Przyczyny i leczenie krostek na palcach u rąk - Wszystko, co musisz wiedzieć

Drobne krostki na rękach

Bardzo drobne krostki na rękach, przypominające podskórną kaszkę, które z reguły nie swędzą i nie są zaczerwienione, to najczęściej zmiany skórne wywołane przez alergię pokarmową lub alergię kontaktową. Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Zmiany pojawiające się na rękach mogą także świadczyć o poważnych chorobach. Krostki na rękach i przedramionach, które układają się w okręgi to objaw ziarniaka obrączkowego – samoistnej choroby zapalnej, którą zwalcza się stosując preparaty miejscowe.

Jeśli z kolei drobne krostki, jak i skóra wokół nich jest zaczerwieniona, a poprzednio spędziliśmy wiele czasu na słońcu, to naprawdopodobniej obserwowane zmiany skórne to objaw oparzenia słonecznego. Okolicy zmian skórnych towarzyszyć będzie także obrzęk i tkliwość. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie łagodzących kosmetyków z panthenolem, pomocny będzie także domowy sposób w postaci nakładania jogurtu bądź kefiru w celu zredukowania zmian zapalnych.

Spis treści:

  • Dlaczego skóra pęka? Etapy odwodnienia i wysuszenia naskórka na rękach.
  • Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?
  • Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.
  • Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
  • Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny
  • Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
  • Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko

Ciało człowieka, w zależności od płci, stylu życia, wieku i stanu zdrowia, składa się w 50-75% z wody, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Naskórek jest nawilżony przez wodę od wewnątrz, jak i zewnątrz, a poznanie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zachowania zdrowia komórek skóry i innych narządów.

Przez uciekanie wody z naskórka ten traci elastyczność, pory ulegają rozszerzeniu, pojawiają się łuszczące fragmenty i obszary bardziej narażone na postęp procesów starzenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej na opuszkach. Gdy w tym momencie nie podejmiemy żadnych kroków, pękająca skóra na dłoniach, stopach, zgięciach kolan oraz łokci szybko stanie się problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym.

Skóra dłoni ma specyficzną budowę – jest bardzo cienka, wrażliwa na niskie temperatury, a także pozbawiona gruczołów łojowych, których zadaniem jest m.in. nawilżanie i ochrona naskórka. Na powierzchni dłoni, w przeciwieństwie do rąk, znajduje się też stosunkowo niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu naskórek dłoni jest bardziej narażony na odwodnienie, wysuszenie oraz rozwarstwianie się, co wygląda nieestetycznie.

Odwodnienie prowadzi kolejno do przesuszenia, a to skutkuje skłonnością do podrażnień. Przerwanie ciągłości tkanek zwykle dotyczy miejsc najbardziej narażonych na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, dlatego problemem jest zwykle pękająca skóra na palcach u rąk i nóg.

Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.

Jeśli Twoja skóra rozwarstwia się, jest atopowa, skłonna do egzemy czy podatna na pieczenia, wysuszenia kontaktowe i inne dolegliwości, zwróć szczególną uwagę na codzienną rutynę pielęgnacyjną. Unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi i czynnikami drażniącymi, w tym detergentami, powinno być uzupełniane stosowaniem dobrego kremu ochronnego o właściwościach nawilżających. Działania te warto wspierać kompleksową pielęgnacją ciała. Poniżej kilka sugestii:

  • Dodawaj do kąpieli odrobinę oliwy – pamiętaj jednak, że kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut. Na co dzień lepszym wyborem, głównie dla naskórka, jest prysznic.
  • Jeśli dokucza Ci suchość i nawracające stany zapalne, mocz dłonie i stopy w ziołowych naparach, np. z mięty, rumianku lub lawendy. Dobrze wpływają na kondycję naskórka.
  • Sprawdź dobroczynne właściwości medyczne miąższu z aloesu – nadaje się jako środek łagodzący podrażnienia, przyspiesza też gojenie popękanej skóry, wypróbuj np. balsam do ciała z miąższem z liści z aloesu SWEDERM® BLISS HAND and BODY CREAM.
  • Zwracaj uwagę na rodzaj noszonej odzieży – ma to znaczenie głównie przy wyborze obuwia, które powinno być lekkie, przewiewne i wygodne. Pamiętaj też o noszeniu rękawiczek zimą — ciepłych i miękkich.
  • Ciepłe rękawice przy wychodzeniu z domu to jedno, ale te nieprzemakalne, zakładane podczas domowych porządków powinny być codzienną normą, niezależnie od pory roku.
  • Dezynfekcję dłoni przeprowadzaj za pomocą środków, które nie wysuszają delikatnej skóry dłoni. Wypróbuj np. SWEDERM® ALCO GEL z nawilżającą gliceryną i łagodzącym pantenolem.
  • Pamiętaj o nawilżeniu powietrza w mieszkaniu. Nic, tak jak niska wilgotność, nie przyczynia się do przesuszenia skóry i rozwarstwiania się oraz zwiększania tendencji do rozwarstwiania się.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Czytaj dalej...