Krem na pokrzywkę - Skuteczne Łagodzenie Objawów i Naturalne Metody Leczenia

Streszczenie

Pokrzywka to obrzęki lub pręgi na skórze. Mogą swędzieć lub powodować pieczenie.

Przewlekłe pokrzywki mogą być związane z chorobą tarczycy. Jeśli masz niezdiagnozowaną przewlekłą pokrzywkę, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli twoje ule są spowodowane przez wyzwalacze, takie jak pokarm lub inne alergeny, najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest unikanie wyzwalaczy. Ule można leczyć kremami do stosowania miejscowego lub lekami doustnymi.

W wielu przypadkach leczenie choroby tarczycy spowoduje poprawę stanu pokrzywki.

Przewlekłe pokrzywki mogą być jednym z objawów choroby tarczycy. Ule nie dotykają jednak wszystkich osób z chorobami tarczycy.

Ten stan nie jest zwykle jedyną oznaką choroby tarczycy. Mimo to czasami może to być jeden z wczesnych znaków. Przewlekła pokrzywka może być pierwszą wskazówką, która prowadzi do testów poziomu hormonów tarczycy i diagnozy choroby tarczycy.

Jak często występuje pokrzywka?

Ostrej pokrzywki doświadcza w ciągu życia 10–20% osób. Zdecydowaną większość stanowi ostra pokrzywka trwająca od kilku godzin do 6 tygodni. Pokrzywka może wystąpić w każdym wieku. Ostra pokrzywka częściej występuje u dzieci i młodych dorosłych, a przewlekła – u kobiet w wieku 20–40 lat.


Fot. 1. Pokrzywka - bąbel pokrzywkowy


Fot. 2. Pokrzywka cholinergiczna

Objawem pokrzywki jest pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, które są swędzące (niekiedy bolesne lub piekące), porcelanowobiałe lub różowe, dobrze ograniczone, otoczone przez zaczerwienioną skórę (rumień). Bąble są wyniosłe ponad powierzchnię skóry, szybko powstają i zwykle szybko ustępują (

Pokrzywce najczęściej towarzyszy świąd, a czasem nawet zmiany mogą być bolesne lub powodować tzw. parestezje – nieprzyjemne wrażenia, takie jak mrowienie, drętwienie, pieczenie.

W pokrzywce przewlekłej objawy mogą występować codziennie lub okresowo (np. raz w tygodniu lub miesiącu). Często opisuje się dobowy cykl zmian, ale przebieg choroby bywa bardzo różny. Samoistne remisje (wycofanie się objawów) często zdarzają się w ciągu 12 miesięcy od początku choroby, ale u znacznego odsetka chorych objawy występują, przynajmniej okresowo, przez wiele lat.

  • zawroty głowy
  • uczucie silnego osłabienia
  • kołatanie serca
  • chrypka
  • uczucie braku powietrza
  • nudności i wymioty
  • obniżenie ciśnienia tętniczego.

Mogą one zwiastować pojawienie się wstrząsu anafilaktycznego.

Groźnym objawem jest także obrzęk naczynioruchowy, ponieważ w jego przebiegu może dojść do pojawienia się utrudnienia w oddychaniu, a nawet zgonu (najczęściej spowodowanym tak silnym obrzękiem, „opuchnięciem” tkanek gardła, że dochodzi do zamknięcia krtani i duszenia się chorego).

Leczenie uli związanych z tarczycą

Celem leczenia przewlekłej pokrzywki jest łagodzenie objawów i zapobieganie nowym objawom, gdy tylko jest to możliwe.

Pokrzywkę można leczyć na kilka różnych sposobów. Najważniejszym sposobem jest unikanie wyzwalaczy. Wyzwalacze różnią się w zależności od osoby i mogą obejmować alergie pokarmowe i substancje podrażniające skórę.

Wyzwalacze mogą powodować pokrzywkę, niezależnie od tego, czy masz chorobę tarczycy, czy nie. Unikanie ich jest o wiele bardziej skuteczne niż leczenie uli, gdy się pojawią.

Możesz również wyrwać się w pokrzywce bez wyraźnego powodu. Sill, ważne jest, aby ograniczyć kontakt z rzeczami, które w przeszłości wywołały u ciebie pokrzywkę.

Kremy do stosowania miejscowego

Miejscowe kremy przeciwświądowe i przeciwzapalne nakłada się bezpośrednio na skórę. Mogą one złagodzić pokrzywkę, szczególnie jeśli masz tylko kilka małych plamek.

