Leczenie łysienia u mężczyzn - Skuteczne metody odzyskiwania włosów

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet mechanizm chorobowy jest bardzo podobny jak u mężczyzn. Testosteron jest bowiem produkowany w jajnikach i korze nadnerczy. W nieco mniejszym stopniu niż u mężczyzn za wypadanie włosów odpowiada enzym 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT, dlatego kobiety rzadko łysieją całkowicie, ale mieszki włosowe ulegają spłyceniu i włosy stają się słabsze i cieńsze. Cykl życia włosa jest krótszy, a etap powstawania nowego dłuższy.

Łysienie androgenowe u kobiet może pojawić się już po 30 roku życia, nawet jeśli stężenie androgenów w organizmie jest tylko nieznacznie podwyższone. Przyczyną hiperandrogenizmu u kobiet może być zespół Cushinga (zaburzenia hormonalne), zespół policystycznych jajników, guzy nadnerczy i jajników, a także nadmiar męskich hormonów będący pochodną stosowania leków antykoncepcyjnych oraz zawierających androgeny. Łysienie może być przyspieszone lub pogłębione przez stosowanie nieodpowiednich szamponów, lakierów do włosów czy farb. Występuje też jako następstwo niektórych stanów chorobowych np.: cukrzycy, chorób tarczycy, przewlekłych schorzeń narządów czy anemii.

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny

Badania wykazały, że odpowiedzialny za utratę włosów jest testosteron, a zwłaszcza jego pochodna, czyli dihydrotestosteron (DHT). Hormony te odpowiadają za rozwój seksualny mężczyzn do wieku dojrzewania. Regulują libido oraz pracę gruczołów łojowych i apokrynowych (wydzielina jest przenoszona wzdłuż łodygi włosa na powierzchnię skóry), które są odpowiedzialne za wydzielanie potu. Im mężczyzna jest starszy, tym rola androgenów się zmienia. Wpływają one na porost włosów na twarzy, ograniczając ich ilość na głowie, co w medycynie określane jest „paradoksem androgennym”. W pierwszej kolejności zauważalne jest łysienie na skroniach i wierzchołku głowy. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany wcześniej DHT prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a przez to skraca czas życia włosa i przyspiesza łysienie. Spłycone mieszki włosowe nie są już w stanie „wyprodukować” nowego, silnego włosa, który zastąpiłby ten stary.

Przy ostrej formie łysienia androgenowego u mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się już u nastolatków. Obserwuje się wówczas cofanie linii włosów na skroniach – tworzą się zakola, a następnym etapem jest przerzedzenie fryzury na wierzchołku głowy.

Zobacz film: Mezoterapia włosów – nowoczesna metoda walki z łysieniem. Źródło: 36,6

Leczenie zakoli u mężczyzn

Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby zaradzić problemowi zakoli w młodym wieku. Oto kilka z nich:

  • Zdrowy styl życia – Zmiana diety na zdrowszą, regularne ćwiczenia, dostateczna ilość snu i unikanie stresu mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wypadania włosów.
  • Leki – Leki takie jak minoksydyl i finasteryd mogą być skuteczne w zapobieganiu dalszemu wypadaniu włosów i mogą nawet pomóc w regeneracji niektórych włosów.
  • Zabiegi chirurgiczne – Transplantacje włosów są coraz bardziej popularne i skuteczne.
  • Naturalne środki – Niektóre osoby mogą odkryć, że naturalne środki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego, aloes, mają pozytywny wpływ na zdrowie ich włosów.

Wiemy już, że łysieniu można zapobiegać różnymi metodami. Podkreślić należy fakt, że medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i proponuje przeszczep włosów. Zabieg przez lata był i jest udoskonalony co doprowadziło do opracowania nowoczesnej techniki przeszczepu włosów FUE.

