Kremy na blizny i przebarwienia - Skuteczne sposoby na doskonałą skórę
Ranking najlepszych kremów na trądzik
1. Estée Lauder DayWear Matte
160,90 zł
219 zł
219 zł
Najlepszy krem nawilżający do cery trądzikowej w 2024
- kontroluje wydzielanie sebum
- ma lekką konsystencję żelu
- całkowicie się wchłania i matuje skórę
Jeśli lubisz kremy do cery trądzikowej, które działają na wielu płaszczyznach, DayWear Matte na pewno ci się spodoba. Ten matujący krem-żel nie tylko reguluje wydzielanie sebum, ale także nawilża skórę i ją wygładza.
Oprócz składników zwalczających świecenie się cery znajdziemy tu również 5 uzupełniających się antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, które mogą być przyczyną trądziku: EGT, witaminę E, witaminę C, Venuceane i Eukarion.
Bardzo nam się podoba uczucie natychmiastowego nawilżenia oraz matowe wykończenie przez wiele godzin. Z czasem zauważysz również zmniejszenie widoczności porów, dzięki czemu twoja skóra będzie wyglądać perfekcyjnie.
2. Aēsop Skin Control
90,70 zł
Najlepszy punktowy krem na trądzik
- odblokowuje pory i wysusza pryszcze
- lekka konsystencja żelu
- do punktowego stosowania
Ten punktowy żel na wypryski będzie idealnym rozwiązaniem na sytuacje awaryjne, kiedy na twarzy pojawi się pryszcz. Działa antybakteryjne, łagodzi podrażnienia wokół niedoskonałości, a do tego wspomaga produkcję kolagenu, co wpływa na sprężystość skóry.
Jak pozbyć się przebarwień?
Jak usunąć przebarwienia z twarzy? Czy da się to zrobić w domu?
dr Agnieszka Bańka-Wrona: Jeśli już pojawiły się u nas pierwsze zmiany, należy obok codziennej aplikacji kremów z filtrami przeciwsłonecznymi wdrożyć odpowiednią pielęgnację. To jest podstawa i najważniejszy element dbania o skórę z nadmierną pigmentacją – nasza codzienna rutyna pielęgnacyjna.
Ważnym krokiem jest oczywiście konsultacja dermatologiczna, tak aby uzyskać pełną diagnozę, z jakimi przebarwieniami mamy do czynienia i jakie konkretnie w tym przypadku jest prawidłowe postępowanie. To ważne, bo musimy pamiętać, że część zmian barwnikowych to mogą być zmiany nowotworowe. Ponadto, u niektórych pacjentów, skutecznym i szybkim rozwiązaniem mogą być laseroterapia i światłoterapia. Wszystko zależy od rodzaju przebarwień. Doświadczony dermatolog potrafi postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie oraz kosmetyki.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając krem na przebarwienia? Jakich informacji szukać na opakowaniu?
Aleksandra Migda: Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim składniki aktywne, które będą dobrze działały na przebarwienia. Ale równie ważne jest to, jakim badaniom były poddane dane składniki. Czy są one stabilne w formule i czy ta stabilność oraz skuteczność działania przekładają się na faktyczne działanie produktu?
Dlatego tak ważne jest, aby szukać produktów, które są przebadane klinicznie pod kontrolą dermatologa. Takie badania czasem trwają nawet 2 miesiące – wtedy dermatolog obserwuje, jak skóra się zmienia, jakie są rezultaty stosowania produktu.
W L’Oréal mamy wiele produktów, które przechodzą także testy aparaturowe. Są one obiektywne, ponieważ nie ma możliwości subiektywnego wpływu na wynik testu. Są przeprowadzone przy pomocy aparatury wyposażonej w aplikację, która ściąga wyniki pomiarowe ze skóry.
