Leczenie łysienia u mężczyzn - Skuteczne metody odzyskiwania włosów

Zakola u mężczyzn – przyczyny i perspektywy leczenia

Atrakcyjność i pewność siebie to jedne z wielu zalet, które wynikają z posiadania zdrowych włosów. Zadbana fryzura świadczy o wizerunku mężczyzny i często jest zauważana przez płeć przeciwną. Mimo zmieniających się trendów dotyczących pielęgnacji mężczyźni nadal niewystarczająco dbają o swoje włosy. Zaczynają walkę z problemem dopiero wtedy, gdy jest on już w zaawansowanej fazie, co powoduje wydłużenie procesu leczenia i słabsze efekty. Nie zwracają uwagi na takie kwestie jak przesuwająca się linia włosów, czy pogłębiające się zakola.

Przyczyn wypadania włosów można szukać w wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest nieodpowiednia dieta. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, cukru, alkoholu prowadzi do złej kondycji całego organizmu, w tym także do słabego odżywienia włosów (mieszków włosowych). Dieta bogata we wszystkie niezbędne substancje odżywcze, makro i mikroelementy, witaminy będzie skutkowała prawidłowym odżywieniem mieszków włosowych i utrzymaniem prawidłowej fazy wzrostu włosa.

Długotrwały i silny stres również wywiera negatywny wpływ na zdrowe włosy. Podczas stresu organizm pracuje mniej wydajnie i osłabieniu ulegają różne procesy w nim zachodzące. Dochodzi do obkurczania mikrokrążenia, przez co mieszek włosowy ulega osłabieniu.

Przyczyny zakoli przed 30. rokiem życia

  1. Genetyka – Jest jednym z głównych czynników wpływających na wczesne pojawianie się zakoli. Jeżeli twoi rodzice lub dziadkowie mają zakola, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ty również możesz mieć zakola w młodym wieku.
  2. Hormony – Hormon dihydrotestosteron (DHT) jest głównym winowajcą w przypadku zakoli u mężczyzn. Nadmiar DHT może powodować miniaturyzację mieszka włosowego, co prowadzi do cieńszych i krótszych włosów, a ostatecznie do łysienia.
  3. Styl życia – Niezdrowe nawyki, takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i brak snu, mogą przyczynić się do wypadania włosów i powstawania zakoli.
  4. Stres – Wysoki poziom stresu może przyspieszyć wypadanie włosów, prowadząc do zakoli.

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet mechanizm chorobowy jest bardzo podobny jak u mężczyzn. Testosteron jest bowiem produkowany w jajnikach i korze nadnerczy. W nieco mniejszym stopniu niż u mężczyzn za wypadanie włosów odpowiada enzym 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT, dlatego kobiety rzadko łysieją całkowicie, ale mieszki włosowe ulegają spłyceniu i włosy stają się słabsze i cieńsze. Cykl życia włosa jest krótszy, a etap powstawania nowego dłuższy.

Łysienie androgenowe u kobiet może pojawić się już po 30 roku życia, nawet jeśli stężenie androgenów w organizmie jest tylko nieznacznie podwyższone. Przyczyną hiperandrogenizmu u kobiet może być zespół Cushinga (zaburzenia hormonalne), zespół policystycznych jajników, guzy nadnerczy i jajników, a także nadmiar męskich hormonów będący pochodną stosowania leków antykoncepcyjnych oraz zawierających androgeny. Łysienie może być przyspieszone lub pogłębione przez stosowanie nieodpowiednich szamponów, lakierów do włosów czy farb. Występuje też jako następstwo niektórych stanów chorobowych np.: cukrzycy, chorób tarczycy, przewlekłych schorzeń narządów czy anemii.

Łysienie u mężczyzn - dostępne metody leczenia

Łysienie u mężczyzn to powszechny problem – według danych statystycznych nadmierna utrata włosów dotyczy 40% panów w wieku 35 lat i już 70% 80-latków. Co więcej, według badań kanadyjskich antropologów fizycznych, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy najszybciej tracą włosy. Na szczęście leczenie łysienia u mężczyzn może być skuteczne.

Co istotne, nadmierna utrata włosów wpływa nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie mężczyzn: na podstawie badań OBOP można stwierdzić, że ponad połowa mężczyzn jest zdania, że łysina ich postarza – nawet młodzi mężczyźni, zmagający się z problemem łysienia, czują się starsi niż w rzeczywistości. I odwrotnie: panowie w starszym wieku, ale obdarzeni bujną, gęstą czupryną, mają poczucie, że wyglądają młodziej. Podobnie prezentują się wyniki badania, przeprowadzonego w 2010 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosa (International Society of Hair Restoration Surgery, ISHRS): ¼ badanych czuje się mniej atrakcyjna z powodu utraty włosów, a aż połowa respondentów, gdyby miała wybierać pomiędzy większą ilością pieniędzy a większą ilością włosów, wybrałaby to drugie.

Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 117 placówek posiadających zabiegi z zakresu leczenie łysienia:

Zapobieganie powstawaniu zakoli u faceta

Zanim problem wystąpi, warto skupić się na jego zapobieganiu. Pomocne okaże się szczotkowanie włosów rano i wieczorem. Szczotkę należy prowadzić pod włos i z włosem. Spowoduje to usunięcie powłoczki tłuszczowej, natomiast skóra oczyści się ze złuszczonych komórek i łupieżu.

Możliwe jest zapobieganie zakolom dzięki wcieraniu 5% minoksydylu ( Loxon, Alopexy, Minovivax, Piloksidil, Alocutan) miejscowo. Pobudza on mieszki włosowe i prowadzi do ich odżywienia. Zapobieganie to także odpowiednio skomponowana dieta. Wystarczająca ilość żelaza, witamin, mikroelementów i makroelementów w odpowiedni sposób odżywi organizm i skórę głowy.

Odradza się spożywanie napojów energetycznych, ponieważ doprowadzają one do wypłukania mikroelementów z organizmu. Ważny element zapobiegania to codzienne masowanie skóry głowy, którego skutkiem będzie pobudzenie krążenia.

Fotoalergie fotouczulenia objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe UVA.

Czytaj dalej...

Do czynników etiologicznych należy zaliczyć czynniki genetyczne, atopię, czynniki psychiczne, czynniki hormonalne zaburzenia czynności tarczycy , wewnątrzustrojowe ogniska zakażenia obecność superantygenów bakteryjnych , stres, zjawiska autoimmunologiczne.

Czytaj dalej...

Za uwarunkowaniem autoimmunologicznym przemawia częste współwystępowanie łysienia plackowatego z innymi chorobami wynikającymi z autoagresji , takimi jak atopowe zapalenie skóry , bielactwo , zapalenie tarczycy najczęściej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto , zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy cukrzyca typu 1.

Czytaj dalej...

Dodatkowo przyczyną pojawienia się łysienia androgenowego u mężczyzn może być nadmierne i niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety na przyrost masy, które mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Czytaj dalej...