Najlepszy krem do twarzy na słońce – Twoja tarcza ochronna
Jak wybrać najlepszy krem z filtrem do twarzy
Bezpieczne kremy do twarzy to te, które zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i są dobrane do rodzaju skóry.
Ponieważ należy używać kremów z wysokim filtrem codziennie, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy.
Wybierz szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB
Bardzo ważne jest, aby krem przeciwsłoneczny chronił przed dwoma rodzajami promieniowania: UVB oraz UVA.
Promieniowanie UVB odpowiada za poparzenia i zaczerwienienie skóry. UVA jest dużo bardziej szkodliwe, bo wnika głębiej i przyczynia się do fotostarzenia skóry, zaburzeń pigmentacji i zmian nowotworowych. Niestety promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni.
Szukaj SPF 30 lub wyżej
Tak naprawdę skuteczną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają jedynie kremy z filtrem SPF 30 i wyższym. Wszelkie produkty o niższym faktorze odbijają promienie słoneczne jedynie w niewielkim stopniu.
Należy jednak pamiętać, że większość kremów ściera się i przestaje być skuteczna po kilku godzinach użytkowania. Wówczas trzeba nałożyć kolejną ich warstwę.
Najlepsze kremy przeciwsłoneczne to te z filtrem 50+. Bardzo często mają one jednak dosyć gęstą konsystencję i zostawiają na twarzy niekomfortowy tłusty film.
Jeżeli stosujesz kosmetyk ochronny np. podczas uprawiania sportu, gdy twarz poci się wyjątkowo mocno, postaw na lżejsze kremy SPF o niższym filtrze.
Dopasuj formułę do rodzaju skóry twarzy
Podobnie jak kremy nawilżające do codziennej pielęgnacji, także dobre kremy z filtrem do twarzy są dedykowane konkretnemu typowi cery.
Osoby ze skórą suchą powinny wybierać te intensywnie nawilżające, z tłustą matujące, a z wrażliwą kojące podrażnienia.
Producenci najlepszych kosmetyków do opalania podają, do jakiego rodzaju skóry są one odpowiednie - matujący żel przeciwsłoneczny do cery tłustej, krem do twarzy z filtrem 50 do cery naczynkowej czy emulsja na słońce dedykowana skórze trądzikowej.
FAQ (5)
Alergie na słońce zwane też fotodermatozami są bardzo powszechne, szczególnie wśród młodych kobiet i osób o jasnej karnacji. Najczęstszą formą alergii na słońce jest polimorficzna osutka światła (PLE). Typowe objawy obejmują podrażnienia i wysypkę oraz zaczerwienienie skóry, ale mogą również pojawić się pęcherze i krostki. Objawy zwykle występują dzień lub dwa po ekspozycji na słońce i najczęściej pojawiają się na spodniej stronie ramion i klatki piersiowej. Mogą pojawić się też na skórze twarzy, ale zdarza się to rzadziej.
Inne reakcje na słońce obejmują trądzik wiosenny (acne aestevalis). Objawy trądziku wiosennego bardzo przypominają objawy wielopostaciowej osutki świetlnej. Zwykle zdarza się on u kobiet w wieku od 25 do 40 lat, u których wystąpił trądzik w okresie dojrzewania.
Podobnie jak skóra wrażliwa, skóra skłonna do alergii ma osłabioną barierę ochronną, co czyni ją bardziej podatną na zewnętrzne czynniki drażniące. Jednym z takich czynników jest słońce. Niektóre substancje chemiczne, takie jak kompozycje zapachowe dodawane do kosmetyków, mogą również wywoływać reakcję skóry wrażliwej, skłonnej do alergii Eucerin Sun Allegry Protect SPF 50+ zapewnia skórze skłonnej do alergii słonecznych wysoki poziom ochrony, którego potrzebuje. Zawiera również przeciwutleniacze (antyoksydanty), które koją skórę i wzmacniają jej własny system ochrony przed Wolnymi rodnikami powstającymi pod wpływem promieniowania UV, pomagając w ten sposób zapobiegać powstawaniu alergii słonecznych.
