Miękka pielęgnacja - Skuteczna maść na uczulenie pod pachami

Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Skóra to jeden z największych i jednocześnie najbardziej fascynujących organów w ciele człowieka. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie i są kluczowe dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu. Odbiera bodźce z otoczenia, wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, odpowiada za prawidłową termoregulację, a także umożliwia wchłanianie substancji czynnych. Niestety przez cały czas narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Te mogą powodować uszkodzenia w jej barierze ochronnej i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych na skórze, które stanowią poważny problem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak objawia się alergia skórna? Jak sobie z nią radzić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci rozpoznać uczulenie skórne.

Co może powodować alergię na antyperspirant?

Skuteczność antyperspirantu opiera się głównie na zawartości związków glinu, które mają za zadanie regulację zjawiska nadmiernej potliwości. Dlatego też wszelkie zmiany alergiczne i nadwrażliwość na dany preparat najczęściej obserwuje się u osób uczulonych na aluminium.

Pozostałymi czynnikami alergizującymi są także:

  • składniki zapachowe,
  • konserwanty,
  • barwniki [4] .

Powyższe czynniki przyczyniają się także do przesuszenia skóry, która automatycznie staje się podatna na podrażnienia. Warto więc postawić na preparat zawierający dodatkową formułę pielęgnującą, która zredukuje problem potliwości bez ryzyka podrażnień.

Wybór właściwych kosmetyków – patrz na skład

Wybór danego kosmetyku nie może być przypadkowy – zakup powinien wiązać się z koniecznością zaspokojenia pielęgnacyjnych potrzeb skóry. W przeciwnym razie nawet najpopularniejsze z nich nie będą prawidłowo spełniać swoich funkcji, a dodatkowo przyniosą odwrotny efekt. Gdy sięgamy po nowy produkt, warto dokładnie przeanalizować jego skład.

Rozszyfrowanie receptury produktowej nie zawsze jest prostym zadaniem, a długa lista składników nie świadczy o dobrej jakości produktu. Najlepiej więc sięgać po kosmetyk sprawdzonej, znanej nam receptury, która zawiera składniki pochodzenia naturalnego oraz oznaczenia i certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i skuteczności danego preparatu. Większość etykiet wymienia składniki szczegółowe względem normy INCI – od największej ilości udziału procentowego danego elementu, do najmniejszej. Przede wszystkim jednak stosując preparaty pielęgnacyjne, należy dostosować je do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.

Leczenie alergii skórnej

Mówiąc o leczeniu alergii skórnej, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ono obyć się bez nadzoru lekarza. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, że specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, będzie w stanie określić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia i co odpowiada za wystąpienie alergii.

W tym celu często wykorzystuje się testy płatkowe, które pozwalają na wykrycie zarówno alergenów kontaktowych, pokarmowych i wziewnych, jak i tzw. próby prowokacyjne oraz testy skórne punktowe. W zależności od opinii lekarza może zostać przeprowadzone odczulanie (jednak jest ono możliwe tylko w przypadku alergii wziewnych oraz pokarmowych).

Poznanie czynników stojących za alergią skórną jest istotne również ze względu na fakt, że w przyszłości pozwoli nam na skuteczne unikanie alergenów, co zalicza się do profilaktyki.

Co na uczulenie skóry? Leczenie najczęściej posiada charakter objawowy i polega na miejscowym stosowaniu maści, kremów czy też płynów, które łagodzą objawy alergii. Należy pamiętać, że wszelkie tabletki na alergie skórne oraz inne preparaty jak chociażby kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe powinny zawsze być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

Skąd się biorą ciemne plamy pod pachami

Skóra w miejscach zagięć, szczególnie pod pachami i pod kolanami jest bardzo delikatna. Dlatego reaguje na choroby i niewłaściwą higienę. Istnieją przebarwienia różnego typu. Mogą wystąpić w postaci wyraźnie brązowych plam, żółtych plam lub zaczerwienienia. Mogą się też pojawić plamki przypominające piegi (hipermelanozy)

Ciemne plamy pod pachami mogą oznaczać kilka rzeczy:

  • nie została zachowana właściwa higiena podczas depilacji
  • używanie niewłaściwego dezodorantu
  • rogowacenie ciemne – wywołane różnymi chorobami od cukrzycy po nowotwory.
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1 – skłonność do przebarwień, zmian ocznych i guzów wewnątrz czaszkowych.

Należy skonsultować z lekarzem czy nie mamy poważnych chorób skóry. W większości wypadków jednak przebarwienie nie jest niczym groźnym. Dodatkowo typowo żółte plamy pod pachami mogą być wynikiem nadwrażliwości na promienie UV (np. po zażyciu pewnych leków), gromadzenia się potu lub nawet skłonności genetycznej. Żółta skóra w tym miejscu albo jest zwyczajnie zanieczyszczona, albo wymaga specjalnej pielęgnacji.

Przebarwienia pod pachami nie wyglądają estetycznie. Im bardziej są widoczne, tym mniej chętnie chcemy pokazywać tę część ciała. Może to nawet prowadzić do spadku pewności siebie i unikania pewnych aktywności towarzyskich.

Przebarwienia tego typu można leczyć lub zlikwidować. Trzeba tylko wiedzieć, jaka była ich przyczyna i czy zacząć leczenie ogólne czy wystarczy podziałać miejscowo.

Kąpiel taka powinna trwać kilkanaście minut, by ocet zdążył zadziałać na swędzącą skórę, nie powinna jednak przekraczać pół godziny, ponieważ długa kąpiel wysusza skórę i może w konsekwencji wzmóc świąd.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Kosmetyk jak najbardziej nadaje się do codziennej pielęgnacji, a jego atutem jest to, że może być stosowany również na skórę wrażliwą, podrażnioną i alergiczną Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde producenta dermokosmetyków.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...