Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody
Mobilizacja blizny – dlaczego manualna terapia blizn jest tak ważna? Jak wykonywać ją poprawnie?
Mobilizacja blizny to innymi słowy terapia, która ma na celu zachowanie ruchomości miejsca, w którym powstała blizna. Zwykle dotyczy to dużych blizn, które powstały na skutek wypadków czy też z powodu przebytych operacji. Mobilizacja blizny przypominać może masaż - a dokładniej rozciąganie, rolowanie oraz przesuwanie. Te same zabiegu wykonuje się w miejscach, które otaczają bliznę. Co ważne, mobilizację blizny można rozpocząć dopiero w momencie, kiedy rana całkowicie się zagoi, a strupki odpadną samoistnie. Jeśli blizny są świeże, można mobilizować tkanki, które ją otaczają, jednak należy robić to z niebywałą ostrożnością, tak aby nie naruszać świeżo powstałej blizny, czy jeszcze nie zabliźnionej rany. Oprócz mobilizacji blizny, warto wprowadzić także krem na blizny pooperacyjne, który z pewnością zarekomenduje Ci Twój lekarz prowadzący.
Silikonowe plastry na blizny to coraz bardziej popularna metoda w walce z bliznami, zwłaszcza tymi określanymi jako przerostowe. Taki plaster powinno się nakleić w miejsce zabliźnienia i co kilka dni zmieniać plaster na nowy, choć można je zmieniać także codziennie. Takie plastry nie tylko poprawiają wygląd blizny, ale także wzmacniają elastyczność skóry i poprawiają jej ruchomość.
Jaki cel ma mobilizacja blizn?
- wpływ na estetykę blizny (profilaktyka powstawania blizn przerostowych i keloidów)
- profilaktyka zaburzeń (np. ból, hypotrofia, hipertrofia blizny, zrosty, wybrzuszenia, wciągnięcia, zaburzenia czucia, zaburzenia przesuwalności, rozejście blizny, zmniejszenie siły mięśniowej, parestezej, nawisy nad blizna)
- terapia zaburzeń – jeśli do nich dojdzie
- zachowanie pełnej ruchomości stawów, powięzi
- minimalizacja bólu, hamowanie układu współczulnego
- hamowanie procesów zapalnych
- polepszenie przepływu krwi, limfy, czyli lepsze odżywienie i zaopatrzenie w tlen tkanek
- polepszenie ślizgu tkanek
- przyspieszenie regeneracji
- okres przed zabiegiem – dopasowanie odżywiania, przygotowanie tkanek do zabiegu, nauka pielęgnacji blizny, zapoznanie się z procesami gojenia i możliwymi powikłaniami
- okres po zabiegu – terapia, mobilizacja blizny dopasowana do stanu pacjenta i okresu gojenia blizny, nauka pielęgnacji, zapobieganie wtórnym symptomom związanym z obecnością blizny
- blizny stare – diagnostyka, indywidualna terapia w celu eliminacji zaburzeń wtórnych i terapie bólu przewlekłego jeśli taki występuje
Blizna przerostowa – czy można jej zapobiec? Czy da się usunąć blizny?
Nie zawsze jesteś w stanie zapobiec pojawieniu się nieestetycznych blizn, w tym blizny przerostowej. Jednymi z rzeczy, na które masz wpływ, są odpowiednia higiena i pielęgnacja ewentualnej rany. Kluczowe staje się jej mycie, zmiana opatrunków i niedopuszczenie do infekcji zapalnych w jej obszarze.
Leczenie przerostu blizny nie jest proste. Najlepsze efekty można uzyskać, łącząc ze sobą odpowiednie techniki. Ważne jest, aby lekarz dysponował wiedzą w wielu dziedzinach. To pozwoli skutecznie zakończyć terapię przerośniętej blizny i nie doprowadzi do jej nawrotu.