Miękka pielęgnacja - Skuteczna maść na uczulenie pod pachami

Świąd pod pachami po goleniu i depilacji

Świąd pod pachami najczęściej jednak ma związek z usuwaniem owłosienia z tej części ciała. Podrażnienie niemal zawsze powoduje użycie depilatora, także zwykła maszynka do golenia może uszkadzać powierzchnię naskórka, zwłaszcza jeśli jest świeżo wyjęta z opakowania lub przeciwnie – bardzo stara i stępiona.

Zdarzają się również przypadki uczulenia na któryś ze składników pianki do golenia, a także wosku lub kremu do depilacji. Na tej samej zasadzie drażnić mogą składniki dezodorantu oraz inne środki przeznaczone do higieny ciała. Dlatego odczuwając swędzenie w tej części ciała w pierwszej kolejności należy zweryfikować skład używanych kosmetyków, a dopiero w dalszej szukać przyczyn chorobowych.

Swędzące plamy pod pachami w przebiegu grzybicy

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Swędzące plamy pod pachami często oznaczają rozwój grzybicy skórnej. Jest to przewlekła i niezwykle trudna w leczeniu choroba wywoływana przez dermatofity (Trichophyton i Microsporum), drożdżaki (Candida albicans) albo pleśnie. Fałdy skórne pach stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów – jest tam ciepło, wilgotno i nie zawsze idealnie czysto, a skóra często jest zmacerowana (rozmiękczona, uszkodzona).

Problem ten najczęściej występuje u osób, które:

  • nadmiernie się pocą, nie stosują dezodorantów, nie myją się starannie lub nie osuszają świeżym ręcznikiem po kąpieli, noszą ciasną, nieprzewiewną odzież wykonaną z tworzyw sztucznych,
  • są osłabione po infekcji, po antybiotykoterapii, w przebiegu chorób hematologicznych, a także HIV i AIDS.

Warto zapamiętać, że sporadycznie świąd występować może w związku ze schorzeniem zwanym grzybicą włosów pachowych. Wbrew mylącej nazwie nie jest ona wywoływana przez grzyby, lecz bakterie Gram dodatnie Corynebacterium tenuis (maczugowece).

Choroba jest efektem głównie zaniedbań higienicznych oraz nadmiernej potliwości. W przeważającej części dotyka mężczyzn, u kobiet golących lub depilujących pachy praktycznie nie występuje.

Swędzące pachy jako objaw raka

Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.

W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.

Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.

Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.

Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Pozostałe składniki to wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan E218 , woda oczyszczona.

Czytaj dalej...

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...