Krostki między palcami dłoni - Przyczyny, leczenie i porady
Swędzenie dłoni – wewnętrzna strona
Swędzenie dłoni – wewnętrzna strona
Swędzenie wewnętrznej strony dłoni może być przyczyną chorób dermatologicznych, takich jak grzybica, świerzb lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku grzybicy, swędzeniu dłoni po wewnętrznej stronie najczęściej towarzyszą złuszczający się naskórek, a także biały nalot. Z kolei jeśli prócz świądu zauważasz u siebie również krostki, być może przyczyną jest świerzb.
W pierwszej kolejności spróbuj wykryć, w którym momencie występuje u Ciebie swędzenie wewnętrznej strony dłoni. Być może to reakcja kontaktowa na nowy proszek do prania, perfum lub krem do rąk? Zwłaszcza osoby o wrażliwej skórze mogą mieć problemy z odpowiednim doborem kosmetyków do pielęgnacji dłoni, przede wszystkim kremów do rąk. Bezpieczne kremy do rąk znajdziesz w ofercie NIVEA, np. Krem NIVEA Urea+Care . Ten pielęgnacyjny krem zawiera 5-procentowe stężenie mocznika i dexapantenol. Dzięki specjalnej formule zapewnia skórze nawet 72-godzinne nawilżenie. Regularne stosowanie kremu sprawi, że dłonie będą zawsze nawilżone. Pamiętaj, że brak odpowiedniego nawilżenia to jedna z najważniejszych przyczyn swędzenia wewnętrznej strony dłoni. Dzięki temu, że produkt został stworzony we współpracy z dermatologami, jest bezpieczny. Co więcej, możesz go wcierać w całe ciało, nie tylko dłonie.
Co natomiast oznacza swędzenie dłoni od wewnętrznej strony w nocy? Tu również najczęstszą przyczyną jest alergia na proszek lub płyn, w którym pierzesz pościel. Nocny świąd wiąże się równie często z dużą potliwością wynikającą ze zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu. Może być także efektem ubocznym brania niektórych leków, m.in. antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Kolejnym, częstym powodem nocnego swędzenia dłoni od wewnętrznej strony są ukąszenia owadów, które są najaktywniejsze właśnie w porze nocnej. Sen mogą przerywać pluskwy, komary, a nawet muchy. Dlaczego nocą swędzenie dłoni od wewnętrznej strony przybiera na sile? W porze snu organizm produkuje więcej cytokin, czyli prozapalnych białek, natomiast mniej hormonów przeciwzapalnych. Ponadto, zwiększa się potliwość organizmu, a temperatura krwi podwyższa. Czynniki te sprawiają, że odczucie świądu nocą jest znacznie większe.
Swędzenie dłoni bez wysypki
Ze swędzeniem dłoni nie zawsze współwystępuje wysypka. Mogą natomiast pojawić się plamy, czerwone lub przeciwnie – odbarwione, przesuszone, łuszczące się. Takie zmiany najczęściej towarzyszą chorobom o podłożu infekcyjnym, takim jak grzybica czy świerzb. Dla infekcji grzybiczej dość typowe są zmiany zlokalizowane między palcami. Skóra w tym miejscu złuszcza się, pęka, mogą powstawać drobne ranki. Lokalizacja zmian między palcami jest też charakterystyczna dla zakażenia pasożytniczego. Świerzbowce drążą korytarze w warstwie rogowej naskórka, najczęściej na palcach i między nimi.
Zobacz także
Bardzo uciążliwym świądem i łuszczeniem skóry charakteryzuje się również łuszczyca, która często występuje właśnie na dłoniach. Jest to przewlekła choroba dermatologiczna, w której okresy nasilenia przeplatają się z okresami remisji, a jej początek bywa gwałtowny i niespodziewany.
Swędzenie dłoni, któremu nie towarzyszy pęcherzykowata wysypka, może być też po prostu skutkiem przesuszenia skóry. Jest to zjawisko powszechne zimą, kiedy skóra dłoni narażona jest na działanie zimna, mrozu, wiatru oraz suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.
Świądem może objawiać się podrażnienie będące wynikiem kontaktu z określonym detergentem, np. podczas sprzątania. Wysuszenie dłoni stało się prawdziwym utrapieniem zwłaszcza obecnie, podczas epidemii COVID. Nakładane na skórę środki do dezynfekcji na bazie alkoholu mocno ją wysuszają i naruszają ochronną powłoczkę hydrolipidową.
Nierzadko nie udaje się ustalić konkretnej przyczyny swędzenia dłoni. Może się okazać, że występuje ono na tle nerwowym.
Czym smarować uczulenie na rękach?
Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,
Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.
Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.
Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style
Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach
Swędzeniu dłoni może towarzyszyć zaczerwienienie i wypełnione płynem pęcherzyki. Wówczas mówimy o pokrzywce. Taka wysypka na dłoniach, nazywana też egzemą, jest bardzo uciążliwa. Świąd jest mocno nasilony, skóra piecze, pokryta jest „bąbelkami”. Najczęściej takie objawy są wynikiem alergii zarówno na czynnik zewnętrzny (np. nikiel, składnik kosmetyku), jak i wewnętrzny. Swędząca wysypka może pojawić się np. w wyniku uczulenia na przyjmowany doustnie antybiotyk.
Wyprysk może występować również w przypadku atopowego zapalenia skóry, a więc choroby dermatologicznej o podłożu alergicznym. Charakterystyczne jest przesuszenie skóry, często jest ona zaczerwieniona, a nawet pęka. Oprócz dłoni zmiany typowe dla AZS pojawiają się zwykle też w zagięciach łokci i kolan.