Miękka pielęgnacja - Skuteczna maść na uczulenie pod pachami
Reakcje alergiczne na skórze – objawy alergii
Znajomość objawów alergii oraz świadomość tego, jak wygląda alergia skórna, są bardzo ważne, gdyż pozwalają nam na wstępne rozpoznanie problemu i podjęcie działania. Oczywiście należy być świadomym tego, że reakcja alergiczna skóry, szczególnie jeśli nie ustępuje, wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem.
Jak wyglądają objawy skórne alergii? W zależności od tego, jaki czynnik ją wywołał, zmiany skórne mogą występować punktowo lub w skupiskach. Mogą także stale pojawiać się w jednym miejscu lub mieć charakter wędrujący.
Mówiąc o alergii skórnej, jednym z jej pierwszych objawów jest zaczerwienienie bądź rumień, które wyglądają po prostu jak czerwone plamy. Często towarzyszy mu pieczenie zmienionego obszaru skóry oraz świąd, który może wywoływać chęć drapania się. Wysypka alergiczna powoduje, że z czasem na skórze może wystąpić obrzęk oraz niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i mogą tworzyć nadżerki i strupy. Jeśli drapiemy zmieniony chorobowo obszar, często dochodzi do pojawiania się wykwitów skórnych.
W przypadku alergii skórnej często dochodzi do nadmiernego przesuszenia zmienionego chorobowo obszaru, skóra staje się szorstka i może dojść do jej rogowacenia.
Przyczyny swędzenia pod pachami
Swędzenie pod pachami może być świadectwem zaniedbań higienicznych, podrażnień chemicznych i mechanicznych (składniki dezodorantu, golenie, depilacja), ale też objawem groźnych chorób, w tym także onkologicznych i hematologicznych.
Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.
Do potencjalnych mediatorów świądu należą między innymi:
- hormony aminowe (histamina, serotonina, dopamina, melatonina, adrenalina, noradrenalina),
- cytokiny prozapalne (IL-1 do IL-11, TNF-a i TNF-b).
Substancje te wydzielane są w przypadku reakcji alergicznych, w stanach zapalnych, w związku z rozwojem chorób nowotworowych.
Rogowacenie ciemne i inne schorzenia
Zupełnie inaczej podchodzimy do brązowych plam, jeżeli są wynikiem ogólnego schorzenia czy chorób skóry. Domowe sposoby wybielania mogą zaszkodzić skórze i nie będą skuteczne, jeżeli nie wyleczymy prawdziwej przyczyny.
Przyczyną rogowacenia ciemnego skóry jest często zaburzenie metabolizmu. Może towarzyszyć zespołowi policystycznych jajników, chorobie Addisona, zespołowi Cushinga. Skłonność do tego typu plam i plamek może być też dziedziczna. Obok pach można zauważyć pojawianie się brązowych plam na szyi, zwłaszcza na karku, a także w pachwinach, zagięciach łokci i kolan. Częściej takie plamki pojawiają się u osób przed 40-tym rokiem życia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.
Inną przyczyną rogowacenia ciemnego może być otyłość. W tym ostatnim przypadku rozwiązanie jest bardzo proste – trzeba popracować nad zmniejszeniem masy ciała.
W każdym wypadku ten rodzaj przebarwień leczy się, działając na przyczynę.
Chociaż ciemne przebarwienia mogą być związane z nadwrażliwością na promieniowanie UV, to brązowych plam na szyi nie należy mylić z opalenizną. Niepokojące są dopiero, jeżeli towarzyszą plamom pod pachami.
Zobacz również
Jaki tatuaż na bliznę? Przedstawiamy najciekawsze propozycje tatuaży Złogi w jelitach - przyczyny, objawy, oczyszczanie krok po krokuUczulenie na antyperspirant – co je powoduje?
Skóra na ogół jest odporna i doskonale radzi sobie z nadmiarem bodźców. Jednak stres mechaniczny, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, niski próg wrażliwości czy genetyczne skłonności do alergii, mogą powodować nietolerancję na dany czynnik bądź nadwrażliwość na jego składnik. W przypadku antyperspirantów nawet śladowe ilości kosmetyku mogą wywołać niepożądane reakcje w miejscu jego aplikacji – preparat i jego substancje czynne mają bezpośredni i częsty kontakt ze skórą.
Wybrany antyperspirant, jego skład oraz substancja aktywna, ma więc ogromny wpływ na kondycję okolicy pod pachami. Alergia nadany dezodorant to nic innego, jak obronna reakcja skóry na podrażniający ją składnik [2] . Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.
Odparzenia pod pachami
Kolejne miejsce na ciele podatne na odparzenia to pachy. W nich znajduje się bowiem duża ilość gruczołów potowych. Pod wpływem gorąca oraz wysiłku fizycznego produkują one pot, który w połączeniu ze słabym dostępem powietrza oraz tarciem przyczynia się do powstawania bolesnych odparzeń. Odparzenia pod pachami występują często u kulturystów. Żeby zminimalizować ryzyko ich powstawania, nie powinno się trenować w ubraniu nieprzepuszczającym powietrza, wykonanym ze sztucznego tworzywa. Najlepiej zainwestować w specjalną odzież sportową, która odprowadza wilgoć.
Podatne na powstawanie odparzeń są także osoby otyłe oraz zmagające się z nadmierną potliwością. Żeby się uchronić przed odparzeniami pod pachami, powinny one nosić bawełniane, przewiewne ubrania. Warto także prześledzić skład używanego antyperspirantu. Może on bowiem zawierać glinowe wodziany chloru lub inne składniki, które podrażniają skórę, a tym samym zwiększają ryzyko powstawania zmian zapalnych.