Mianem filtra słonecznego określa się związek chemiczny, który wykorzystuje się w kosmetykach, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
W kosmetologii stosuje się 2 rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne (tzw. fizyczne). Aby kosmetyk maksymalnie mógł chronić skórę przed promieniami, używa się kombinacji obu rodzajów filtrów bowiem dopiero wtedy dajemy skórze odpowiednią i kompleksową ochronę.
Nacomi Next Level to nawilżający krem do twarzy zapewniający wysoką i kompleksową ochronę przeciwsłoneczną. Zabezpiecza skórę przed działaniem promieniowania UVB oraz UVA. Dodatkowo jest to produkt wodoodporny oraz nie ściera się w trakcie noszenia. Krem ma lekką formułę, dlatego nadaje się także jako baza pod makijaż. W wielu sklepach jest bestsellerem!
Skład kremu Nacomi został wzbogacony o kwas hialuronowy w 4 różnych formach, zapewniających długotrwałe nawilżenie skóry. Formuła kosmetyku została uzupełniona także o oliwę z oliwek, hemiskwalan, olej z passiflory i ekstrakt z herbaty matcha, czyli składniki działające antyoksydacyjnie i dotleniająco.
Nacomi zaskoczyło letnią nowością! Firma wypuściła trzy filtry, które od razu stały się hitem. Wersja basic okazała się być najlepszą do mojej suchej, odwodnionej cery. Krem ma gęstą, treściwą konsystencję, bardzo przyjemny, lekki zapach, nie bieli, nie kłóci się z pozostałą pielęgnacją, ani makijażem, a ze względu na wysoki faktor pozostawia na cerze efekt lekkiego glow
Podczas doboru filtra do cery, panuje jedna podstawowa zasada – im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr przeciwłoneczny powinnaś zastosować.
W przypadku kremów z filtrem SPF50, określa je się jako sun blockery, czyli skuteczna zapora przeciwsłoneczna. Dowiedziono, że kremy z takim filtrem mimo wysokiej jego wartości, nie chronią jednak skóry w 100%, a bardziej w obszarze 98% promieniowania.
Regułą jest też, że opalając się, powinniśmy zaczynać od kosmetyku z jak największym filtrem, a wraz z powstawaniem opalenizny, obniżać jego wysokość.
Jak dobrać wysokość filtru? filtry najlepiej dobierać do cery na podstawie fototypu skóry, ale trzeba też pamiętać o indywidualnych potrzebach naszej skóry i tak:
[1] Epa.gov. https://www.epa.gov/sites/production/files/documents/uviguide.pdf. Published 2004.
Skrót SPF (Sun Protection Factor), który wyznaczono w 1962 roku, oznacza wartość liczbową filtra, która określa możliwości danego kosmetyku do ochrony przeciwsłonecznej. Wartość SPF określa, jak długo można przebywać na słońcu bez poparzenia sobie skóry (powstania rumienia).
W naszym klimacie, leżąc na słońcu, pierwszy rumień (oparzenie) pojawi się na skórze już po 15-20 minutach (wartość bazowa), dlatego SPF określa wielokrotność tego okresu.
Jak więc obliczyć ile minut można przebywać na słońcu? wystarczy szybka kalkulacja:
Filtr SPF 20 – oznacza, że kosmetyk dostarcza ochronę przeciwsłoneczną na 5-godzinną ekspozycję na słońce – (15 x 20 = 300 minut, czyli 5 godzin).
Poniżej znajduje się gotowa tabela już po obliczeniach:
Niestety to nie takie proste… aby przykładowo krem z filtrem 50 faktycznie chronił skórę przed promieniami UVA i UVB przez 5 godzin, należy aplikować go co 2 godziny. Kolejna bardzo ważna sprawa: aby krem z filtrem przeciwsłonecznym spełnił swoją rolę, należy nakładać na skórę grubą warstwę i zaleca się, aby było to 2 mg na 1 cm2 ciała.
Jaki jest najwyższy filtr SPF? Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją filtrów przeciwsłonecznych, wysokość najwyższego filtra wynosi 50 +.
Kremy z wysokim faktorem przeciwsłonecznym powinno się używać na okrągło przez cały rok, a więc w okresie jesienno-zimowy i wiosenno-letnim. Pamiętaj, że skóra na twarzy jest bardzo delikatna i właśnie dlatego wymaga odpowiedniego traktowania.
Aby zagłębić się nieco w temat, dodam, że promienie słoneczne dzielimy na trzy rodzaje:
Wiele kobiet niestety lekceważy zalecenia dermatologów, mówiące o konieczności całorocznej ochrony cery przed promieniami słonecznymi. Niestety zaniedbania takie mogą później zemścić się zmarszczkami, rakiem skóry, przebarwieniami a nawet poparzeniami słonecznymi. Ryzyko takich powikłań może tylko zminimalizować właściwe stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym!
Męska skóra jest zupełnie inna, może być grubsza nawet o 20 , ponadto zawiera więcej kolagenu, co sprawia, iż starzeje się dużo wolniej niż skóra kobieca, jednak zmarszczki gdy już się pojawią bywają dużo głębsze, dlatego Panowie wymagają specjalnego traktowania.
ZALETY - druga skóra - nie obciąża, nie zapycha - nie ciemnieje - bardzo ładnie wygląda na buzi - promiennie - utrzymuje się w bardzo dobrej kondycji przez cały dzień w pracy - nie trzeba go dodatkowo pudrować - trzyma bardzo ładne wykończenie, cara się nie wyświeca - świetny produkt na co dzień.
Ekstrakt z korzenia żeń szenia ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry; dotlenia komórki skóry, odżywia ją i rewitalizuje; działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, a więc wspomaga walkę z wypryskami i zaskórnikami; poprawia koloryt cery i wyraźnie ją wygładza.
Kremy dla cery dojrzałej 70 , ale też kosmetyki przeznaczone dla osób należących do innych kategorii wiekowych, powinny mieć w składzie przeciwutleniacze, na przykład witaminę C opóźniającą fotostarzenie się skóry i działającą przeciwzapalnie.