Krem do twarzy dla rocznego dziecka - Poradnik dla troskliwych rodziców
Świadoma pielęgnacja z kremami do twarzy dla dzieci
Drogeryjne półki uginają się pod ciężarem kosmetyków dla niemowląt i dzieci. Nie oznacza to jednak, że wyprawka maluszka powinna także być przepełniona kremami, balsamami i emulsjami. Wbrew pozorom wystarczy kilka podstawowych preparatów, które pozwolą stworzyć pełne rytuały pielęgnacyjne. Jak je wybrać? Pomoże w tym zestawienie kremów do twarzy dla niemowląt. Ranking ułatwi skompletowanie najważniejszych preparatów.
Na początku należy zastanowić się jednak, dlaczego w kosmetyczce maluszka powinny znaleźć się wyłącznie starannie dobrane preparaty. Skóra dzieci mniej więcej do 3. roku życia jest bardzo wrażliwa oraz podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (wiatru, mrozu, drażniących substancji czy promieniowania UV) oraz łatwo można ją przesuszyć i podrażnić.
Cienką i rozwijającą się skórę pociech należy więc szczególnie chronić. Taką obronną tarczę na ciele stworzą także kremy do twarzy dla niemowląt na zimę i inne pory roku. Rodzice, którzy sięgają po pierwsze kosmetyki dla dzieci, powinni stawiać na minimalizm i poszukiwanie prostych, ale za to starannie dopasowanych formuł.
Jakie dermokosmetyki dla dzieci wybrać?
Kiedy dziecko zamyka już etap niemowlęcy, potrzeby jego skóry również mogą ulec zmianie. Oczywiście warto pamiętać, że jego naskórek w dalszym ciągu jest bardziej delikatny i wrażliwszy niż skóra osób dorosłych. Stąd w pielęgnacji w dalszym ciągu warto wybierać łagodne dermokosmetyki do mycia ciała oraz delikatne balsamy, które zapobiegną utracie nawilżenia w skórze. Pamiętajmy, że kosmetyki dla małych dzieci również powinny być pozbawione substancji zapachowych oraz mocnych detergentów, które mogą przyczynić się do naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry.
Kąpiel to bardzo ważny element tworzenia więzi ze swoim maluszkiem. To także idealny moment na wyciszenie bobasa przed snem. Oczywiście w przypadku większych dzieci kąpiel to niesamowita frajda, szczególnie jeśli wanna jest pełna piany. Pamiętajmy jednak, że kosmetyki wytwarzające dużą ilość piany nie zawsze okazują się być dobrym wyborem dla najmłodszych. Niewłaściwie dobrane kosmetyki do kąpieli mogą przesuszyć i podrażnić skórę.
Odpowiednim emolientem dla dzieci do kąpieli będzie wspomniany już Lipikar Syndet AP+ , który może być stosowany od 1. dnia życia. Kolejnym godnym uwagi emolientem do kąpieli dla dzieci i niemowląt jest Lipikar Cleansing Oil AP+ . To odżywczy olejek myjący przeciwko podrażnieniom i swędzeniu skóry. Nie szczypie w oczy, głęboko nawilża i chroni barierę ochronną skóry. Może być stosowany od 3. miesiąca życia.
Po jakie inne kosmetyki dla dzieci do kąpieli od La Roche-Posay warto sięgnąć? Idealnym wyborem dla całej rodziny okaże się Lipikar Gel Lavant , delikatny żel pod prysznic. Koi i chroni wrażliwą skórę i sprawia, że staje się odżywiona.
Najlepsze kosmetyki dla niemowląt
Po jakie emolienty dla niemowląt warto sięgnąć? Skóra niemowlęcia w dalszym ciągu jest bardzo delikatna i wrażliwa. Warto pamiętać, że skóra w okresie niemowlęcym produkuje niewielką ilość sebum, przez co znacznie łatwiej ulega przesuszeniu, które może prowadzić do podrażnień. W tym czasie skóra narażona jest na zwiększoną przepuszczalność czynników wywołujących uczulenia i infekcje.
Jako emolient do kąpieli dla niemowląt świetnie sprawdzi się Lipikar Syndet AP+ , ultradelikatny krem myjący do ciała z odżywczym masłem shea. Można używać go do mycia głowy niemowląt, jak i pielęgnacji ciemieniuchy.
Jaki balsam dla niemowląt od 1. dnia życia? W przypadku niemowląt również sprawdzą się kosmetyki od 1. dnia życia, szczególnie jeśli bobas posiada bardzo wrażliwą skórę w roli balsamu dla noworodka świetnie sprawdzi się Lipikar Baume AP+M (lub w wersji Light ), który może być stosowany od pierwszego dnia życia. Zapobiega swędzeniu i nawracającej suchości, przynosząc skórze niezbędne ukojenie. Oprócz tego odżywia skórę i odbudowuje jej barierę ochronną.
