Krem do twarzy na bardzo suchą skórę - Odkryj Naturalne Rozwiązania Dla Promiennej Skóry
Podsumowanie
- Sucha skóra twarzy manifestuje się często uczuciem ściągnięcia, swędzeniem i pieczeniem. Mogą też towarzyszyć jej zaczerwienienia i łuszczenie się naskórka.
- Sucha skóra może być wynikiem predyspozycji genetycznych, chorób, działania niektórych leków oraz długoterminowej, niewłaściwej pielęgnacji. Stan suchej cery mogą pogarszać również warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia środowiskowe.
- Podstawą dbania o suchą skórę powinna być odżywcza dieta oraz picie odpowiedniej ilości wody.
- W nawilżeniu suchej skóry twarzy mogą pomóc kremy i sera bogate w składniki nawilżające oraz odpowiednia, delikatna pielęgnacja.
- Długo utrzymujący się rumień i inne niepokojące objawy, jak pękanie skóry lub intensywny świąd czy pieczenie to sygnał, aby jak najszybciej udać się do dermatologa.
- W pielęgnacji przesuszonej cery mogą pomóc również domowe maseczki lub naturalne oleje.
Gdy skóra jest sucha, może to oznaczać, że nie pijesz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia. Dodatkowo niedobór tłuszczów w diecie lub zaburzenia w produkcji sebum mogą prowadzić do utraty wilgoci i wysuszenia skóry.
Aby poprawić nawilżenie skóry, konieczne jest regularne picie wody oraz dieta bogata w zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy omega-3. Stosowanie nawilżających kremów również pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze. W przypadku ciągłego problemu z suchą skórą warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne inne przyczyny.
Przy jakich chorobach skóra jest sucha?
Choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca, toczeń układowy, niedoczynność tarczycy i choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do problemów ze skórą, takich jak jej nadmierne przesuszenie. Suchość skóry mogą również powodować leki przyjmowane w terapii innych chorób.
Jak nawilżyć twarz bez kremu?
Przede wszystkim zwróć uwagę na picie odpowiedniej ilości wody i innych płynów w ciągu dnia. Bez właściwego nawodnienia organizmu od środka, nie uzyskasz poprawy, nawet jeśli zastosujesz najlepsze kosmetyki.
Jakie są przyczyny powstawania suchej skóry?
Sucha skóra może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to:
- uwarunkowania genetyczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja, nieodpowiedni dobór kosmetyków i nadmierne zabiegi higieniczne np. stosowanie mydeł czy silnie odtłuszczających żeli do mycia zawierających SLS oraz SLES. Stosowanie tłustych kremów opartych o oleje mineralne, ponieważ po ich usunięciu następuje drastyczny wzrost TEWL (przeznaskórkowej utraty wody),
- długotrwałe stosowanie środków złuszczających (peelingów ziarnistych, produktów kwasowych),
- warunki klimatyczne: wiatr, zimne i gorące powietrze, które powodują nadmierne odparowywanie wody z naskórka,
- klimatyzacja lub ogrzewane pomieszczenia, gdzie nie ma zachowanej odpowiedniej wilgotności,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- nieprawidłowa dieta: zbyt mała ilość wypijanej wody oraz niedobory pokarmowe związane z nieprawidłową dietą, niedoborem witamin A, D, C, E oraz deficytem żelaza i kwasów omega 3 i omega 6,
- choroby endokrynologiczne: niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto,
- choroby metaboliczne: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz stosowanie leków diuretycznych,
- choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergia kontaktowa, rybia łuska, rogowacenie okołomieszkowe,
- starzenie i zmiany w gospodarce hormonalnej. W okresie menopauzy spada poziom estrogenu, co skutkuje obniżeniem zdolności skóry do produkcji lipidów i glikozaminoglikanów, m.in. kwasu hialuronowego.
- czynniki chemiczne – częsty kontakt z detergentami oraz substancjami drażniącymi i alergizującymi,
- niektóre zabiegi kosmetyczne np. eksfoliacje przy użyciu kwasów, zabiegi z retinolem czy zabiegi laserowe.
Jak zapobiegać suchej skórze?
Sucha, wysuszona skóra to problem, z którym do czynienia ma coraz większa liczba osób. O ile nie jesteśmy w stanie zmienić typu naszej skóry, o tyle możemy sprawić, aby objawy suchej skóry jak sucha skóra na szyi, sucha skóra na czole czy sucha skóra na brodzie oraz towarzyszący temu dyskomfort nie dawały nam się we znaki. Podobnie jak w przypadku suchej skóry wokół oczu, powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie naszego organizmu. Jeśli często przebywamy w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, warto postarać się, aby w naszym domu lub miejscu pracy zapewnić optymalny poziom wilgotności powietrza. Jeśli nasza skóra twarzy jest bardzo sucha, lepiej zrezygnować z długich, gorących kąpieli i postawić na szybki prysznic. Mokrą skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem, ale nie pocierać, gdyż taka czynność może ją dodatkowo podrażnić.
