Krem na niedoskonałości - Klucz do Promiennej i Zdrowej Skóry
Jak rozpoznać rozszerzone pory?
Widoczne pory na twarzy często określa się mianem rozszerzonych. Niestety, ale mają one skłonność do zapychania, co w przyszłości może skutkować powstawaniem stanów zapalnych. Zdarza się, że powodem takiego zjawiska jest gromadzący się w nich nadmiar produktów kolorowych, niedokładnie zmytych podczas demakijażu. Jak rozpoznać otwarte pory? Wyglądem przypominają różnej wielkości dziurki, które widoczne są na twarzy nie tylko podczas aplikacji produktów kolorowych, ale także wtedy, gdy cera jest sauté. Sprawiają, że struktura skóry wygląda na nieregularną.
Do powstawania tego rodzaju problemu przyczyniają się między innymi skłonności genetyczne. Zapchane pory czasami utrudniają codzienne funkcjonowanie, ponieważ makijaż przestaje wyglądać estetycznie, a my szukamy coraz to nowszych produktów, które mają za zadanie ukryć ich obecność.
Zapchane pory i ich skutki
Wyróżniamy również trądzik zaskórnikowy. W takim przypadku jesteśmy już świadomi, że powinniśmy sięgnąć po produkt niekomedogenny, nawilżający, przystosowany do aplikowania na dzień, ale też po inne kosmetyki, które będą pomocne w usuwaniu obecnych już zaskórników.
Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy?
Należy pamiętać o tym, że wyciskanie pryszczy i próby ich zdrapania to prosta droga do nasilenia stanu zapalnego. Na tym jednak poważne konsekwencje się nie kończą - w ten sposób rozsiewamy bakterie na kolejne obszary skóry, jak również przyczyniamy się do zwiększenia ryzyka powstania blizn potrądzikowych.
Pierwszym krokiem do zredukowania trądziku jest wyeliminowanie czynników, które mogą go wywoływać. Warto zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych - wprowadzić do swojej diety żywność bogatą w świeże owoce i warzywa będące źródłem cennych witamin i minerałów. Należy wystrzegać się tłustych produktów, które mogą zwiększyć produkcję sebum. Pamiętajmy również o piciu odpowiedniej ilości wody, która nawadnia komórki skóry i przyspiesza procesy regeneracyjne.
Rodzaje niedoskonałości skóry
Najczęściej występującymi niedoskonałościami skóry są wypryski, zwane także pryszczami, oraz zaskórniki powstające z powodu zanieczyszczenia skóry, jej nieodpowiedniego oczyszczania, a także łojotoku spowodowanego problemami hormonalnymi lub nieprawidłową dietą i niezdrowym stylem życia.
Jeśli powodem powstawania zmian trądzikowych na skórze są problemy związane z rozregulowaną pracą organów i nieprawidłowym poziomem hormonów, należy oczywiście leczyć to pod kontrolą lekarza dermatologa lub endokrynologa. Nie wszystkie wypryski oznaczają jednak trądzik, który jest zaawansowaną, przewlekłą chorobą skóry. Niektóre niedoskonałości skóry powstają z powodu zaburzenia równowagi skóry wywołanego przez nieprawidłową pielęgnację, nieodpowiedni dobór kosmetyków lub narażenie skóry na nadmierne zanieczyszczenie. Przyczynia się do tego palenie papierosów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, smog, a nawet nieodpowiednie i niedokładne zmywanie makijażu przed snem. Codzienne oczyszczanie skóry ma za zadanie odświeżyć skórę i umożliwić jej prawidłowe przeprowadzanie procesów regeneracyjnych – przede wszystkim oddychanie bez porów zapychanych kosmetykami o ciężkich formułach, a także niezaburzanie naturalnego odczynu pH skóry przez jej nieprawidłowe mycie. Skóra wrażliwa, jak i tłusta oraz mieszana potrzebują kosmetyków specjalnie dobranych do danego rodzaju cery, które zapewnią jej utrzymanie odpowiedniego poziomu pH (5,5), wystarczającego nawodnienia oraz łagodzenia podrażnień. Przy wyborze dobrego żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego należy zwracać uwagę, dla jakiego typu cery jest on przeznaczony. Zbyt tłuste kremy dodatkowo zwiększą łojotok i obciążą skórę tłustą, natomiast kremy przeznaczone dla skóry tłustej mogą obciążać lub powodować przesuszenie skóry suchej i reaktywnej.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