Metoda FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych ze strefy nieobjętej problemem (ze strefy biorczej). Transplantacje włosów wykonuje się za pomocą metalowej sztancy. Sztanca powoduje mikroblizny niewidoczne dla ludzkiego oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i idealnie sprawdzi się jako rozwiązanie w sytuacji wystąpienia zakoli. Zależnie od ilości przeszczepianych mieszków zabieg trwa od 5 do 8 godzin.

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie w przeszczepie włosów metodą FUE. Wybór tej metody pozwoli uniknąć blizn po zabiegu oraz uniknąć długiej rekonwalescencji. Lekarz w zależności od potrzeb wybierze odpowiednie miejsce biorcze i dawcze. Sukces zabiegu w dużej mierze zależy od stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Łysienie androgenowe typu męskiego: przyczyny, objawy i leczenie

Utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się zwykle w okolicy czołowo-skroniowej, a następnie ciemieniowej. Następnie przerzedzenie włosów rozprzestrzenia się w kierunku szczytu głowy, pozostawiając koronę włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych.

Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia – AGA) to zależna od androgenów, czyli hormonów odpowiadających m.in. za kształtowanie się męskich narządów płciowych u płodu oraz tzw. wtórnych cech płciowych (budowa ciała, owłosienie, głos) postępująca utrata włosów typu niebliznowaciejącego. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów, dotyczy obu płci, różni się jednak obrazem klinicznym u kobiet i mężczyzn.

Mechanizm powstawania łysienia androgenowego związany jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5?-reduktazy) w dihydrotestosteron (DHT), który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowej inwolucji (zaniku). Mieszki włosowe ulegają stopniowej miniaturyzacji, produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy.

Obok zaburzeń hormonalnych, na rozwój AGA wpływ mają czynniki genetyczne, co potwierdziło wiele badań naukowych. Ryzyko rozwoju łysienia zwiększa się w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego, zwłaszcza jeżeli chorobę stwierdzono u ojca lub dziadka ze strony matki.

  • 5α-reduktazy,
  • receptorów estrogenowych,
  • chromosomu Y,
  • czynników wzrostowych,
  • receptorów androgenowych.

Łysienie androgenowe typu męskiego dotyczy około 80% mężczyzn, pojawia się po okresie dojrzewania i prowadzi do postępującej utraty włosów o charakterystycznym obrazie klinicznym.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powoduje je zwykle wrażliwość mieszka włosowego na działanie hormonu, który powstaje w wyniku przemian testosteronu. Dokładnie chodzi o dihydrotestosteron (DHT), który należy do grupy androgenów (męskich hormonów płciowych) i u obu płci odpowiada za stan owłosienia.

Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest wspomniana wcześniej wrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron albo zbyt wysoki poziom tego hormonu w organizmie.

Czynnikami, które predysponują do tych stanów, są:

Podłoże genetyczne

Jeśli w rodzinie występowały przypadki łysienia androgenowego, istnieje większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia u potomków.

Zaburzenia hormonalne

U kobiet związane są one przede wszystkim z menopauzą, ponieważ w tym okresie zwiększa się udział androgenów w stosunku do estrogenów.

Choroby wpływające na produkcję hormonów

U kobiet są to m.in.:

  • zespół policystycznych jajników,
  • guzy nadnerczy,
  • choroby przysadki mózgowej.

W ogromnej większości przypadków skłonność do łysienia androgenowego jest zapisana w genach i dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Fotoalergie fotouczulenia objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe UVA.

Czytaj dalej...

Aby ustalić przyczynę pojawienia się łysienia plackowatego, lekarz może zlecić wykonanie badań krwi w szczególności sprawdzenie poziomu hormonów głównie tarczycy , poziomu białka, immunoglobulin, stężenia żelaza, morfologię krwi.

Czytaj dalej...

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum krętek blady.

Czytaj dalej...

Poprzez wpływ androgenów u osób z predyspozycją genetyczną następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, gdyż metabolit testosteronu dihydrotestosteron, powstający na skutek działania enzymu 5α-reduktazy, wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach, skracając fazę wzrostu włosa 2,3.

Czytaj dalej...