Pielęgnacja wysuszonej skóry twarzy
Co na suchą skórę twarzy sprawdzi się najlepiej? Cera sucha wymaga szczególnego traktowania, ponieważ nieustannie musimy zapewnić jej odpowiednią dawkę nie tylko nawilżenia, ale przede wszystkim odżywienia i natłuszczenia, dzięki czemu możliwa będzie odbudowa jej warstwy hydrolipidowej. W tym celu szczególnie pomocne będą emolienty. Znajdziemy je na przykład w kremie do cery suchej Toleriane Sensitive Riche. To krem nawilżający, który wykazuje się ochronno-kojącym działaniem, a jego bogata i odżywcza konsystencja została stworzona z myślą o bardzo suchej skórze. Ten produkt bardzo dobrze sprawdzi się również w pielęgnacji niemowląt. Krem bardzo dobrze łagodzi nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia i kłucia, przywracając równowagę mikrobiomu.
Jak dieta wpływa na stan skóry?
Bardzo ważnym elementem terapii suchej skóry jest zwiększenie nawodnienia organizmu. Codziennie należy wypijać co najmniej 1,5 – 2 litrów wody. Woda działa dwutorowo: z jednej strony bezpośrednio zwiększa nawilżenie skóry, z drugiej zaś usprawnia prawidłowy przebieg procesów biochemicznych i syntezę składników zwiększających poziom nawilżenia skóry np. kwasu hialuronowego.
Drugim czynnikiem, mającym wpływ na stan nawilżenia skóry dieta. Posiłki powinny być komponowane z naturalnych produktów, będących źródłem witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i składników mineralnych mających wpływ na stan nawilżenia skóry.
Jak niedobory pokarmowe wpływają na skórę?
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są ważne dla budowy bariery hydrolipidowej skóry i zapobiegają utracie wody przez naskórek,
- żelazo jest niezbędne dla transportu tlenu do komórek skóry i zapobiega jej bladości i szarości,
- cynk jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry,
- biotyna wpływa na metabolizm tłuszczów i białek w skórze, jej niedobór może powodować suchą i łuszczącą się skórę,
- brak witaminy B2 (ryboflawiny) może powodować suchą i popękaną skórę,
- brak witaminy B3 (niacyny) może powodować zapalenie skóry,
- witamina C jest niezbędna dla syntezy kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry,
- witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i starzeniem się,
- witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie naskórka i zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się skóry.
Sucha skóra co jeść – produkty, które nawilżają i regenerują skórę:
- Witamina A – marchew, czerwona papryka, sałata, szpinak, morele, brzoskwinie, śliwki, tran
- Witamina E – oleje roślinne tłoczone na zimno, orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu), migdały, awokado, kiełki, rośliny strączkowe, gruboziarniste produkty zbożowe, warzywa zwłaszcza ciemnozielone (natka pietruszki, sałata, szpinak, szczypiorek, brokuły, jarmuż), otręby np. pszenne
- Witamina C – rokitnik, aronia, pokrzywa, szczypiorek, nać pietruszki, papryka, brukselka, kapusta, kalafior, kalarepa, brokuły, owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, cytrusy truskawki, kiwi
- Kwasy omega 3 i 6 – tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka, śledź), skorupiaki, orzechy włoskie, oleje: rzepakowy, lniany, z ogórecznika, algi oraz fitoplankton morski
- Żelazo – wątroba, serce, mięczaki (m.in. małże, ostrygi), wołowina, tofu, soja, fasola biała, ciecierzyca, soczewica, natka pietruszki, brokuły, zielone liście, kakao. Ponadto warto łączyć te produkty z produktami bogatymi w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.
- Witamina D – węgorz, śledź, łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela, żółtko jaja
Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach?
Sucha skóra na dłoniach to kolejny częsty problem, który może pojawić się niezależnie od wieku lub pory roku, choć najczęściej ma on miejsce w okresie zimy. Dłonie to część ciała, która w tym okresie szczególnie narażona jest na szkodliwe działanie wiatru oraz ujemnych temperatur. Zwykle w tym czasie staje się bardzo szorstka, chropowata, wyraźnie się łuszczy, a w niektórych przypadkach może nawet pękać.
Sucha skóra rąk to częsty problem osób wykonujących określone zawody, w wyniku których ich dłonie mają częsty kontakt z substancjami, które mogą prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Oprócz tego wysuszona skóra dłoni może stanowić efekt mycia rąk mydłami zawierającymi dużą ilość mocnych detergentów, które uszkadzają barierę hydrolipidową naskórka. Niestety sucha, swędząca skóra na dłoniach, a także uczucie punktowego kłucia skóry może stanowić oznakę atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji dobrze jest skonsultować to z dermatologiem.
Jak radzić sobie z suchą skórą na rękach? W tym przypadku podstawę również stanowi właściwa pielęgnacja. Jeśli Twoje dłonie są przesuszone, szorstkie, występuje swędzenie i uczucie kłucia skóry, podstawę w pielęgnacji powinien stanowić odpowiedni krem do rąk. Bardzo dobrze sprawdzi się Cicaplast krem do rąk. To kosmetyk o działaniu regenerującym, który pomaga skórze dłoni odbudować jej barierę ochronną, a także łagodzi i chroni skórę dłoni przed kolejnym przesuszeniem. Produkt posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania, dlatego nie pozostawia na dłoniach tłustego filmu i bez przeszkód może być stosowany w ciągu dnia. To produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej oraz ze skłonnością do atopii.