Krem do twarzy na bardzo suchą skórę - Odkryj Naturalne Rozwiązania Dla Promiennej Skóry

Jak dieta wpływa na stan skóry?

Bardzo ważnym elementem terapii suchej skóry jest zwiększenie nawodnienia organizmu. Codziennie należy wypijać co najmniej 1,5 – 2 litrów wody. Woda działa dwutorowo: z jednej strony bezpośrednio zwiększa nawilżenie skóry, z drugiej zaś usprawnia prawidłowy przebieg procesów biochemicznych i syntezę składników zwiększających poziom nawilżenia skóry np. kwasu hialuronowego.

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na stan nawilżenia skóry dieta. Posiłki powinny być komponowane z naturalnych produktów, będących źródłem witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i składników mineralnych mających wpływ na stan nawilżenia skóry.

Jak niedobory pokarmowe wpływają na skórę?

  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są ważne dla budowy bariery hydrolipidowej skóry i zapobiegają utracie wody przez naskórek,
  • żelazo jest niezbędne dla transportu tlenu do komórek skóry i zapobiega jej bladości i szarości,
  • cynk jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry,
  • biotyna wpływa na metabolizm tłuszczów i białek w skórze, jej niedobór może powodować suchą i łuszczącą się skórę,
  • brak witaminy B2 (ryboflawiny) może powodować suchą i popękaną skórę,
  • brak witaminy B3 (niacyny) może powodować zapalenie skóry,
  • witamina C jest niezbędna dla syntezy kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry,
  • witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i starzeniem się,
  • witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie naskórka i zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się skóry.

Sucha skóra co jeść – produkty, które nawilżają i regenerują skórę:

  • Witamina A – marchew, czerwona papryka, sałata, szpinak, morele, brzoskwinie, śliwki, tran
  • Witamina E – oleje roślinne tłoczone na zimno, orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu), migdały, awokado, kiełki, rośliny strączkowe, gruboziarniste produkty zbożowe, warzywa zwłaszcza ciemnozielone (natka pietruszki, sałata, szpinak, szczypiorek, brokuły, jarmuż), otręby np. pszenne
  • Witamina C – rokitnik, aronia, pokrzywa, szczypiorek, nać pietruszki, papryka, brukselka, kapusta, kalafior, kalarepa, brokuły, owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, cytrusy truskawki, kiwi
  • Kwasy omega 3 i 6 – tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka, śledź), skorupiaki, orzechy włoskie, oleje: rzepakowy, lniany, z ogórecznika, algi oraz fitoplankton morski
  • Żelazo – wątroba, serce, mięczaki (m.in. małże, ostrygi), wołowina, tofu, soja, fasola biała, ciecierzyca, soczewica, natka pietruszki, brokuły, zielone liście, kakao. Ponadto warto łączyć te produkty z produktami bogatymi w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.
  • Witamina D – węgorz, śledź, łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela, żółtko jaja

Krem do bardzo suchej skóry twarzy

Jeśli chodzi o pielęgnację, należy pamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalny i w pełni skuteczny krem do cery suchej.

Kosmetyki tego typu powinny być dobierane między innymi pod względem wieku, a także podłoża na jakim suchość występuje oraz ewentualnych dolegliwości dodatkowych. Generalnie zaleca się dwa typy kremów:

  • nawilżający do cery suchej - zawiera przede wszystkim substancje o działaniu higroskopijnym, czyli utrzymującym cząsteczki wody w naskórku, a przy tym zwiększające elastyczność skóry. Najczęściej jest to kwas hialuronowy, ale też kolagen, mocznik, gliceryna,
  • tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czym jest cera sucha?

W dermatologii możemy wyróżnić 4 główne typy cery. Są nimi: cera normalna, tłusta, mieszana, a także sucha. I to właśnie skóra sucha w największym stopniu narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, a do tego przedwczesne starzenie. Dlaczego tak się dzieje? Sucha cera, jak i sucha skóra na pozostałych częściach ciała (dłoniach, ramionach czy nogach) to problem, który wiąże się z zaburzeniem budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku, a także jego zaburzoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody.

Aby skóra człowieka mogła w prawidłowy sposób pełnić swoje funkcje ochronne, jej najbardziej zewnętrzna warstwa, czyli warstwa rogowa naskórka. powinna wykazywać się odpowiednim stopniem nawilżenia. W przypadku skóry suchej sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w jej budowie, jak chociażby nieodpowiednia ilość lipidów w warstwie ochronnej, manifestują się szorstkością i łuszczeniem.

Bardzo sucha skóra – przyczyny

Skąd bierze się sucha skóra twarzy? Bardzo sucha skóra określana jest jako stan patologii skóry, którego cechami charakterystycznymi są szorstkość, nadmierne łuszczenie, świąd, a nierzadko i charakterystyczne kłucie skóry, co wiąże się z dużym dyskomfortem. Jak już wspomniano, sucha skóra może występować niezależnie od wieku, a przyczyny jej obecności mogą być dość zróżnicowane. Zalicza się do nich:
● uwarunkowania genetyczne – w wielu przypadkach tendencja do nadmiernie suchej skóry jest wrodzona, nie nabyta,
● wiek – wraz ze starzeniem się skóry zmniejsza się jej zdolność do produkcji odpowiedniej ilości lipidów,
● zaburzenia hormonalne – skóra może stać się sucha w okresie menopauzy lub ciąży,
● zażywanie niektórych leków, na przykład kortykosteroidów czy retinoidów,
● ciągłe przebywanie w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
● zmiany klimatu – szczególnie źle wpływa klimat suchy i gorący,
● duże wahania temperatury powietrza,
● zanieczyszczenia powietrza,
● zbyt długie kąpiele w wodzie (szczególnie bardzo ciepłej), a także częsty kontakt z wodą chlorowaną,
● zbyt częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych – zaburza prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry,
● narażenie skóry na działanie substancji drażniących, alergizujących (na przykład w pracy),
● niedobory witamin w diecie (szczególnie witaminy A), a także zdrowych kwasów tłuszczowych,
● niewłaściwa pielęgnacja skóry – stosowanie produktów zawierających silne detergenty i odtłuszczające mydła, które prowadzą do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej. Efekt: sucha skóra po kąpieli,
● stres – życie w silnym stresie może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Oprócz tego kortyzol, czyli hormon stresu, zwiększa ubytek kolagenu i kwasu hialuronowego, przez co skóra zaczyna tracić nawilżenie i sprężystość.

Nie mogłam ich nawet pomalować, ponieważ były zwinięte w cieniutki rulonik na szczęście moja przyjaciółka zlitowała się nade mną i podarowała mi w prezencie, później bez skrupułów kupowałam kolejne opakowania.

Czytaj dalej...

INFORMACJA DLA WRAŻLIWYCH na początku zdarzyły mi się tu i ówdzie zaczerwienione miejsca, jednak później nie doświadczyłam już żadnych efektów ubocznych przy czym zawsze stosowałam pod spód krem lub serum.

Czytaj dalej...

Produkt ten przyjmuje zatem bardzo ważną rolę, jaką jest przekształcenie wszystkich różnych niedoskonałości w stare wspomnienie, które należy do przeszłości, gwarantując w ten sposób wyraźną poprawę skóry i zapewniając, że jest ona naprawdę optymalna i zdolna do zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...

Krem stosuje s przyjemnością na noc podczas kuracji retinolem, mocnym przesuszeniu oraz zimą na dzień, sprawdza się również do stosowania na dłonie i stopy - ot taki sobie niepozorny mały kremik, a jak uniwersalny Polecam wypróbować.

Czytaj dalej...