Filtry przeciwsłoneczne zapewniają cztery różne poziomy ochrony: niski (faktor od 6 do 10), średni (od 15 do 25), wysoki (od 30 do 50) i bardzo wysoki (50+). Im wyższy współczynnik ochrony, tym lepsza jest ochrona skóra, ale należy pamiętać o dokładnym nałożeniu produktu (bez pomijania żadnego obszaru) i jego ponownym nakładaniu w odpowiedniej ilości co dwie godziny.
Promienie UVA przenikają do głębszych warstw skóry. Pobudzają produkcję wolnych rodników w skórze, które powodują stres oksydacyjny i mogą prowadzić do pośredniego uszkodzenia DNA (gdy wolne rodniki z czasem modyfikują komórkowe DNA). Promienie UVA są najczęściej związane z fotostarzeniem się skóry (czyli jej przedwczesnym starzeniem się spowodowanym przez słońce). Mogą również wywoływać alergie słoneczne, takie jak polimorficzna osutka świetlna (PLE). Promienie UVB mogą również wywoływać alergie, ale w mniejszym stopniu. (ale rzadziej)
Poradnik zakupowy Kremów do Opalania
Jaki wybrać krem do opalania?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kremu do opalania pierwszego z brzegu na drogeryjnej półce, lepiej rozeznaj się w tym, co go charakteryzuje. Kremy mają na etykietach odpowiednie oznaczenia, które poinformują Cię o tym, czy ten konkretny kosmetyk nadaje się dla Twojej skóry i skutecznie ją chroni. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie niektórych z oznaczeń oraz wskazówki, którymi warto sugerować się, przeglądając produkty do opalania.
Oznaczenie i wysokość SPF – co to właściwie znaczy?
Oznaczenie SPF, które znajdziesz na produktach przeznaczonych do opalania to inaczej informacja o tym, jaki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej posiada dany krem. To właśnie ten symbol informuje Cię o tym, jak długo bezpiecznie możesz pozostać w pełnej ekspozycji na słońcu. Chcąc skorzystać ze słońca bez filtru ochronnego, możemy pozostać na słońcu nie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie skóra jest bezbronna na działanie promieni UV i narażona na szereg szkodliwych czynników.
Zadaniem filtru SPF jest wydłużenie naszego czasu, w którym będziemy mogli bezpiecznie przebywać na słońcu. Im niższy jest ten czynnik, tym krócej możemy bez obaw odsłaniać skórę na słońcu. Oznacza to, że krem SPF 10 pozwala na bezpieczne opalanie przez ponad 2 godziny, a krem SPF 50 wydłuża ten czas do aż 12 godzin.
Pamiętaj, że z każdą kąpielą w wodzie krem z filtrem jest spłukiwany. Niektóre produkty są wodoodporne i radzą sobie z tym. Kontroluj regularne pokrywanie skóry kremem z filtrem, szczególnie jeśli często wchodzisz do wody i wycierasz skórę ręcznikiem. Nawet najtrwalszy filtr ochronny w pewnym momencie zetrze się z powierzchni skóry.
Promieniowanie UV i jego wysokość
Sprawdzając pogodę, zapewne nie raz zauważyłeś, że obok informacji o konkretnych zjawiskach jest także zapis o indeksie UV. To skala od 1 do 11, za pomocą której określany jest stopień natężenia promieniowania UV. Zmienia się on w zależności od wielu czynników. Wpływa na to na przykład zachmurzenie czy szerokość geograficzna, a także pora roku. W letnie i słonecznie dni indeks UV wynosi w Polsce ponad 5-6. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zadbać o ochronę skóry przed promieniowaniem. Im wyższy jest indeks UV, tym silniejsze promieniowanie słoneczne jest odczuwalne. Wtedy przydadzą się kremy ochronne, a także ograniczenie czasu ekspozycji na słońce.
