Krem na swędzenie - Skuteczne sposoby łagodzenia i leczenia
Wapno na swędzenie skóry
Niegdyś wapno popularnie stosowane było na wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe typu pokrzywka czy odczyn po ukąszeniu owada. Dziś podważa się teorię o jego skuteczności, choć wielu pacjentów nadal stosuje je, szczególnie przy różnych swędzących zmianach skórnych.
Czy wapno pomaga na swędzenie skóry? Wapń jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego niedobór rzeczywiście zwiększa podatność na reakcje uczuleniowe, w tym zmiany skórne, wysypki i swędzenie. Jednak bezpośredni wpływ wapna na swędzącą skórę może okazać się niewielki, a skuteczność jego przyjmowania ograniczona.
Należy również pamiętać, że picie wapna może negatywnie wpływać na działanie niektórych leków. Jeśli więc świąd skóry ma podłoże chorobowe i pacjent leczony jest farmakologicznie, przyjmowanie preparatów wapniowych powinien skonsultować z lekarzem, który zalecił terapię.
Co robić, gdy odczuwamy swędzenie na powiekach?
Jeżeli swędzenie jest dotkliwe, a poza tym połączone z innymi objawami tj. zaczerwienie, przesuszenie czy podrażnienie, warto udać się na wizytę do lekarza okulisty. Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę w celu ustalenia przyczyny problemu oraz zaleci dopasowaną terapię. W trakcie wywiadu okulistycznego, warto wspomnieć o wszystkich sytuacjach, którem miały wpływ na nasilone uczucie swędzenia. W przypadku stwierdzonej alergii zaleca się w miarę możliwości unikania kontaktu z alergenem.
W przypadku suchej, podrażnionej skóry powiek zaleca się również stosować kremy zawierające w swoim składzie emolienty, które regenerują i chronią przesuszoną skórę przed utratą wody, takie jak np. skwalan, ceramidy oraz substancje nawilżające, które utrzymują nawilżenie w skórze np. kwas hialuronowy. Badania wykazują, że stosowanie kremów emoliencyjnych ma dobroczynny wpływ na skórę, a także wspomaga leczenie farmakologiczne. [7] [8] Ważne, aby stosować preparaty dedykowane cienkiej, delikatnej skórze powiek, które w swoim składzie nie zawierają konserwantów i dodatkowych substancji zapachowych.
Powyższy artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady medycznej, a także porady lekarskiej.
[1] Szepietowski, A. Reich – Świąd. Patomechanizm, klinika, leczenie. 2010
[2] Murota, I. Katayama. Exacerbating factors of itch in atopic dermatitis. Allergology International 66 (2017)
[4] Ishiuji, Addiction and the itch-scratch cycle. What do they have in common? Exp Dermatol. 2019
[5] Krakowski, L. Bennett, Topical Therapies for Atopic Dermatitis. Practical Dermatol. March 2015
[6] Maleszka-Kurpiel, M. Robak – Stożek rogówki. Etiologia i diagnostyka. Przegląd okulistyczny 1/2020 (89)
[7] Kim, F. Karadeniz, Biological importance and applications of squalene and squalane. Adv Food Nutr Res. 2012
Jak leczyć hemoroidy?
Najważniejsza jest diagnoza, a w tym celu zawsze należy udać się do lekarza. Dopiero po postawieniu diagnozy należy wybrać odpowiednie leczenie, które zależy od tego, jaki to rodzaj hemoroidów. Na szczęście żyjemy w nowoczesnych czasach, gdy medycyna jest na zaawansowanym poziomie, więc dostępna jest cała gama metod leczenia.
Jeśli ich obecność zostanie w porę wykryta, najczęściej stosuje się tzw. leczenie zachowawcze. Leczenie to polega przede wszystkim na zasadniczej zmianie stylu życia, począwszy od diety. Ponadto wdrażane są regularne ćwiczenia fizyczne oraz zalecana jest eliminacja palenia i stresu.
