Miękka pielęgnacja - Skuteczna maść na uczulenie pod pachami

Czym jest alergia skórna?

Nie ulega wątpliwości, że ludzka skóra to bardzo wytrzymały organ, który posiada zdolności do szybkiej regeneracji. Jeśli jej bariera ochronna jest zdrowa, skutecznie chroni nasz organizm przed czynnikami termicznymi, fizycznymi, a także chemicznymi, które mogą mieć na nią niekorzystny wpływ. Dobrze funkcjonująca warstwa ochronna zapobiega również nadmiernej utracie wody, co zapobiega suchości i łuszczeniu się skóry.

Jednocześnie wpływ różnych czynników zewnętrznych sprawia, że ochronny płaszcz hydrolipidowy może ulec uszkodzeniu. Efektem takiego działania jest nie tylko utrata nawilżenia i suchość skóry , ale również zwiększone prawdopodobieństwo występowania różnego rodzaju reakcji alergicznych na skórze.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czym tak naprawdę jest alergia skórna? Pojęcie to po raz pierwszy zostało wprowadzone do terminologii przez Clemensa Petera von Pirqueta. Oznacza powtarzające się i nawracające objawy ze strony różnych organów w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem w dawce, która jest tolerowana przez osoby zdrowe. Innymi słowy, jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób.

Warto zwrócić także uwagę na różne drogi przedostawania się alergenu do naszego organizmu. Możemy mówić o alergii kontaktowej, wziewnej czy też pokarmowej. Każda z nich w określony sposób może objawiać się w postaci zmian skórnych.

Skąd się biorą ciemne plamy pod pachami

Skóra w miejscach zagięć, szczególnie pod pachami i pod kolanami jest bardzo delikatna. Dlatego reaguje na choroby i niewłaściwą higienę. Istnieją przebarwienia różnego typu. Mogą wystąpić w postaci wyraźnie brązowych plam, żółtych plam lub zaczerwienienia. Mogą się też pojawić plamki przypominające piegi (hipermelanozy)

Ciemne plamy pod pachami mogą oznaczać kilka rzeczy:

  • nie została zachowana właściwa higiena podczas depilacji
  • używanie niewłaściwego dezodorantu
  • rogowacenie ciemne – wywołane różnymi chorobami od cukrzycy po nowotwory.
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1 – skłonność do przebarwień, zmian ocznych i guzów wewnątrz czaszkowych.

Należy skonsultować z lekarzem czy nie mamy poważnych chorób skóry. W większości wypadków jednak przebarwienie nie jest niczym groźnym. Dodatkowo typowo żółte plamy pod pachami mogą być wynikiem nadwrażliwości na promienie UV (np. po zażyciu pewnych leków), gromadzenia się potu lub nawet skłonności genetycznej. Żółta skóra w tym miejscu albo jest zwyczajnie zanieczyszczona, albo wymaga specjalnej pielęgnacji.

Przebarwienia pod pachami nie wyglądają estetycznie. Im bardziej są widoczne, tym mniej chętnie chcemy pokazywać tę część ciała. Może to nawet prowadzić do spadku pewności siebie i unikania pewnych aktywności towarzyskich.

Przebarwienia tego typu można leczyć lub zlikwidować. Trzeba tylko wiedzieć, jaka była ich przyczyna i czy zacząć leczenie ogólne czy wystarczy podziałać miejscowo.

Przyczyny swędzenia pod pachami

Swędzenie pod pachami może być świadectwem zaniedbań higienicznych, podrażnień chemicznych i mechanicznych (składniki dezodorantu, golenie, depilacja), ale też objawem groźnych chorób, w tym także onkologicznych i hematologicznych.

Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.

Do potencjalnych mediatorów świądu należą między innymi:

  • hormony aminowe (histamina, serotonina, dopamina, melatonina, adrenalina, noradrenalina),
  • cytokiny prozapalne (IL-1 do IL-11, TNF-a i TNF-b).

Substancje te wydzielane są w przypadku reakcji alergicznych, w stanach zapalnych, w związku z rozwojem chorób nowotworowych.

Reakcje alergiczne na skórze – objawy alergii

Znajomość objawów alergii oraz świadomość tego, jak wygląda alergia skórna, są bardzo ważne, gdyż pozwalają nam na wstępne rozpoznanie problemu i podjęcie działania. Oczywiście należy być świadomym tego, że reakcja alergiczna skóry, szczególnie jeśli nie ustępuje, wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem.

Jak wyglądają objawy skórne alergii? W zależności od tego, jaki czynnik ją wywołał, zmiany skórne mogą występować punktowo lub w skupiskach. Mogą także stale pojawiać się w jednym miejscu lub mieć charakter wędrujący.

Mówiąc o alergii skórnej, jednym z jej pierwszych objawów jest zaczerwienienie bądź rumień, które wyglądają po prostu jak czerwone plamy. Często towarzyszy mu pieczenie zmienionego obszaru skóry oraz świąd, który może wywoływać chęć drapania się. Wysypka alergiczna powoduje, że z czasem na skórze może wystąpić obrzęk oraz niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i mogą tworzyć nadżerki i strupy. Jeśli drapiemy zmieniony chorobowo obszar, często dochodzi do pojawiania się wykwitów skórnych.

W przypadku alergii skórnej często dochodzi do nadmiernego przesuszenia zmienionego chorobowo obszaru, skóra staje się szorstka i może dojść do jej rogowacenia.

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroki wybór leków na alergię przeznaczonych do łagodzenia tych nieprzyjemnych objawów, w tym maść na alergię skórną oraz wapno przeciwalergiczne, która jest skutecznym sposobem na szybką ulgę.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...