"Krem do twarzy - Opalanie bez tajemnic!"

Poradnik zakupowy Kremów do Opalania

Jaki wybrać krem do opalania?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kremu do opalania pierwszego z brzegu na drogeryjnej półce, lepiej rozeznaj się w tym, co go charakteryzuje. Kremy mają na etykietach odpowiednie oznaczenia, które poinformują Cię o tym, czy ten konkretny kosmetyk nadaje się dla Twojej skóry i skutecznie ją chroni. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie niektórych z oznaczeń oraz wskazówki, którymi warto sugerować się, przeglądając produkty do opalania.

Oznaczenie i wysokość SPF – co to właściwie znaczy?

Oznaczenie SPF, które znajdziesz na produktach przeznaczonych do opalania to inaczej informacja o tym, jaki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej posiada dany krem. To właśnie ten symbol informuje Cię o tym, jak długo bezpiecznie możesz pozostać w pełnej ekspozycji na słońcu. Chcąc skorzystać ze słońca bez filtru ochronnego, możemy pozostać na słońcu nie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie skóra jest bezbronna na działanie promieni UV i narażona na szereg szkodliwych czynników.

Zadaniem filtru SPF jest wydłużenie naszego czasu, w którym będziemy mogli bezpiecznie przebywać na słońcu. Im niższy jest ten czynnik, tym krócej możemy bez obaw odsłaniać skórę na słońcu. Oznacza to, że krem SPF 10 pozwala na bezpieczne opalanie przez ponad 2 godziny, a krem SPF 50 wydłuża ten czas do aż 12 godzin.

Pamiętaj, że z każdą kąpielą w wodzie krem z filtrem jest spłukiwany. Niektóre produkty są wodoodporne i radzą sobie z tym. Kontroluj regularne pokrywanie skóry kremem z filtrem, szczególnie jeśli często wchodzisz do wody i wycierasz skórę ręcznikiem. Nawet najtrwalszy filtr ochronny w pewnym momencie zetrze się z powierzchni skóry.

Promieniowanie UV i jego wysokość

Sprawdzając pogodę, zapewne nie raz zauważyłeś, że obok informacji o konkretnych zjawiskach jest także zapis o indeksie UV. To skala od 1 do 11, za pomocą której określany jest stopień natężenia promieniowania UV. Zmienia się on w zależności od wielu czynników. Wpływa na to na przykład zachmurzenie czy szerokość geograficzna, a także pora roku. W letnie i słonecznie dni indeks UV wynosi w Polsce ponad 5-6. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zadbać o ochronę skóry przed promieniowaniem. Im wyższy jest indeks UV, tym silniejsze promieniowanie słoneczne jest odczuwalne. Wtedy przydadzą się kremy ochronne, a także ograniczenie czasu ekspozycji na słońce.

Jak powstaje opalenizna?

Melanina stanowi naturalną ochronę skóry przed słońcem. To dlatego osoby o bardzo jasnej karnacji są narażone na szybkie poparzenie skóry, a te z ciemniejszą karnacją – mogą stosować niższe filtry przeciwsłoneczne, a ich skóra nie ulega oparzeniom słonecznym. Przyciemnienie koloru jest naturalną reakcją obronną skóry na działanie promieni UV. Dochodzi wtedy do wzmożonej produkcji melaniny (melanogenezy) – słońce aktywuje hormon melanotropowy, co pośrednio pobudza tyrozynazę, czyli enzym niezbędny do wytwarzania tyrozyny będącej prekursorem melaniny. Początkowo, w ciągu kilku minut od wystawienia ciała na słońce, skóra ciemnieje przez oksydację melaniny już obecnej w skórze. Następnie następuje jej stopniowe ciemnienie – proces ten zaczyna się 2-3 dni po ekspozycji i trwa 1-2 tygodnie. W tym okresie rośnie aktywność tyrozynazy, aktywowane są kolejne melanocyty i zwiększa się transport melanosomów.

Moda na opalanie?
Wiek XX był wiekiem kąpieli słonecznych – dla zdrowia i urody. Czekoladowa opalenizna jeszcze pod koniec ubiegłego wieku uchodziła za symbol zdrowia i atrakcyjności. Widok poparzonej skóry na plaży nie był czymś niezwykłym, a wiele pań wręcz celowo „smażyło się” na słońcu, smarując ciało oliwą bądź oliwką kosmetyczną. Dziś wiadomo, że słońce ma też swoją ciemną stronę – powoduje przyspieszone starzenie się skóry i zwiększa ryzyko zachorowania na groźne nowotwory skórne, przede wszystkim czerniaka. Wielbicielki opalania, które w młodości kusiły ciemną opalenizną, dziś starszą mocno pomarszczoną i zniszczoną skórą, często wyglądając o kilka czy nawet kilkanaście lat starzej niż ich rówieśniczki, które unikały słońca. Jednak mimo wielu powszechnie dostępnych informacji na temat bezpiecznego opalania i akcji edukacyjnych w tym zakresie, ciągle wiele osób nie chroni wystarczająco dobrze skóry przed promieniowaniem UV. Zwykle sięgają po zbyt niskie filtry, nakładają za małe ilości kremów ochronnych, za rzadko powtarzają ich aplikację. Tymczasem warto pamiętać, że kremy ochronne tak naprawdę ułatwiają korzystanie ze wszystkich zalet słońca – bez ryzyka poparzenia i szybszego starzenia się skóry. Nawet kremy o najwyższym stopniu ochrony nie blokują bowiem słońca (byłoby to niewskazane), więc skóra z czasem zyskuje ładny, zdrowy odcień delikatnej opalenizny, którą można pogłębić np. samoopalaczem czy balsamem brązującym.