Jaki krem do twarzy niemowlaka wybrać? Dla dzieci od 3. miesiąca życia polecamy CICAPLAST Baume B5+ , kojący balsam o właściwościach regenerujących, odpowiedni zarówno do ciała, jak i twarzy. Produkt natychmiast koi i odżywia suchą oraz zaczerwienioną skórę.
Jak wybrać krem na wiatr i mróz dla dzieci?
Podstawowym składnikiem kremów do twarzy jest woda, dzięki której krem ma lżejszą konsystencję i jest łatwiejszy w aplikacji. Jednak kiedy na zewnątrz jest ujemna temperatura, z kremu z dużą zawartością wody lepiej zrezygnować. Najlepiej wybierać te, które nie zawierają jej wcale. Woda, która będzie znajdowała się na pierwszym miejscu w składzie, nie da rady odparować, co może przyczynić się do powstania zaczerwienień i odmrożeń na delikatnej skórze twarzy dziecka.
Dobrze, by krem dla niemowląt na zimę zawierał filtr SPF, który jednocześnie chroni przed zimnem i promieniami słonecznymi. Najlepiej wybierać te z filtrem mineralnym, bo filtry chemiczne nie są odpowiednie dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia.
Jakich składników w kremie na zimę dla dzieci powinniśmy unikać?
- wody,
- parabenów,
- silikonów,
- parafiny,
- konserwantów,
- glikolu propylenowego.
Konserwanty mogą powodować alergie i podrażnienia, a niektóre z nich zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych. Glikol propylenowy mocno wysusza skórę i posiada silne działanie alergizujące.
– Kremy dla dzieci nie powinny zawierać substancji drażniących – parabenów czy alkoholi, alergizujących substancji zapachowych. W ich składzie nie powinno być wody, dzięki czemu mają tłustą konsystencję i stanowią mocną barierę ochronną. Często wzbogacone są alantoiną, witaminą E, masłem shea, olejem ze słodkich migdałów, wyciągami z kokosa, nagietka, słonecznika czy awokado. Bardzo istotne jest, zwłaszcza w przypadku wyjazdu w góry, by krem zawierał filtr UV – dodaje ekspertka.
Zimowe aktywności z dzieckiem: bezpieczne zabawy, atrakcje i wzmocnienie odporności

Dziesięć najlepszych kremów przeciwsłonecznych dla dzieci
Latem, na wakacjach, ale także zimą w górach lub na co dzień jako profilaktyczna ochrona skóry – choć nie mówi się o tym zbyt wiele, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych[1] jest ważne przez cały rok.
- Słońce jest częścią naszego codziennego życia. Niezależnie od tego, czy je widzimy, czujemy, czy nie, zawsze jest z nami. Dlatego tak ważne jest włączenie ochrony przeciwsłonecznej do codziennej rutyny. Przekonasz się, że Twoja skóra Ci za to podziękuje.
- Promienie słoneczne są najbardziej naturalnym źródłem energii, a także źródłem niezbędnej witaminy D. Mimo to ważne jest, aby zachować czujność.
- Kremy przeciwsłoneczne różnych producentów mogą znacznie różnić się składem. Istnieje wiele naturalnych „filtrów przeciwsłonecznych”, ale także takich, które są pełne substancji syntetycznych. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co kupujesz i skonsultować się ze specjalistą.
- Ogólnie rzecz biorąc, kremy te zawierają wiele ważnych substancji. Niektóre z nich pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, inne je odbijają. Substancje, które mogą pochłaniać to światło, to różne związki aromatyczne, a te, które je odbijają, to filtry mineralne,[2] takie jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Mówiąc prościej, są to substancje, które mogą odbijać padające promieniowanie, tak jak lustro odbija światło.
Lista artykułów w temacie: Macierzyństwo
- Najlepsze mleko modyfikowane – porównanie i ranking
- 10 wskazówek dotyczących najlepszego colostrum – ranking
- 10 propozycji najlepszych kosmetyków dla noworodków
- 10 najlepszych witamin dla kobiet w ciąży – opinie i ranking
- 10 najlepszych witamin dla dzieci i niemowląt – opinie i ranking
- 10 najlepszych witamin D dla dzieci – opinie i ranking
- 10 najlepszych probiotyków dla dzieci, niemowląt i noworodków
- 10 najlepszych maści na pieluszkowe zapalenie skóry – ranking
