Skuteczne i Bezpieczne Kremy do Twarzy w Czasie Ciąży - Poradnik dla Przyszłych Mam

Codzienna pielęgnacja twarzy w ciąży

Pielęgnacja twarzy w ciąży może być związana także z koniecznością jej nawilżenia i natłuszczenia. Jedną bowiem w potencjalnie możliwych reakcji ciała na zmiany hormonalne, jest utrata wody i wyhamowanie pracy gruczołów łojowych.

Skóra w takiej sytuacji staje się:

  • przesuszona,
  • ziemista,
  • cienka,
  • podatna na przekrwienia i pękanie naczynek – jest to możliwe nawet u kobiet na co dzień mających cerę tłustą lub mieszaną.

Krem nawilżający do twarzy w ciąży bazować może na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z aloesu, rokitnika czy brzozy. W składzie tego typu kosmetyków znajdujemy też ceramidy, zapobiegające utracie wody z naskórka, nazywane cementem międzykomórkowym. Inne substancje stosowane w kremach do pielęgnacji twarzy w ciąży to między innymi kojąca podrażnienia i przeciwzapalna neurosnesyna, czy zwykła woda termalna.

Na co uważać stosując kosmetyki do twarzy dla ciężarnych?

Kosmetyki do twarzy dla ciężarnych spełniać muszą niezwykle restrykcyjne wymagania dotyczące składu. Na co powinniśmy uważać, czego się wystrzegać, o czym pamiętać w aptece lub drogerii?

Jakich kremów nie używać w ciąży?

  • Kosmetyk powinien być wolny od alkoholu, parabenów i innych konserwantów, a także substancji zapachowych i barwiących. Krem powinien być hipoalergiczny, czyli taki, którego stosowanie wiąże się z minimalnym tylko ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej.
  • Krem do twarzy w ciąży nie może zawierać retinolu, retinoidów oraz innych pochodnych witaminy A, która po przedostaniu się drogą transdermalną do organizmu, doprowadzić może do uszkodzenia płodu. Tego typu substancje znajdują się między innymi w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
  • Na trądzik nie wolno w ciąży stosować kremów z tetracykliną, która jest antybiotykiem i która również może powodować zagrożenie dla dziecka. Poza tym, tak jak wiele leków, nie jest zdrowa dla wątroby kobiety ciężarnej.

Bibliografia

  • Aneta Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003
  • Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014, 2(3)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023

Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Krem z filtrem do twarzy w ciąży: jaki filtr wybrać?

Do niedawna wybór był łatwy - kobietom ciężarnym zalecane były przede wszystkim kremy z filtrem fizycznym, które odbijają promienie UV (w przeciwności do filtrów chemicznych, pochłaniających promieniowanie i rozkładających je w skórze na ciepło). Były uznawane za najbezpieczniejsze, bo dzięki temu, że nie wnikały w skórę, nie powodowały podrażnień.

Obecnie te zalecenia są trochę inne, bo w kremach stosowane są kompleksy różnych filtrów: chemicznych, organicznych (są to filtry chemiczne nowej generacji, bezpieczniejsze dla skóry) oraz mineralnych, co zapewnia skuteczniejszą i dłuższą ochronę przed różnymi rodzajami promieniowania. Tylko jeśli w ciąży skóra stała się dużo bardziej wrażliwa, lepszą opcją będzie krem z filtrem mineralnym (inna nazwa: fizyczny).

Krem do twarzy w ciąży - jaki wybrać? Na co uważać?

Krem do twarzy w ciąży stosuje się na nieestetyczne przebarwienia, a także na przesuszenie lub przetłuszczenie cery, z ewentualnym trądzikiem włącznie. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy w ciąży, jak dobierać kosmetyki do twarzy dla ciężarnych, na co uważać przy ich zakupie? Jakich kremów nie używać w ciąży?

  • Krem do twarzy w ciąży jest używany do eliminacji przebarwień i problemów skórnych spowodowanych zmianami hormonalnymi, takimi jak ostuda - ciemne, brązowiejące plamy na twarzy.
  • W pielęgnacji skóry w ciąży ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV oraz wybielanie przebarwień z wykorzystaniem bezpiecznych substancji, takich jak hydrochinon, wyciąg z ogórka, kwasy azaleinowy i kojowy, ale unikając retinoidów.
  • Konieczna może być także pielęgnacja nawilżająca i natłuszczająca skórę w ciąży, stosując kremy na bazie naturalnych składników jak aloes, rokitnik, brzoza oraz substancje utrzymujące nawilżenie skóry, np. ceramidy.
  • Wybierając kremy dla ciężarnych, należy unikać substancji szkodliwych dla płodu, takich jak alkohol, parabeny, substancje zapachowe i barwiące, retinol, retinoidy, oraz tetracyklina w leczeniu trądziku. Bezpieczne kosmetyki powinny być hipoalergiczne i spełniać restrykcyjne wymagania.

Po co krem do twarzy w ciąży?

Krem do twarzy w ciąży stosuje się między innym w celu eliminacji lub redukcji przebarwień, do których dochodzi wskutek hormonalnej burzy, przetaczającej się przez organizm przyszłej mamy.

Jednym z typowych problemów pojawiających się w okresie ciąży jest tak zwana ostuda (chloasma). Jest to swego rodzaju defekt estetyczno-zdrowotny, polegający na występowaniu ciemnych, brązowiejących plam na twarzy – najczęściej na policzkach, czole oraz na grzbiecie nosa, czasem też nad górną wargą oraz na karku. Plamy te zazwyczaj są symetryczne. Przyczyną ostudy jest miejscowo i okresowo zwiększona pigmentacja, związana z nadprodukcją i punktowym gromadzeniem się melaniny. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne, jakże charakterystyczne w ciąży, a także światło słoneczne.

Skuteczność efekt działania kosmetyku Konsystencja jeśli dotyczy Trwałość użytego kosmetyku na twarzy ciele Wydajność Stosunek ceny do jakości Stosunek obietnic producenta do efektu rzeczywistego Opakowanie estetyka i użyteczność.

Czytaj dalej...

Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 NIVEA SUN to krem z filtrem o formule z koenzymem Q10, który zapobiega pojawieniu się zmarszczek i plam pigmentacyjnych spowodowanych promieniowaniem słonecznym.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...

Krem stosuje s przyjemnością na noc podczas kuracji retinolem, mocnym przesuszeniu oraz zimą na dzień, sprawdza się również do stosowania na dłonie i stopy - ot taki sobie niepozorny mały kremik, a jak uniwersalny Polecam wypróbować.

Czytaj dalej...