Krem do twarzy z masłem shea - Tajemnica zdrowej i promiennej skóry

Spis treści:

  • Co to jest masło shea i jak się je pozyskuje? Czym jest rafinowanie?
  • Najważniejsze składniki masła shea
  • Zastosowanie i właściwości masła shea
  • Dla jakiej skóry nadaje się masło shea?
  • Na jakie partie ciała warto stosować kosmetyki z masłem shea?
    • Jakie działanie ma masło shea na twarz?
    • Pielęgnacja ciała i włosów masłem shea

    Masło karité, masło galam czy też masło shea to nazwy stosowane do określenia jednego, naturalnego surowca – oleju roślinnego, pozyskiwanego z owoców drzewa Masłosz Parka, inaczej drzewa masłowego.

    Drzewo parka rośnie dziko na sawannach w Środkowej i Zachodniej Afryce. W tamtejszych regionach masłosz jest uznawany za święte drzewo, czym zasłużył sobie swoją długowiecznością - roślina może żyć nawet 300 lat i zwykle dorasta do 15-25 metrów, po około 20-30 latach drzewo po raz pierwszy owocuje.

    Owoce masłosza mają eliptyczny kształt i żółto-zieloną barwę, a w ich wnętrzu znajdują się brunatno-czerwone nasiona o długości ok. 2,5 cm. Po kwitnieniu w porze suchej i pięciu miesiącach dojrzewania, w porze deszczowej przychodzi czas na zbiory, do których uprawnione są tylko kobiety.

    To właśnie z nasion masłosza pozyskiwane jest masło shea. Zbiory z jednego drzewa, czyli ok. 15-20 kg owoców, wystarczają, aby otrzymać zaledwie kilogram oleju. W takiej postaci, tłoczone na zimno nierafinowane masło shea posiada najwięcej składników aktywnych, jednak proces rafinowania zwiększa jego trwałość. Rafinowanie jest procesem oczyszczania konkretnej substancji w celu nadania jej pożądanych właściwości, np. poprawy zapachu lub trwałości (jak w przypadku masła). Masło shea wykorzystuje się do produkcji olejków, kremów, mydeł.

    Nieprzetworzone masło shea ma konsystencję pasty, która mięknie przy temperaturze ciała. Olej ma białawy kolor, praktycznie nie ma zapachu, ale można wyczuć lekką, orzechową woń. Z kolei jego smak jest minimalnie wyczuwalny, naturalny.

    5. Ujędrniający, naturalny balsam do ciała z masłem shea
    • 75g masła shea
    • łyżka oleju kokosowego,
    • 2 łyżki oleju migdałowego
    • łyżkę oleju macadamia
    • łyżkę oleju avocado
    • łyżkę oleju jojoba.

    Połączcie ze sobą w kąpieli wodnej tłuszcze stałe, a oddzielnie tłuszcze płynne.

    Całość wymieszaj i odstaw do przestygnięcia. Tężejący balsam ubijajcie mikserem (końcówką do ubijania piany) przez około 10 minut. Powstanie lekka jak chmurka miesanka, która ma idealną konsystencję gęstej śmietany. Balsam możecie urozmaicić eterycznymi olejkami aby zyskał aromatoterapeutyczne właściwości.

    Gotowy balsam przełóżcie do szklanego, najlepiej ciemnego pojemnika. Gotowe 🙂

    Znacie jakieś inne, fajne SHEA-PRZEPISY DIY? Podzielcie się wiedzą i doświadczeniem!

    Recenzje 156

    • Od najwyższej oceny
    • Od najniższej oceny
    • Sortowanie domyślne
    • Od najstarszych

    Dodanych produktów: 0

    Napisanych recenzji: 2

    5 / 5 HIT!

    29 czerwca 2024, o 03:49

    Używa produktu od: kilka miesięcy

    Wykorzystała: kilka opakowań

    Kupiony w: Drogeria Rossmann

    Najlepszy krem

    Mam bardzo suchą skórę i przetestowałam już wiele kremów, ale ten okazał się najlepszy. Naprawdę porządnie nawilża jednocześnie nie pozostawiając tłustej warstwy. Bardzo dobrze się wchłania. Ma delikatny neutralny zapach. Nie podrażnienia, nie zapycha. Jest bardzo wydajny i wielozadaniowy

