Męski zarost łonowy - Tajemnice, Zdrowie i Estetyka
Zarost
Zarost, szczeć [1] – włosy wyrastające na twarzy mężczyzn i kobiet począwszy od momentu pokwitania aż do śmierci.
Różnego rodzaju specjalnie wymodelowane brody, wąsy czy baki, klasyfikowane są we fryzjerstwie jako fryzury części twarzowej. Najpierw pojawia się chaotyczne, niewypielęgnowane owłosienie, widoczne, bądź odczuwalne dotykowo od momentu przebicia skóry, czyli w kilkanaście godzin po ogoleniu (odrosty), po około tygodniu włosy zaczynają na siebie nachodzić, tworząc fryzurę części twarzowej.
Różne postacie zarostu twarzy lub głowy, odróżniające się od owłosienia pozostałych części skóry, są cechą biologiczną, która występuje u niektórych gatunków jako element dymorfizmu płciowego. Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiła się w linii rozwojowej człowieka i jakie miała funkcje adaptacyjne. Zakłada się, że mogła ona pozwalać na ukrywanie emocji w wewnątrzpłciowym konkurowaniu lub być wskaźnikiem zdrowia (jakości genów) mężczyzny, a nawet przykładem kosztownego sygnalizowania [2] . Golenie brody z kolei mogło pozwalać na ujawnianie emocji, budowanie zaufania i sygnalizować gotowość do współpracy, ponadto tworzyć wizerunek osoby schludnej oraz ułatwiać działanie w czasie walki [3] . Hipotezy dotyczące funkcji adaptacyjnych brody są jednak krytykowane. W przypadku pierwszej mężczyźni skłaniają się do golenia brody, gdy w populacji jest większy odsetek kobiet. Kobiety preferują wówczas mężczyzn ogolonych. W przypadku drugiej wskazuje się na zbyt mało danych, które mogłyby potwierdzać, że jest wskaźnikiem jakości biologicznej [4] .
W różnych okresach historycznych różnie podchodzono do regulacji związanych z noszeniem zarostu. Zabiegi pielęgnacyjne związane z brodą stosowane były już starożytnych cywilizacjach na terenie Mezopotamii, w Persji i w Egipcie. W Polsce wśród żołnierzy w XVIII wieku brody należało golić. Wąsy jednak przycinano, a miara tego przycięcia („szwarcowania”) regulowana była przez generała [3] .
Spis treści:
- Czym jest wzgórek łonowy? Funkcje wzgórka łonowego
- Wzgórek łonowy u kobiet i wzgórek łonowy u mężczyzn – cechy i różnice
- Choroby wzgórka łonowego
- Świąd wzgórka łonowego – na co wskazuje swędzenie łonowe?
- Ból wzgórka łonowego – przyczyny
- Spuchnięty wzgórek łonowy – przyczyny
- Trądzik łonowy
- Jak odchudzić wzgórek łonowy?
Anatomicznie wzgórek łonowy to wyniosłość tkanki tłuszczowej w obrębie okolic intymnych. Wzgórek łonowy ma kształt trójkąta, znajduje się tuż nad spojeniem łonowym (chrzęstne połączenie kości łonowych). Rozmiar wzgórka łonowego może być różny w zależności od płci oraz czynników indywidualnych.
Najważniejsze funkcje wzgórka łonowego to:
- wzgórek łonowy chroni narządu płciowe przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- jedną z funkcji jest też amortyzacja – warstwa tłuszczu chroni kość łonową w czasie stosunku,
- pojawienie się włosów łonowych na wzgórku wskazuje na wejście w etap dojrzewania,
- wzgórek łonowy ma funkcje estetyczne – może być postrzegany jako atrakcyjny element ciała,
- włosy łonowe na wzgórku powstrzymują bakterie i grzyby przed infekcjami narządów płciowych,
- na wzgórku i w jego okolicach wydzielane są feromony.
Jak modnie przystrzyc zarost? Narzędzia i techniki
Modne przystrzyżenie zarostu wymaga starannej pracy i użycia odpowiednich narzędzi. Potrzebna jest porządna maszynka do golenia z trymerem, który nada kształt całości. Do regulowania pojedynczych włosków niezbędne są nożyki. Zakup również grzebień do brody, aby układać włoski w odpowiednich kierunkach, a jeśli masz bujną, długą brodę – nie obędzie się bez kartacza z włosia dzika.
Przygoda z brodą powinna zacząć się jeszcze w momencie, gdy Twoja twarz jest gładka. Wtedy łatwiej będzie wyprowadzić ją od pierwszego dnia. Co więcej, możesz od razu zacząć stosować produkty, które sprawią, że zarost będzie bujny i zadbany.
Jak przystąpić do samodzielnego stylizowania brody? Najpierw zdecyduj, jaki styl brody chcesz osiągnąć przed przystąpieniem do strzyżenia. Czy to będzie krótka broda, zarost „stubble”, czy może bardziej rozbudowany styl?
Warto zacząć od ogólnego przystrzyżenia, dostosowując długość zarostu za pomocą maszynki do strzyżenia. Chwyć za grzebień – pozwala utrzymać jednolitą długość zarostu podczas strzyżenia. Używaj go jako prowadnicy dla maszynki do strzyżenia lub wsparcia dla nożyczek. Te ostatnie będą niezbędne, bo na pewno znajdą się niesforne włoski, które nie poddały się maszynce. Po strzyżeniu maszynką przeczesz dokładnie zarost, a jeśli coś odstaje lub jest za długie – przytnij nożyczkami.
Pamiętaj, by równo poprowadzić zarost nie tylko na twarzy, ale też na linii szyi. Bez względu na to, jakie typy brody preferujesz, starannie prowadzone linie nadadzą całości schludny, dopracowany wygląd.
Jeśli nie masz doświadczenia w zapuszczaniu i pielęgnacji zarostu, oddaj go w ręce profesjonalistów. Barber wybierze rodzaje zarostu, które pasują do kształtu Twojej twarzy. Wykona dodatkowe zbiegi pielęgnacyjne, ale również pokaże Ci, jak przycinać zarost pomiędzy wizytami w salonie.