Najlepsze kosmetyki do opalania – co wziąć pod uwagę?

Wybór powinien opierać się przede wszystkim na tym, jak opala się Twoja skóra. Jeżeli wystarczy chwila, aby na ramionach pojawiły się zaczerwienienia i podrażnienia, wybieraj kremy do opalania z wysokim stopniem ochrony i składnikami łagodzącymi. A gdy nie masz większego problemu z ekspozycją na słońce, możesz bez obaw sięgać po najlepsze kosmetyki do opalania, te najbardziej popularne wśród klientów. Na co dokładnie zwrócić uwagę?

Najlepsze kosmetyki do opalania – jaki SPF wybrać?

Czym jest SPF? To międzynarodowe oznaczenie wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB – Sun Protection Factor. Odnosi się on do tego, ile razy dłużej możesz przebywać na słońcu w porównaniu ze skórą, która nie jest chroniona.

Pod uwagę brany jest tu MED – Minimal Erythemal Dose, czyli indywidualny czas wystąpienia rumienia na skórze. Jak go obliczyć? Wystarczy pomnożyć czas, po jakim pojawia się rumień przez poziom ochrony. Przykładowo, jeżeli rumień pojawia się u Ciebie po 15 minutach, to po zastosowaniu SPF 10, czas ten wydłuży się do 150 minut (15 minut x 10).

Pamiętaj jednak, że takie obliczenia to jedynie przybliżony czas, jaki możesz spędzić na słońcu. Część kremu bowiem wytrze się o ręcznik lub ubranie, a w niektórych miejscach możesz nałożyć zbyt cienką jego warstwę. Dlatego warto ponawiać aplikację co 2 godziny i stosować wyższe filtry.

Najlepsze kosmetyki do opalania – konsystencja ma znaczenie?

Wiele zależy od tego, gdzie i w jaki sposób się opalasz. Jeżeli jesteś nad wodą i regularnie do niej wchodzisz, najlepszym wyborem będą produkty o bardziej olejowej, wodoodpornej formule. Z kolei podczas relaksu w ogrodzie lepiej sprawdzą się delikatne mleczka i balsamy. A gdy zależy Ci na uzyskaniu efektu pięknej, zdrowej opalenizny, sięgnij po olejki, które często w swoim składzie zawierają substancje przyspieszające proces opalania. Mniej czasu na słońcu, efekt dużo lepszy.

W kremach stosowane są dwa rodzaje filtrów:

  • chemiczne (organiczne) – pochłaniają promieniowanie UV w postaci fotonów energii świetlnej, które są przekształcane do nieszkodliwego promieniowania długofalowego i wtórnie emitowane jako ciepło, można więc powiedzieć, że zamieniają szkodliwe promienie słońca w nieszkodliwe, do filtrów chemicznych należą stosowane w produktach Vichy (i produktach innych marek koncernu L’Oréal) – Mexoryl SX i Mexoryl XL,
  • fizyczne (mineralne) – działają jak ekran: największą część promieniowania UV odbijają, zdecydowanie mniejszą pochłaniają i uwalniają jako ciepło. Najczęściej stosowanymi filtrami tego typu są dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Są one polecane dzieciom i osobom ze skórą alergiczną czy wrażliwą. Jeszcze kilkanaście lat temu filtry mineralne zostawiały na skórze białą powłokę, ale nowoczesne technologie mikronizowania pozwoliły na wyeliminowanie tego problemu.

Obecnie za najbardziej skuteczne uznaje się mieszanki filtrów chemicznych i fizycznych – działają synergicznie i zapewniają podwójną linię ochrony (gdy ze skóry zetrze się warstwa fizyczna, ciągle będzie działać chemiczna).

Czerniak a bezpieczne opalanie

  • uwarunkowania genetyczne,
  • niska zawartość barwnika w skórze (skóra jasna i bardzo jasna),
  • występowanie zespołu znamion dysplastycznych,
  • nadmierna ekspozycja na słońce – zwłaszcza przerywana, ale długotrwała, z oparzeniami skóry i pęcherzami,
  • korzystanie z solariów.

ZALETY - druga skóra - nie obciąża, nie zapycha - nie ciemnieje - bardzo ładnie wygląda na buzi - promiennie - utrzymuje się w bardzo dobrej kondycji przez cały dzień w pracy - nie trzeba go dodatkowo pudrować - trzyma bardzo ładne wykończenie, cara się nie wyświeca - świetny produkt na co dzień.

Czytaj dalej...

Krem do cery suchej to kosmetyk, który oprócz podstawowych funkcji, o których już wspomnieliśmy ochrona UV na dzień oraz regeneracja na noc , został tak sformułowany, aby odpowiadać na wyjątkowe potrzeby tego typu skóry.

Czytaj dalej...

Produkt ten przyjmuje zatem bardzo ważną rolę, jaką jest przekształcenie wszystkich różnych niedoskonałości w stare wspomnienie, które należy do przeszłości, gwarantując w ten sposób wyraźną poprawę skóry i zapewniając, że jest ona naprawdę optymalna i zdolna do zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...

Krem stosuje s przyjemnością na noc podczas kuracji retinolem, mocnym przesuszeniu oraz zimą na dzień, sprawdza się również do stosowania na dłonie i stopy - ot taki sobie niepozorny mały kremik, a jak uniwersalny Polecam wypróbować.

Czytaj dalej...