Nie mniej ważna jest zwiększona dbałość o higienę odbytu. Należy obserwować regularność oddawania stolca, używać bidetu z ciepłą wodą czy naturalnego, niedrażniącego mydła. Można również uwzględnić stosowanie preparatów miejscowych, takich jak czopki na hemoroidy, maści, kremy czy żele.
Oczywiście są też zioła czy preparaty, które można wypróbować w domu, bez konsultacji z lekarzem. Należy jednak zachować ostrożność i zawsze dokładnie czytać ulotki. Zalecane są na przykład ciepłe okłady i nasiadówki [8] w ziołowych „naparach”. Na przykład naparach z kory dębu, rumianku, krwawnika lub nagietka.
Jakie inne rośliny są odpowiednie?
- koper ogrodowy,
- żywokost lekarski,
- wrotycz balsamiczny,
- babka lancetowata.
W przypadku hemoroidów bardzo ważna jest zdrowa dieta. Postaraj się więc zwrócić na nią szczególną uwagę:
- Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w błonnik. [9] Jedz dużo owoców, warzyw, roślin strączkowych lub nasion oraz psyllium.
- Skonsultuj z farmaceutą i zacznij przyjmować probiotyki i prebiotyki. Oprócz suplementów diety znajdują się one oczywiście również w pokarmach takich jak zakwas, moszcz, drożdże czy nawet piwo lub kiszone warzywa.
- Spożywaj witaminę C, najlepiej w jej naturalnej postaci.
- Wypij rano szklankę ciepłej wody z cytryną.
Swędzenie skóry twarzy, na ciele czy dosłownie wszędzie?
Ciało
Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia jest suchość skóry, sezonowe alergie lub kontakt skóry z czymś drażniącym. Inne przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z ukąszeniami owadów, takich jak komary, pająki lub inne insekty. Ukąszenia te są tak małe, że często ich nie widać, ale odczuwamy swędzenie. Takie ukąszenia owadów zwykle nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się, zalecamy konsultację z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań.
Twarz
Swędzenie skóry twarzy najczęściej występuje zimą, co jest spowodowane zimnym, suchym powietrzem, które może prowadzić do wysuszenia podrażnionej skóry. Alergie sezonowe lub alergie środowiskowe także mogą powodować swędzenie skóry, a w szczególności właśnie swędzenie skóry twarzy. Innymi przyczynami swędzenia mogą być także alergie pokarmowe/leki, a także trądzik różowaty, który jest przewlekłym zapalnym stanem skóry, mogącym powodować swędzenie i mrowienie na policzkach.
Wszędzie
Jest to często związane z chorobami skóry, takimi jak egzema, suchość skóry, świerzb lub oparzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków nie ma się czym martwić, jednak jeśli swędzenie jest długotrwałe, warto skonsultować to ze specjalistą. Zdarza się, że swędzenie może być związane z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba wątroby czy nerek, cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia czy chłoniak.
Prorectal Żel Łagodzący
Łagodząco-regenerujący żel do okolic odbytu do stosowania w zwalczaniu objawów hemoroidów.Dlaczego żel łagodzący Prorectal od marki Aqant zdobył 3. miejsce?
Żel łagodząco-regenerujący Prorectal stworzony przez firmę Aqant łączy w sobie kwas hialuronowy, prebiotyki, aminokwasy, witaminy i żel aloesowy. Taki skład sprawia, że nie tylko łagodzi objawy swędzenia i pieczenia, ale także działa regenerująco na podrażnioną skórę wokół odbytu.
Opinie użytkowników
Osoby, które wypróbowały ten żel łagodzący, licznie dzielą się swoimi doświadczeniami z tym produktem w sieci. Na stronie ceneo.pl możemy przeczytać, że żel działa już od pierwszej aplikacji, nie powoduje pieczenia, przyspiesza gojenie oraz nie pozostawia śladów.
Więcej o produkcie
Niewielką ilość żelu należy nakładać na umyte i osuszone okolice odbytu, najlepiej przed snem, ale także w ciągu dnia w przypadku nasilenia objawów. Opakowanie ma pojemność 50 ml. Koszt jednego opakowania to około 30 zł.