Jak wybrać najlepszy krem na trądzik
W doborze odpowiednich kosmetyków na trądzik najważniejszy jest rodzaj skóry, ponieważ od tego zależy, czy odpowiednio o nią zadbasz i czy jej dodatkowo nie zaszkodzisz. Istotny jest również skład, a także działanie dodatkowe.
Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy doborze dobrego kremu na trądzik w 2024 roku.
Typ cery
Cera tłusta ma tendencję do przetłuszczania, co w dłuższej perspektywie może zatykać pory i wywołać trądzik. Najważniejsze to nie dopuszczać do jej przesuszania, choć w drugą stronę też nie wolno przesadzić.
Należy unikać preparatów na bazie alkoholi, które spotęgują mechanizmy obronne skóry twarzy, przez co zacznie ona wydzielać jeszcze więcej sebum.
Warto stosować kosmetyki na trądzik zawierające kwas salicylowy, który zwęża i oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, złuszcza naskórek oraz zwiększa gęstość skóry i produkcję kolagenu. Co więcej, odżywiaj skórę kwasami owocowymi, dzięki którym cera lepiej wchłania składniki odżywcze.
W przeciwieństwie do cery tłustej, sucha skóra jest niedostatecznie nawilżona i wytwarza znikome ilości sebum. W codziennej pielęgnacji cery unikaj kosmetyków na trądzik na bazie alkoholu oraz mydła, ponieważ pozbawiają one skórę ochronnej warstwy sebum.
Stosuj kosmetyki na trądzik zawierające jak największą ilość składników odżywczych, które przywrócą skórze witalność i właściwy poziom nawilżenia. Sprawdzą się ekstrakty z nagietka, rokitnika, pestek winogron czy kiełków pszenicy. Doskonałym składnikiem nawilżającym jest też kwas hialuronowy, bo nie tylko nawilża, ale też jest bardzo lekki.
Cera mieszana to połączenie skóry tłustej i suchej. Tłusta część to tzw. obszar T (nos, czoło, broda), a sucha to policzki. Pielęgnując skórę, dobieraj kremy przeznaczone do cery mieszanej, dzięki czemu nie będzie konieczności dbania o poszczególne jej fragmenty z osobna. Sprawdzą się np. kremy do cery trądzikowej zawierające retinol. Jeśli twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, stosuj kosmetyki na trądzik zawierające rumianek, szałwię lub delikatne kwasy owocowe (jabłkowy czy cytrynowy). Z kolei do przesuszającej się, dobieraj kremy nawilżające, a więc z witaminą E, aloesem lub gliceryną.
Czy można zapobiegać powstawaniu blizn?
Przebycie urazu, który prowadzi do powstania blizny, to czasem splot niefortunnych zbiegów okoliczności, którym trudno zapobiec. Można zmniejszyć widoczność blizny, ale dobrze jest zacząć działać jak najszybciej po jej powstaniu.
A jak zmniejszyć ryzyko powstawania dużych i trudno gojących się blizn?
W przypadku urazu, który może skutkować pojawieniem się blizny, zasięgnij pomocy medycznej. Być może nie uda Ci się uniknąć szwów, ale zminimalizują one ryzyko powstania blizny. Możesz też otrzymać bandaże, które pomogą ściągnąć zranioną skórę, aby się nie rozchodziła. W zależności od charakteru rany, lekarz może również przepisać antybiotyki stosowane miejscowo, aby zapobiec infekcji. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza.
Przemyj zranione miejsce wodą z mydłem. Usuń wszelkie zabrudzenia i zaschniętą krew.
Używaj wazeliny lub wilgotnych opatrunków na oparzenia, aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu rany i tworzeniu się strupków, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn.
Zawsze zakrywaj bliznę lub smaruj ją kremem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF.
Niski poziom witaminy D i C może negatywnie wpływać na gojenie się blizn, więc staraj się je uzupełniać. I nie zapominaj o wysokiej jakości białku, ponieważ zawarte w nim proteiny są ważnymi substancjami dla gojenia.
