Miękka pielęgnacja - Skuteczna maść na uczulenie pod pachami

Leczenie alergii skórnej

Mówiąc o leczeniu alergii skórnej, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ono obyć się bez nadzoru lekarza. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, że specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, będzie w stanie określić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia i co odpowiada za wystąpienie alergii.

W tym celu często wykorzystuje się testy płatkowe, które pozwalają na wykrycie zarówno alergenów kontaktowych, pokarmowych i wziewnych, jak i tzw. próby prowokacyjne oraz testy skórne punktowe. W zależności od opinii lekarza może zostać przeprowadzone odczulanie (jednak jest ono możliwe tylko w przypadku alergii wziewnych oraz pokarmowych).

Poznanie czynników stojących za alergią skórną jest istotne również ze względu na fakt, że w przyszłości pozwoli nam na skuteczne unikanie alergenów, co zalicza się do profilaktyki.

Co na uczulenie skóry? Leczenie najczęściej posiada charakter objawowy i polega na miejscowym stosowaniu maści, kremów czy też płynów, które łagodzą objawy alergii. Należy pamiętać, że wszelkie tabletki na alergie skórne oraz inne preparaty jak chociażby kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe powinny zawsze być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

Jak zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej?

Przypominając – świadomość potrzeb skóry i uważne czytanie etykiet kupowanych dermokosmetyków znacznie zmniejsza szansę na wystąpienie reakcji alergicznej po zaaplikowaniu danego preparatu. Dla zachowania właściwej kondycji skóry, poza eliminacją czynników alergizujących i stosowaniem wyłącznie sprawdzonych antyperspirantów, kluczowe jest wdrożenie właściwej pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych okolic pach. Nawilżona, zdrowa skóra wykazuje mniejsze ryzyko nadreaktywności i wrażliwości na substancje czynne kosmetyków. W chwili wystąpienia alergii bądź zakupu nowego dermokosmetyku warto powstrzymać się od usuwania niechcianego owłosienia pod pachami – mikrouszkodzenia i mechanicznie ścierany naskórek, dodatkowo podrażniany substancją aktywną antyperspirantu, może przyczynić się do powstania reakcji alergicznej i podrażnień.

Kuracja silnymi środkami regulujących potliwość często powoduje podrażnienia bądź uczulenia skóry. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania z kosmetyku. Dostępne na rynku dermokosmetyki, o delikatnej dla skóry formule, skutecznie redukują wydzielanie potu. Uczulenie na dezodorant nie musi więc wiązać się z nieprzyjemnymi podrażnieniami pod pachami, wystarczy odpowiednia higiena, świadomość potrzeb skóry i eliminacja czynników drażniących. Wówczas skutecznie pozbędziesz się potu nawet przy bardzo problematycznej i wymagającej skórze. Stosuj kosmetyki odpowiednie dla występującego schorzenia i ciesz się świeżością bez podrażnień.

[1] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/multimedia/sweat-glands/img-20007980 dostęp online 18.0

[2] https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf dostęp online 15.08.

[3] https://www.healthline.com/health/allergies/deodorant-allergy#deodorant-allergy dostęp online 18.08.

[4] Ibidem, dostęp online 18.08.

Jak łagodzić i leczyć uporczywe swędzenie pod pachami?

Uporczywe swędzenie pod pachami w prosty sposób wyeliminować można tylko wtedy, gdy nie jest ono związane z żadnym schorzeniem, a jedynie niewłaściwą higieną ciała.

W takiej sytuacji wystarczającymi środkami zaradczymi są:

  • stosowanie kosmetyków i proszków do prania o możliwie naturalnym, hipoalergicznym składzie,
  • utrzymywanie ciała w czystości, wycieranie pach do sucha po kąpieli, nie korzystanie ze wspólnych ręczników z innymi osobami,
  • przemywanie pach łagodnymi roztworami ziołowymi o działaniu kojącym (np. ekstrakt z rumianku), używanie maści i kremów na bazie substancji łagodzących, takich jak alantoina czy b-pantenol,
  • golenie lub depilacja pach bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, nieużywanie dezodorantu z alkoholem bezpośrednio po „zabiegu”, częsta wymiana maszynek.

Jeżeli chodzi o poważniejsze schorzenia, leczenie polega przede wszystkim na terapii przyczynowej, dobranej adekwatnie do określonej jednostki chorobowej. Przykładowo, w łuszczycy odwróconej stosuje się glikokortykosteroidy przeciwzapalne, pochodne witaminy D oraz cygnolinę, ewentualnie także cyklosporynę oraz metotreksat.

W leczeniu grzybicy z kolei podstawę stanowią środki z grupy azoli, takie jak ketokonazol czy itrakonazol. Doraźnie i czysto objawowo na świąd w tych i innych schorzeniach podaje się też leki antyhistaminowe.

Swędzące krostki pod pachami

Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.

W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.

Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:

  • otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
  • obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
  • niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
  • stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.

Odparzenia pod pachami

Kolejne miejsce na ciele podatne na odparzenia to pachy. W nich znajduje się bowiem duża ilość gruczołów potowych. Pod wpływem gorąca oraz wysiłku fizycznego produkują one pot, który w połączeniu ze słabym dostępem powietrza oraz tarciem przyczynia się do powstawania bolesnych odparzeń. Odparzenia pod pachami występują często u kulturystów. Żeby zminimalizować ryzyko ich powstawania, nie powinno się trenować w ubraniu nieprzepuszczającym powietrza, wykonanym ze sztucznego tworzywa. Najlepiej zainwestować w specjalną odzież sportową, która odprowadza wilgoć.

Podatne na powstawanie odparzeń są także osoby otyłe oraz zmagające się z nadmierną potliwością. Żeby się uchronić przed odparzeniami pod pachami, powinny one nosić bawełniane, przewiewne ubrania. Warto także prześledzić skład używanego antyperspirantu. Może on bowiem zawierać glinowe wodziany chloru lub inne składniki, które podrażniają skórę, a tym samym zwiększają ryzyko powstawania zmian zapalnych.

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Czytaj dalej...

Pozostałe składniki to wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan E218 , woda oczyszczona.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...