kremów do twarzy z filtrem.
Spis treści