Leczenie łysienia u mężczyzn - Skuteczne metody odzyskiwania włosów

Jakie rodzaje zabiegów leczenia łysienia androgenowego wyróżniamy?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na podawaniu substancji aktywnych bezpośrednio do skóry za pomocą niewielkich igieł. W przypadku łysienia androgenowego, koktajle do mezoterapii mogą zawierać witaminy i minerały takie jak np. krzemionka organiczna, aminokwasy oraz peptydy, które mają za zadanie:

  • pobudzić wzrost włosów,
  • poprawić kondycję skóry głowy,
  • zahamować proces łysienia.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na pobraniu krwi pacjenta, jej obróbce w celu otrzymania osocza bogatego w płytki krwi, a następnie wstrzyknięciu go w skórę. Płytki krwi zawierają liczne czynniki wzrostu, które stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne w skórze, pobudzając tym samym wzrost włosów i poprawiając ich kondycję.

Ostrzykiwanie fibryną bogatopłytkową

W przeciwieństwie do osocza, fibryna bogatopłytkowa jest bardziej skoncentrowana, powstaje poprzez oddzielenie fibryny od osocza krwi. Jednak podobnie jak osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa pochodzi z ludzkiej krwi. Zawiera ona czynniki wzrostu oraz inne substancje biologicznie aktywne, które wspomagają procesy regeneracyjne, stymulując wzrost włosów.

Mikronakłucia 4.0

​ ​ ​ Mikronakłucia 4.0 to zabieg, który polega na mechanicznym uszkadzaniu skóry głowy za pomocą mikroigiełek, co stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne w skórze. W efekcie dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny oraz aktywacji mieszka włosowego, co może przyczynić się do poprawy gęstości i jakości włosów. Jednocześnie podczas zabiegu wprowadzany jest w skórę głowy, indywidualnie dobrany odżywczy koktajl, który wspomaga procesy naprawcze.

Wspomniane wyżej zabiegi mogą być stosowane wraz z innymi metodami leczenia łysienia androgenowego. Oczywiście ich wybór należy skonsultować ze specjalistą.

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny

Badania wykazały, że odpowiedzialny za utratę włosów jest testosteron, a zwłaszcza jego pochodna, czyli dihydrotestosteron (DHT). Hormony te odpowiadają za rozwój seksualny mężczyzn do wieku dojrzewania. Regulują libido oraz pracę gruczołów łojowych i apokrynowych (wydzielina jest przenoszona wzdłuż łodygi włosa na powierzchnię skóry), które są odpowiedzialne za wydzielanie potu. Im mężczyzna jest starszy, tym rola androgenów się zmienia. Wpływają one na porost włosów na twarzy, ograniczając ich ilość na głowie, co w medycynie określane jest „paradoksem androgennym”. W pierwszej kolejności zauważalne jest łysienie na skroniach i wierzchołku głowy. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany wcześniej DHT prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a przez to skraca czas życia włosa i przyspiesza łysienie. Spłycone mieszki włosowe nie są już w stanie „wyprodukować” nowego, silnego włosa, który zastąpiłby ten stary.

Przy ostrej formie łysienia androgenowego u mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się już u nastolatków. Obserwuje się wówczas cofanie linii włosów na skroniach – tworzą się zakola, a następnym etapem jest przerzedzenie fryzury na wierzchołku głowy.

Zobacz film: Mezoterapia włosów – nowoczesna metoda walki z łysieniem. Źródło: 36,6

Leczenie zakoli u mężczyzn

Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby zaradzić problemowi zakoli w młodym wieku. Oto kilka z nich:

  • Zdrowy styl życia – Zmiana diety na zdrowszą, regularne ćwiczenia, dostateczna ilość snu i unikanie stresu mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wypadania włosów.
  • Leki – Leki takie jak minoksydyl i finasteryd mogą być skuteczne w zapobieganiu dalszemu wypadaniu włosów i mogą nawet pomóc w regeneracji niektórych włosów.
  • Zabiegi chirurgiczne – Transplantacje włosów są coraz bardziej popularne i skuteczne.
  • Naturalne środki – Niektóre osoby mogą odkryć, że naturalne środki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego, aloes, mają pozytywny wpływ na zdrowie ich włosów.

Wiemy już, że łysieniu można zapobiegać różnymi metodami. Podkreślić należy fakt, że medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i proponuje przeszczep włosów. Zabieg przez lata był i jest udoskonalony co doprowadziło do opracowania nowoczesnej techniki przeszczepu włosów FUE.

Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych ze strefy nieobjętej problemem (ze strefy biorczej). Transplantacje włosów wykonuje się za pomocą metalowej sztancy. Sztanca powoduje mikroblizny niewidoczne dla ludzkiego oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i idealnie sprawdzi się jako rozwiązanie w sytuacji wystąpienia zakoli. Zależnie od ilości przeszczepianych mieszków zabieg trwa od 5 do 8 godzin.

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie w przeszczepie włosów metodą FUE. Wybór tej metody pozwoli uniknąć blizn po zabiegu oraz uniknąć długiej rekonwalescencji. Lekarz w zależności od potrzeb wybierze odpowiednie miejsce biorcze i dawcze. Sukces zabiegu w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Z powodu utraty włosów cierpią również kobiety, ponieważ choroba ma, w większości przypadków, podłoże genetyczne. Schorzenie powoduje wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u około 70% mężczyzn i 40% kobiet. U panów zaczyna się od skroni (tworzą się tzw. zakola) i wierzchołka głowy i może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. U pań występuje widoczne przerzedzenie włosów na szczycie głowy, ale raczej nie odnotowuje się przypadków kompletnego wyłysienia.

Wywiad medyczny Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, w którym zbierze informacje na temat objawów, historii rodziny, innych chorób oraz wszelkich czynników wyzwalających, które mogą wpływać na utratę włosów.

Czytaj dalej...

Aby ustalić przyczynę pojawienia się łysienia plackowatego, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi w szczególności sprawdzenie poziomu hormonów głównie tarczycy , poziomu białka, immunoglobulin, stężenia żelaza, morfologię krwi.

Czytaj dalej...

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum krętek blady.

Czytaj dalej...

Poprzez wpływ androgenów u osób z predyspozycją genetyczną następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, gdyż metabolit testosteronu dihydrotestosteron, powstający na skutek działania enzymu 5α-reduktazy, wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach, skracając fazę wzrostu włosa 2,3.

Czytaj dalej...