Matujący krem nawilżający do twarzy podczas ciąży - troska o skórę i bezpieczeństwo
Codzienna pielęgnacja twarzy w ciąży
Pielęgnacja twarzy w ciąży może być związana także z koniecznością jej nawilżenia i natłuszczenia. Jedną bowiem w potencjalnie możliwych reakcji ciała na zmiany hormonalne, jest utrata wody i wyhamowanie pracy gruczołów łojowych.
Skóra w takiej sytuacji staje się:
- przesuszona,
- ziemista,
- cienka,
- podatna na przekrwienia i pękanie naczynek – jest to możliwe nawet u kobiet na co dzień mających cerę tłustą lub mieszaną.
Krem nawilżający do twarzy w ciąży bazować może na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z aloesu, rokitnika czy brzozy. W składzie tego typu kosmetyków znajdujemy też ceramidy, zapobiegające utracie wody z naskórka, nazywane cementem międzykomórkowym. Inne substancje stosowane w kremach do pielęgnacji twarzy w ciąży to między innymi kojąca podrażnienia i przeciwzapalna neurosnesyna, czy zwykła woda termalna.
Krem nawilżający do twarzy lekka konsystencja
Nawilżający krem do twarzy o lekkiej konsystencji, przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, normalnej i mieszanej. Krem pozostawia skórę gładką i miękką w dotyku, a jego lekka konsystencja jej nie obciąża. Krem pozostawia matowe wykończenie i doskonale sprawdza się pod makijaż.
Krem z filtrem do twarzy w ciąży: jaki filtr wybrać?
Do niedawna wybór był łatwy - kobietom ciężarnym zalecane były przede wszystkim kremy z filtrem fizycznym, które odbijają promienie UV (w przeciwności do filtrów chemicznych, pochłaniających promieniowanie i rozkładających je w skórze na ciepło). Były uznawane za najbezpieczniejsze, bo dzięki temu, że nie wnikały w skórę, nie powodowały podrażnień.
Obecnie te zalecenia są trochę inne, bo w kremach stosowane są kompleksy różnych filtrów: chemicznych, organicznych (są to filtry chemiczne nowej generacji, bezpieczniejsze dla skóry) oraz mineralnych, co zapewnia skuteczniejszą i dłuższą ochronę przed różnymi rodzajami promieniowania. Tylko jeśli w ciąży skóra stała się dużo bardziej wrażliwa, lepszą opcją będzie krem z filtrem mineralnym (inna nazwa: fizyczny).
Po co krem do twarzy w ciąży?
Krem do twarzy w ciąży stosuje się między innym w celu eliminacji lub redukcji przebarwień, do których dochodzi wskutek hormonalnej burzy, przetaczającej się przez organizm przyszłej mamy.
Jednym z typowych problemów pojawiających się w okresie ciąży jest tak zwana ostuda (chloasma). Jest to swego rodzaju defekt estetyczno-zdrowotny, polegający na występowaniu ciemnych, brązowiejących plam na twarzy – najczęściej na policzkach, czole oraz na grzbiecie nosa, czasem też nad górną wargą oraz na karku. Plamy te zazwyczaj są symetryczne. Przyczyną ostudy jest miejscowo i okresowo zwiększona pigmentacja, związana z nadprodukcją i punktowym gromadzeniem się melaniny. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne, jakże charakterystyczne w ciąży, a także światło słoneczne.
