Kremy na łojotokowe zapalenie skóry - Skuteczne sposoby łagodzenia objawów
Diagnoza - jakie badania przeprowadza się przy podejrzeniu łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS)
Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry ustala się na podstawie badania dermatologicznego. W typowych przypadkach nie są wymagane żadne badania dodatkowe, lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych i informacji uzyskanych od pacjenta na temat przebiegu choroby. W uzasadnionych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku różnicowania z łuszczycą lub zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, może być konieczne wykonanie biopsji i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
U niemowląt leczenie łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) polega na stosowanie środków zmiękczających i nawilżających (emolientów), które wpływają na rozluźnienie łusek (np. olej mineralny, oliwa z oliwek lub wazelina). Dermokosmetyki te nanosi się na głowę dziecka przed kąpielą, a następnie spłukuje i pocierając ściereczką lub szczotką do włosów dla niemowląt można usunąć łuski.
Łagodne łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy można leczyć dostępnymi bez recepty szamponami przeciwłupieżowymi (zawierającymi siarczek selenu, pirytionian cynku lub dziegcie). Korzystne może być także używanie szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego. Długotrwałą kontrolę objawów może zapewnić stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych zawierających ketokonazol lub cyklopiroks, które stosuje się codzienne lub przynajmniej 2–3 razy w tygodniu przez kilka tygodni, aż do uzyskania rezultatu. Następnie, w zapobieganiu nawrotom można stosować te szampony raz w miesiącu. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących ich stosowania, m.in. zapewnić odpowiednio długi (ok. 5 min) czas pozostawienia ich na skórze głowy. W cięższej postaci choroby lekarz może zalecić stosowanie szamponu z glikokortykosteroidami.
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy i tułowia mają zastosowanie zarówno leki przeciwzapalne, jak i przeciwgrzybicze. Do leków przeciwzapalnych należą miejscowe glikokortykosteroidy (stosowane pod nadzorem lekarza) oraz inhibitory kalcyneuryny (takrolimus i pimekrolimus). Tę ostatnią grupę można stosować bezpiecznie nawet na skórę twarzy i przez dłuższy czas. W leczeniu zmian na owłosionej skórze głowy wykorzystuje się także pirytonian cynku, dziegcie, ichtiol czy siarkę. W bardziej nasilonych postaciach łojotokowego zapalenia skóry lekarz może rozważyć leczenie lekami przeciwgrzybiczymi stosowanymi doustnie.
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry – poradnik zakupowy
Łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki umożliwiające bezpieczną pielęgnację w tym schorzeniu oraz ich optymalny skład to kwestie, które znajdują się od lat w obrębie zainteresowań naukowców z wielu dziedzin. Okazuje się, że popularne i szeroko dostępne w drogeriach kosmetyki mogą wcale nie służyć skórze z ŁZS. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.
Łojotokowe zapalenie skóry – kosmetyki. Jakie powinny być?
W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki stanowią ważne uzupełnienie kuracji farmakologicznej zaleconej przez dermatologa. Wybór produktów do pielęgnacji wymagającej skóry z ŁZS nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Kosmetyki muszą działać w określony sposób, aby przywracać skórze dobrą kondycję i wspierać niwelowanie jej problemów.
Jak powinny działać kosmetyki na ŁZS i dlaczego?
przeciwgrzybiczo | Aby likwidować przyczynę ŁZS – drożdżaki Malassezia. |
złuszczająco | Przyśpieszy to usuwanie nagromadzonych komórek zrogowaciałego naskórka. |
nawilżająco | Sucha skóra ma naruszoną barierę ochronną i jest bardziej narażona na szkodliwe czynniki. W skrajnym przypadku z wyschniętego naskórka i łoju może utworzyć się skorupa. Systematyczne nawilżanie zaradzi tym problemom. |
łagodząco | Dzięki temu podrażnienia ulegną zmniejszeniu. |
przeciwzapalnie | Pomaga to znormalizować różne procesy zachodzące w skórze, np. zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych |
przeciwświądowo | Aby zredukować dyskomfort spowodowany swędzeniem skóry. |
Ranking kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry
Przeanalizowaliśmy ofertę producentów i wybraliśmy naszym zdaniem TOP 8 najlepiej zapowiadających się kosmetyków na ŁZS. Sprawdź, jakie na łojotokowe zapalenie skóry głowy, kosmetyki powinny się znaleźć na twojej liście zakupów. Czego możesz się spodziewać po produktach i jakie substancje aktywne zawierają.
spis treści
- I Miejsce Zestaw dermokosmetyków Seborh
- II Miejsce Onmacabim HC Shampoo Roots
- III Miejsce OWAY Densifying Remedy Wcierka na wypadanie włosów
- IV Miejsce Briogeo Scalp Revival Maska do włosów
- V Miejsce Phitofilos Wcierka do przetłuszczającej się skóry głowy
- VI Miejsce Hairy Tale Magic Mushrooms Wcierka Odżywcza
- VII Miejsce Bioup Be Pure Esencja do skóry głowy
- VIII Miejsce Kaminomoto Hair Growth Accelerator II Tonik do włosów
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry | Wybrane składniki aktywne | Zalety kosmetyku |
I miejsce |
Nasza ocena: 9/10
Zestaw dermokosmetyków Seborh – kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Pirokton olaminy – zmiękcza zrogowaciały naskórek, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
- Siarczek selenu – działa bakteriobójczo, grzybobójczo i odkażająco.
- Ichtiol – normalizuje proces wymiany naskórka.
- Biolin – oczyszcza, działa przeciwzapalnie.
- Glinka biała – poprawia elastyczność i napięcie skóry, oczyszcza.
- Mleczko pszczele – normalizuje pracę gruczołów łojowych, dogłębnie nawilża, odżywia.
- Betaina – składnik nawilżający, działa przeciwstarzeniowo, łagodzi podrażnienia.
- Witamina E – wzmacnia skórę, uodparnia ją na działanie czynników zewnętrznych, wspomaga regenerację uszkodzeń.