Dziury na twarzy po trądziku - Jak radzić sobie z bliznami?
Domowe sposoby na blizny na twarzy
Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.
Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:
- smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
- nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
- używanie maści z witaminą E,
- przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
- nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
- olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
- olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
- sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
- przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
- mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.
Blizny i przebarwienia potrądzikowe – podsumowanie
Blizny i przebarwienia po trądziku to nie tylko problem estetyczny. Ich obecność na skórze w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie i to, jak siebie postrzegamy. Co więcej, widoczne przebarwienia to także częsty powód stygmatyzacji i wykluczenia społecznego.
Choć pozbycie się przebarwień potrądzikowych wymaga cierpliwości, to nie jest niemożliwe. Z odpowiednimi kosmetykami o ukierunkowanym działaniu, do których zalicza się nowa gama produktów Mela B3 możesz cieszyć się rozświetloną skórą o ujednoliconym kolorycie i bez przebarwień.
- Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
- Materiały prasowe marki
Blizny po szwach na twarzy
Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.
Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.
Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:
- zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
- zakończenie operacji chirurgicznej.
Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.
Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.
Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn po trądziku?
Odpowiednia pielęgnacja domowa ma również duży wpływ na prawidłowy przebieg procesu gojenia się ran. Profilaktyka jest szeroko polecaną metodą zapobiegania blizn.
Pacjentom zaleca się systematyczne oczyszczanie miejsca, używanie odpowiednich kosmetyków (dostosowanych do typu cery), dbanie o dietę i unikanie wysiłku fizycznego, jeśli rany są na plecach, ramionach lub klatce piersiowej.
Pod żadnym względem nie można odrywać strupów ani nie wystawiać ich na promieniowanie UV.
Bibliografia
- Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny 2013/2, 102–109,
- Webster Guy F., Rawlings Anthony, Trądzik. Diagnostyka i leczenia, Wydawca Czelej, ISBN 978-83-7563-025-1.
- Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 407-412.
- Perzanowska-Stefańska M. Zastosowanie zabiegów estetycznych w lecznictwie dermatologicznym - podejście praktyczne. [w]: Placek W (red). Dermatologia Estetyczna. Wydawnictwa Medyczne Terrmedia, Poznań 2016: 315-336z.
- Kolenda M. Metody stosowane w leczeniu blizn. Aesthetica 2014, vol. 2: 5-9.
- Janda K, Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, vol. 60(2): 13-18.
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