    ZALETY: Cena, wydajność, działanie

    Dodanych produktów: 27

    Napisanych recenzji: 291

    5 / 5

    24 maja 2024, o 12:28

    Używa produktu od: rok lub dłużej

    Wykorzystała: kilka opakowań

    Kupiony w: Drogeria Super-Pharm

    Regeneracja i odżywienie w jednym: Miya myWONDERBALM Call Me Later

    Miya Cosmetics myWONDERBALM Call Me Later to wszechstronny krem, który z pewnością znajdzie swoje miejsce w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Jego największym atutem jest wielofunkcyjność – może być stosowany do twarzy, rąk i ciała, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prostotę i minimalizm w pielęgnacji. Ale ja stosuję go do twarzy, bo
    może czasem do rąk :)

    Krem zawiera masło shea, które jest znane ze swoich właściwości regenerujących i odżywczych. Po nałożeniu skóra jest wyraźnie nawilżona, miękka i gładka. Formuła kremu jest bogata, ale jednocześnie lekka – dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, co jest dużym plusem, szczególnie gdy używamy go na co dzień.

    Pozytywnym aspektem tego produktu jest jego przyjemny, delikatny zapach, który dodaje uczucia komfortu podczas aplikacji. Jak pisałam wyżej - krem świetnie sprawdza się w roli kremu do rąk – szybko regeneruje suche i spierzchnięte dłonie, pozostawiając je miękkimi i gładkimi. Na twarzy działa równie dobrze, zapewniając odpowiednie nawilżenie i odżywienie, szczególnie w chłodniejsze dni, kiedy skóra potrzebuje dodatkowej ochrony.

    Dla jakiej skóry nadaje się masło shea?

    Ze względu na intensywne właściwości natłuszczające, nawilżające i regeneracyjne, masło shea sprawdza się doskonale do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej oraz mieszanej. Tworzy na jej powierzchni delikatny filtr ochronny, który ułatwia odbudowę uszkodzonego płaszcza lipidowego i zabezpiecza przed kolejnymi podrażnieniami. Masło shea działa na naskórek zmiękczająco, pozostawiając skórę idealnie gładką.

    Jednocześnie to składnik dobrze wchłaniany, który nie obciąża skóry. Masło shea wykazuje komedogenność na poziomie 0-2 w pięciostopniowej skali (nie zatyka porów lub może je zatykać w umiarkowanie niskim stopniu). Zwykle może więc być stosowany także do cery tłustej. Im więcej tego oleju zawiera dany kosmetyk, tym intensywniejsze właściwości natłuszczające wykazuje. Z kolei preparaty z niższą zawartością oleju są przeznaczone do cery tłustej i mieszanej, przy której występuje zwiększone ryzyko zapychania porów.

    Olej shea działa kojąco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego to częsty składnik preparatów do cery problematycznej, skłonnej do tworzenia się wykwitów. Dzięki właściwościom redukującym widoczność zmarszczek oraz blokującym działanie wolnych rodników, masło shea jest pożądanym składnikiem w kosmetykach anti-age oraz tych przeznaczonych do cery dojrzałej, a także przy pielęgnacji włosów.

    Natłuszczające i kojące właściwości masła shea sprawiają, że jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych do pielęgnacji skóry wrażliwej, w tym atopowej. Wspomaga gojenie się ran, redukuje szorstkość skóry i łagodzi jej zaczerwienienie.

Najlepsze kremy do twarzy w przypadku cery dojrzałej, to te o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym, dlatego na piątym miejscu w rankingu mamy kosmetyk anti-age L Oreal Revitalift LASER X3 produkt idealny dla osób w wieku od 40 do 60 lat.

Czytaj dalej...

INFORMACJA DLA WRAŻLIWYCH na początku zdarzyły mi się tu i ówdzie zaczerwienione miejsca, jednak później nie doświadczyłam już żadnych efektów ubocznych przy czym zawsze stosowałam pod spód krem lub serum.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

Liczba, którą umieszcza się przy skrócie SPF 15, 30, 50 oznacza stosunek czasu, po jakim na skórze chronionej filtrem pojawi się podrażnienie, do czasu powstania zaczerwienienia na skórze niechronionej preparatem z filtrem.

Czytaj dalej...

Krem stosuje s przyjemnością na noc podczas kuracji retinolem, mocnym przesuszeniu oraz zimą na dzień, sprawdza się również do stosowania na dłonie i stopy - ot taki sobie niepozorny mały kremik, a jak uniwersalny Polecam wypróbować.

Czytaj dalej...