Skuteczne tabletki na swędzenie skóry - Przegląd najlepszych opcji
Główne przyczyny świądu skóry - od alergii po choroby wewnętrzne
Jedną z częstszych przyczyn występowania świądu są reakcje alergiczne. Nasza skóra może źle reagować na różne substancje, powodując między innymi swędzenie nóg lub nawet swędzenie skóry na całym ciele. Czynnikiem wyzwalającym mogą być kosmetyki pielęgnacyjne, detergenty, roztocza, pyłki roślin, pokarmy czy nawet złota lub srebrna biżuteria.
Świąd skóry może być również sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak. Jakie choroby wewnętrzne mogą być odpowiedzialne za świąd skóry?
- Choroby wątroby – wątroba pełni kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Jej uszkodzenie może prowadzić do zatrzymania toksyn, co może objawiać się m.in. świądem skóry.
- Niewydolność nerek – zaburzenia pracy nerek mogą wpłynąć na równowagę substancji chemicznych w organizmie, co może skutkować świądem.
- Cukrzyca – cukrzyca, zwłaszcza nieleczona, może wpłynąć na skórę, powodując swędzenie i suchość.
- Zaburzenia tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mogą wpływać na skórę, w tym wywoływać świąd.
Dlaczego w okresie menopauzy swędzi skóra?
Świąd i suchość skóry są bardzo typowe dla okresu menopauzy. Wywołują je zmiany zachodzące w komórkach naskórka i przydatków skóry. Na jej kondycję wpływają głównie hormony, których stężenie podczas klimakterium ulega wahaniom, przez co niemożliwe jest m.in. utrzymanie właściwego poziomu pH, ale przede wszystkim bez estrogenów skóra staje się bardziej napięta, co powoduje uczucie swędzenia.
Świąd może pojawić się nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Swędzieć mogą ręce, nogi, brzuch, plecy czy szyja. Niektóre kobiety zgłaszają w okresie menopauzalnym także uczucie pełzających mrówek pod skórą, co jest porównywane do mrowienia, ale także może powodować chęć drapania. Najczęściej objaw ten znika po ostatniej miesiączce – również związany jest z suchością skóry oraz spadkiem poziomu estrogenu.
Innym powodem świądu może być reakcja na kosmetyki, nawet te, na które do tej pory skóra reagowała dobrze. Osłabienie skóry sprawia, że jest ona delikatniejsza i bardziej podatna na wystąpienie wszelkiego rodzaju alergii. Często objawiają się one wysypką, przebarwieniami, ale także silnym świądem. Może też wystąpić uczucie ściągania po kąpieli. Dłużej goją się również wszelkie podrażnienia, co równie często jest przyczyną swędzenia.
Kobiety w okresie menopauzy mogą zauważyć u siebie również zmiany trądzikowe. Wykwit związany jest ze zwiększeniem poziomu androgenów. W konsekwencji komórki gruczołów skóry mogą zostać pobudzone do wzmożonej produkcji łoju. Ta patologia często prowadzi do obrzęku, swędzenia, pieczenia i szczypania. I wreszcie, warto także wspomnieć o niedoborze takich składników odżywczych jak kwasy tłuszczowe omega-3, cynk czy witaminy z grupy B – chociaż rzadko, one też bywają sprawcą omawianej dolegliwości.
Formularz zwolnienia
Przedstawiamy dla Państwa przegląd najczęściej spotykanych tabletek ze świądu.
Tabletki ze swędzeniem odbytu
Tabletki ze świądem odbytu przepisuje się tylko wtedy, gdy nie ma wpływu na lokalne stosowanie leków przeciwświądowych - maści lub kremów. Zawsze leczenie rozpoczyna się lokalnie i tylko w skrajnych przypadkach przechodzimy do przyjmowania tabletek.
Swędzenie w odbycie może być spowodowane hemoroidami lub szczelinami odbytu. Ale najczęściej przyczyną tego świądu jest helminthiosis lub robaki. W tym drugim przypadku najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest przeprowadzenie pełnego leczenia przeciwpasożytniczego.
Przy ciężkim ciągłym swędzeniu odbytu lekarz może przepisać leki blokujące receptory opioidowe, które obejmują na przykład naltrekson. Lek ma wystarczająco silne działanie przeciwświądowe, ale ma szereg działań niepożądanych: może to być ból głowy, drgawki, niestrawność, pragnienie.
[5], [6], [7]
Tabletki ze świądu z łuszczycą
W przypadku łuszczycy swędzenie jest w większości przypadków dość silne i kłopotliwe. Dlatego tabletki ze świądem z łuszczycą powinny mieć silne działanie przeciwświądowe. Należą do nich, na przykład, leki hamujące kalcyneurynę. Tabletki te obniżają właściwości enzymu uczestniczącego w transporcie wapnia do struktury komórkowej - jest to proces obecny w zapaleniu. Zastosowanie takich tabletek umożliwia blokowanie działania cytokin, które powodują świąd skóry w łuszczycy. Ponadto tabletki na swędzenie hamują wytwarzanie substancji takich jak serotonina, histamina itp.
Inhibitory tabletek kalcyneuryny, które wspomagają świąd w łuszczycy, najczęściej zawierają leki takie jak cyklosporyna i takrolimus.