Leczenie łysienia u mężczyzn - Skuteczne metody odzyskiwania włosów
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Łysienie androgenowe nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Z powodu utraty włosów cierpią również kobiety, ponieważ choroba ma, w większości przypadków, podłoże genetyczne. Schorzenie powoduje wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u około 70% mężczyzn i 40% kobiet. U panów zaczyna się od skroni (tworzą się tzw. zakola) i wierzchołka głowy i może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. U pań występuje widoczne przerzedzenie włosów na szczycie głowy, ale raczej nie odnotowuje się przypadków kompletnego wyłysienia.
Łysienie androgenowe typu męskiego: przyczyny, objawy i leczenie
Utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się zwykle w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie ciemieniowej. Następnie przerzedzenie włosów rozprzestrzenia się w kierunku szczytu głowy, pozostawiając koronę włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych.
Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia – AGA) to zależna od androgenów, czyli hormonów odpowiadających m.in. za kształtowanie się męskich narządów płciowych u płodu oraz tzw. wtórnych cech płciowych (budowa ciała, owłosienie, głos) postępująca utrata włosów typu niebliznowaciejącego. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów, dotyczy obu płci, różni się jednak obrazem klinicznym u kobiet i mężczyzn.
Mechanizm powstawania łysienia androgenowego związany jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5?-reduktazy) w dihydrotestosteron (DHT), który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowej inwolucji (zaniku). Mieszki włosowe ulegają stopniowej miniaturyzacji, produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy.
Obok zaburzeń hormonalnych, na rozwój AGA wpływ mają czynniki genetyczne, co potwierdziło wiele badań naukowych. Ryzyko rozwoju łysienia zwiększa się w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego, zwłaszcza jeżeli chorobę stwierdzono u ojca lub dziadka ze strony matki.
- 5α-reduktazy,
- receptorów estrogenowych,
- chromosomu Y,
- czynników wzrostowych,
- receptorów androgenowych.
Łysienie androgenowe typu męskiego dotyczy około 80% mężczyzn, pojawia się po okresie dojrzewania i prowadzi do postępującej utraty włosów o charakterystycznym obrazie klinicznym.
Leczenie zakoli u mężczyzn
Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby zaradzić problemowi zakoli w młodym wieku. Oto kilka z nich:
- Zdrowy styl życia – Zmiana diety na zdrowszą, regularne ćwiczenia, dostateczna ilość snu i unikanie stresu mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wypadania włosów.
- Leki – Leki takie jak minoksydyl i finasteryd mogą być skuteczne w zapobieganiu dalszemu wypadaniu włosów i mogą nawet pomóc w regeneracji niektórych włosów.
- Zabiegi chirurgiczne – Transplantacje włosów są coraz bardziej popularne i skuteczne.
- Naturalne środki – Niektóre osoby mogą odkryć, że naturalne środki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego, aloes, mają pozytywny wpływ na zdrowie ich włosów.
Wiemy już, że łysieniu można zapobiegać różnymi metodami. Podkreślić należy fakt, że medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i proponuje przeszczep włosów. Zabieg przez lata był i jest udoskonalony co doprowadziło do opracowania nowoczesnej techniki przeszczepu włosów FUE.
Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych ze strefy nieobjętej problemem (ze strefy biorczej). Transplantacje włosów wykonuje się za pomocą metalowej sztancy. Sztanca powoduje mikroblizny niewidoczne dla ludzkiego oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i idealnie sprawdzi się jako rozwiązanie w sytuacji wystąpienia zakoli. Zależnie od ilości przeszczepianych mieszków zabieg trwa od 5 do 8 godzin.
Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie w przeszczepie włosów metodą FUE. Wybór tej metody pozwoli uniknąć blizn po zabiegu oraz uniknąć długiej rekonwalescencji. Lekarz w zależności od potrzeb wybierze odpowiednie miejsce biorcze i dawcze. Sukces zabiegu w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Zapobieganie powstawaniu zakoli u faceta
Zanim problem wystąpi, warto skupić się na jego zapobieganiu. Pomocne okaże się szczotkowanie włosów rano i wieczorem. Szczotkę należy prowadzić pod włos i z włosem. Spowoduje to usunięcie powłoczki tłuszczowej, natomiast skóra oczyści się ze złuszczonych komórek i łupieżu.
Możliwe jest zapobieganie zakolom dzięki wcieraniu 5% minoksydylu ( Loxon, Alopexy, Minovivax, Piloksidil, Alocutan) miejscowo. Pobudza on mieszki włosowe i prowadzi do ich odżywienia. Zapobieganie to także odpowiednio skomponowana dieta. Wystarczająca ilość żelaza, witamin, mikroelementów i makroelementów w odpowiedni sposób odżywi organizm i skórę głowy.
Odradza się spożywanie napojów energetycznych, ponieważ doprowadzają one do wypłukania mikroelementów z organizmu. Ważny element zapobiegania to codzienne masowanie skóry głowy, którego skutkiem będzie pobudzenie krążenia.