Twój lekarz może również zalecić dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe lub hydrokortyzon. Miejscowe środki znieczulające, takie jak krem ​​lub spray z lidokainą, mogą zmniejszyć ból i swędzenie. To dobry wybór, jeśli bardziej martwi Cię dyskomfort niż wygląd.

Leki doustne

Jeśli masz dużo uli na całym ciele, nałożenie na nie kremu może być trudne. W takim przypadku możesz potrzebować leków doustnych.

Leki przeciwhistaminowe to pierwsza linia terapii. Należą do nich nowoczesne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, takie jak Allegra (feksofenadyna), Claritin (loratadyna) i Zyrtec (cetyryzyna). Jeśli to nie pomoże, Twój lekarz może dodać dodatkowe, silniejsze leki przeciwhistaminowe.

Inne leki, które mogą pomóc, to:

  • Leukotrien antagoniści receptora
  • Antagoniści H2
  • Środki przeciwzapalne i immunosupresyjne, takie jak kortykosteroidy

Doustne sterydy i leki przeciwhistaminowe mogą zakłócać normalne funkcjonowanie tarczycy. Twój lekarz może potrzebować dostosować dawkę leków zastępujących tarczycę podczas ich przyjmowania.

Pokrzywka - leczenie

Gdy pojawi się pokrzywka, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli mimo ich zastosowania pokrzywka nie ustępuje, należy udać się do lekarza.

W ciężkich przypadkach pokrzywki (szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego) lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów (te w maści przepisuje się bardzo rzadko) - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj też:

  • Uporczywe swędzenie i opuchlizna – jak leczyć pokrzywkę alergiczną?
  • Objawy alergii skórnej. Pokrzywka, wyprysk, atopowe zapalenie skóry to objawy alergii skórnej
  • Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Pokrzywka - diagnostyka

W określeniu czynnika wywołującego pokrzywkę duża rolę odgrywa wywiad. Należy poinformować lekarza, czy pojawienie się pokrzywki poprzedziła infekcja (np. górnych dróg oddechowych czy układu moczowego), czy przebywaliśmy na zimnie lub na słońcu oraz jakie leki zostały przyjęte kilka dni przed pojawieniem się pokrzywki. Jeśli pokrzywka pojawia się w ciąży lub pod koniec cyklu miesiączkowego, należy zbadań poziom hormonów płciowych.

W postawieniu rozpoznania pomocne są wyniki oznaczeń stężeń immunoglobin IgE i natychmiastowych testów skórnych. Przy podejrzeniu nadwrażliwości na leki wykonuje się próby śródskórne.

Bardzo przydatną metodą potwierdzającą nietolerancję pokarmów jest dieta eliminacyjna. Przez 7-10 dni chory w dowolnych ilościach spożywa ryż, ziemniaki, wodę mineralną i słabą herbatę, a następnie w kolejnych dniach wprowadza pojedyncze, nowe pokarmy obserwując reakcje skórne.

Z kolei podejrzewając pokrzywkę z nietolerancji kwasu acetylosalicylowego należy zalecić dietę o składzie: woda mineralna, herbata, ser biały chudy, ryż, ziemniaki, mięso z wyjątkiem drobiu i ryb oraz masło (łyżka/dzień). W przypadku występowania nietolerancji w ciągu 7-10 dni nastąpi złagodzenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Aby wykluczyć, że przyczyną pokrzywki są choroby tarczycy, należy oznaczyć stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych oraz TSH.

Najlepsze kremy do twarzy w przypadku cery dojrzałej, to te o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym, dlatego na piątym miejscu w rankingu mamy kosmetyk anti-age L Oreal Revitalift LASER X3 produkt idealny dla osób w wieku od 40 do 60 lat.

Czytaj dalej...

Jednak Krem NIVEA nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie suchej skóry, lecz także przywraca jej warstwę ochronną, nie przepuszczając szkodliwych czynników zewnętrznych, powodujących wysuszenie oraz łuszczenie się skóry.

Czytaj dalej...

Działanie pielęgnacyjne jest dobre jednak spodziewałam się mocniejszego efektu, brakło tu mi intensywnego nawilżenia, i działania napinająco - ujędrniającego, a przy mojej dojrzałej suchej cerze najbardziej mi na tym zależało.

Czytaj dalej...

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...

Krem stosuje s przyjemnością na noc podczas kuracji retinolem, mocnym przesuszeniu oraz zimą na dzień, sprawdza się również do stosowania na dłonie i stopy - ot taki sobie niepozorny mały kremik, a jak uniwersalny Polecam wypróbować.

Czytaj dalej...