Podsumowanie
Z promieniowaniem UV mamy styczność każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jego działanie niezależnie od czasu ekspozycji jest szkodliwe dla naszej skóry, czego skutkiem mogą byćpoparzenia, przebarwienia czy nawet zmiany nowotworowe.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki SPF wybrać, pamiętaj, że pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Zwróć uwagę, czy ma to być produkt tylko dla Ciebie, czy będzie stosowany również przez dzieci lub niemowlęta. Istotny jest także typ posiadanej przez nas cery, jeśli szukamy odpowiedniego kremu SPF do twarzy. Inny krem z filtrem do twarzy sprawdzi się w przypadku cery suchej, a inny w przypadku tłustej. Rekomendowany krem z filtrem na co dzień to SPF50.
Szeroka gama dostępnych produktów sprawia, że nie do końca wiemy, który wariant będzie dla nas odpowiedni. Zacznijmy od sprawdzenia, czy dany kosmetyk jest odpowiedni do wieku osoby, która będzie go stosowała. Warto dowiedzieć się, jaki krem z filtrem dla niemowląt będzie odpowiedni oraz jaki krem z filtrem dla dzieci można stosować w późniejszym wieku. W przypadku osób dorosłych jest to znacznie prostsze, ponieważ mogą oni sięgać także po kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych (to szczególnie dobry wybór, jeżeli skóra jest wrażliwa bądź alergiczna).
W naszej ofercie dostępnych jest wiele produktów, które sprawdzą się zarówno przed ekspozycją na słońce, jak i po. Są bezpieczne, odpowiednio przebadane i przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Krem SPF – jaki wybrać?
Czy wiesz, jaki będzie najlepszy krem przeciwsłoneczny dla dzieci lub dla dorosłych? Podczas wyboru kosmetyku uwagę należy zwrócić na kilka czynników. Ważne jest między innymi to, jaki jest nasz naturalny odcień skóry. Im jest ona jaśniejsza, tym bardziej prawdopodobne będzie wystąpienie poparzeń i przebarwień. Dlatego też w takich przypadkach krem z filtrem do ciała i twarzy o wysokim poziomie ochrony okazuje się kluczowy.
Czym właściwie jest oznaczenie SPF?
Sun Protection Factor, bo tak brzmi rozwinięcie tego skrótu, to wartość liczbowa filtra przeciwsłonecznego i jego zdolność ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Niezależnie od tego, czy cały dzień spędzamy w domu, czy planujemy przebywać na słońcu, zawsze powinniśmy wybierać krem z najwyższym filtrem ochronnym.
Warto pamiętać o tym, że nie musimy koniecznie rezygnować z przebywania na słońcu. Ważne jest po prostu to, czy zadbamy o odpowiednią ochronę oraz jaki SPF do twarzy i ciała zaaplikujemy. Znaczenie ma również reaplikacja, czyli dołożenie produktu w czasie, gdy jego działanie jest już znacznie słabsze. Dzieje się tak w wyniku ścierania, pływania lub pocenia się naszej skóry.
Krem na dzień z filtrem powinien mieć przyjemną konsystencję. Niektóre kosmetyki mogą delikatnie bielić, a jest to związane z zawartymi w produkcie składnikami. Nie dotyczy to jednak każdego preparatu.
A co, jeżeli mamy szczególnie wrażliwą, jasną skórę i krem przeciwsłoneczny do twarzy i ciała to wciąż za mało?
Warto pamiętać, że każdy z nas, bez względu na kolor skóry powinien zadbać o jak najlepszą ochronę przed słońcem. W tym celu warto sięgnąć po kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne lub odzież z długim rękawem. Krem SPF powinniśmy natomiast aplikować nie tylko na odsłonięte partie skóry, ale również pod ubranie i kostium.
Czy stosować krem z filtrem na noc?
Nie, tutaj nie ma takiej potrzeby. Na promieniowanie jesteśmy narażeni szczególnie w ciągu dnia, gdy na niebie widoczne jest słońce. Warto jednak podkreślić, że kremy przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych powinny być stosowane niezależnie od pory roku. Wiosną i jesienią promieniowanie wciąż do nas dociera pomimo widocznych na niebie chmur, a zimą odbija się od śniegu.