Krem na swędzenie skóry - Przegląd przyczyn, skutków i skutecznych rozwiązań
Czego brakuje w naszym organizmie, gdy skóra zaczyna swędzieć?
Jak już wspomniano, swędzenie skóry może być informacją od naszego organizmu, który próbuje nam powiedzieć, że nie dostarczamy mu w odpowiedniej ilości jakichś składników. Czego brakuje w organizmie, gdy swędzi skóra? Kiedy skóra zaczyna swędzieć, może to być znak, że nasza skóra jest przesuszona. To natomiast może oznaczać, że brakuje nam wystarczającej ilości wody, a także niektórych istotnych witamin, takich jak witamina A, E czy C.
Nasza dieta ma ogromny wpływ na zdrowie skóry. Braki w składnikach odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, cynk czy witaminy z grupy B, mogą objawiać się świądem skóry.
Pozostałe domowe sposoby na swędzenie skóry
Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry jest po prostu jej nadmierne przesuszenie. W polskim klimacie – szczególnie zimą, przy braku słońca i niedoborze witaminy D – wielu ludzi cierpi z powodu suchej, wręcz łuszczącej się skóry.
Z pomocą może przyjść właściwie tylko odpowiednia pielęgnacja – nawilżająca, odżywiająca i zwiększająca odporność. Co warto stosować na skórę przesuszoną lub podrażnioną?
- aloes – to roślina o właściwościach głęboko nawilżających, a ponadto łagodzi zmiany skórne, działa ściągająco i właśnie przeciwświądowo,
- masło shea – jest bogatym źródłem dobroczynnych dla skóry witamin A i E, intensywnie nawilża i odżywia, przynosząc natychmiastową ulgę.
Innym znanym domowym sposobem jest soda oczyszczona. Na skórę swędzącą jednak działa ona kojąco tylko wtedy, gdy swędzenia wynika z łojotoku lub wiąże się z nadmierną produkcją sebum. Soda ma bowiem właściwości wysuszające, więc stosowana na skórę suchą może wręcz pogłębić problem.
Podobnie jak soda, oczyszczająco działa na skórę cynamon. Można go stosować np. w formie peelingu, który – wnikając w pory – usuwa z nich sebum, martwy naskórek i inne zabrudzenia.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka
Swędzenie skóry to dolegliwość, która nie tylko dotyczy pacjentów dorosłych, ale może pojawić się również u dziecka. Jak ją złagodzić? Wiele zależy od podłoża problemu.
Skóra dzieci jest niezwykle delikatna i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych, dlatego łatwo ulega przesuszeniu, podrażnieniom lub uszkodzeniom. Zdarza się, że przyczyna świądu jest poważniejsza, wywołuje go np. atopowe zapalenie skóry. Wówczas nieodzowne jest specjalistyczne leczenie.
Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka powinny raczej ograniczać się do delikatnej pielęgnacji odpowiednio dostosowanej do jej wyjątkowych potrzeb. Stosowanie kosmetyków czy emolientów przeznaczonych dla najmłodszych powinno niwelować objawy i poprawiać kondycję skóry.
Jeśli jednak metody takie nie są skuteczne, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Świąd bywa symptomem chorób ogólnoustrojowych i nie można go lekceważyć.
Jak nie powinno się łagodzić swędzenia skóry u dziecka? Z pewnością nie należy stosować ziół czy okładów bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Bibliografia
- J. Ogonowski, A. Kołkowska, Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej, w: LAB, rok 16, nr 5x.
- M. Krajnik, Z. Żylicz, Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, Polska Medycyna Paliatywna 2002, tom 1, nr 2.
- Ł. Szeleszczuk. M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, w: Biuletyn Wydziału Farmacji WUM, 2014, 3, 16-22 http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1403Szeleszczuk/Szeleszczuk.html [05.02.2022]
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, w: Problemy Higieny Epidemiologii, 2010, 91(3): 352-356. http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [05.02.2022].
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, w: Postępy Fitoterapii 2015, (16)2: 117-124 http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/08/pf_2015_117-124.pdf [05.02.2022]
- I. Kloskowaska (red.), Uzdrawiająca moc octu, Białystok 2013 https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2012/06/Uzdrawiajaca-moc-octu-mala_edited.pdf [05.02.2022].