Metoda Blend Depilacja - Doskonałe Rozwiązanie dla Gładkiej Skóry

Epilacja – rodzaje

Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .

Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].

Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].

Rodzaje epilacji

Epilacja laserowa

Najbardziej znany z rodzajów epilacji. Polega na zniszczeniu przez wytworzoną przez laser energią cieplną struktur włosa. Melanina, która znajduje się w mieszku włosowym pochłania światło emitowane przez laser i przez to, razem z mieszkiem, zostaje zniszczona. Proces ten nosi nazwę fototermolizy selektywnej.

Warto pamiętać, że jeden zabieg epilacji laserowej nie wystarczy, by na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia, ponieważ laser działa tylko na włosy, które w danym momencie są w fazie wzrostu, a nie uśpienia. Należy więc poczekać aż każdy z włosów będzie w fazie wzrostu – odstępy między zabiegami wynoszą od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od części ciała, z której chcemy włosy usunąć.

Aby uzyskać trwały efekt, trzeba wykonać od 3 do 6 zabiegów. Jednak i przy epilacji laserowej może się zdarzyć, że pojedyncze włoski zaczną, po około roku-dwóch, odrastać. Epilacja laserowa nie sprawdza się na jasnych – blond czy siwych – włosach.

Informacje o tym, jak się przygotować do epilacji laserowej, jak przebiega cały zabieg, jakie są do niego przeciwwskazania, znajdziesz w artykule:

Epilacja a depilacja

Epilacja nie jest równoznaczna z depilacją. Oba zabiegi stosuje się w celu usunięcia owłosienia, jednak tylko epilacja to metoda trwała. Ponadto, zabiegi epilacji wykonuje się w specjalistycznych gabinetach. Inaczej jest z depilacją – pod tym terminem kryją się zabiegi doskonale znane kobietom na co dzień, czyli usuwanie owłosienia za pomocą jednorazowej maszynki, depilatora elektrycznego, kremu do depilacji czy depilacji woskiem.

Warto jednak dodać, że wymienne stosowanie tych terminów wprowadziło niemałe zamieszanie. Mówi się np. o depilacji laserowej, która w rzeczywistości jest właśnie epilacją. Epilacja to więc taka trwała depilacja. Sama depilacja jednak z definicji, w przeciwieństwie do epilacji, nie usuwa włosa z cebulką, a jedynie z powierzchni skóry.

Depilacja woskiem

Depilację z wykorzystaniem plastrów z woskiem możemy wykonać samodzielnie w domu. Włosy jednak muszą być odpowiednio długie. Po takim zabiegu możemy się cieszyć gładką skórą przez kilka tygodni. W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się zaś depilację woskiem na ciepło, którą również powtarzamy mniej więcej co 4 tygodnie (choć trzeba pamiętać, że po każdym zabiegu włosy odrastają słabsze i są bardziej przerzedzone – im dalej, tym łatwiej!). Niestety metoda ta, choć tania i dość powszechna, może wywoływać mocne podrażnienia skóry. Wszystko zależy od jej kondycji.

Niemal bezbolesna, skuteczna, z efektem utrzymującym się kilka tygodni – tym wyróżnia się depilacja nitką, popularna zwłaszcza w krajach muzułmańskich. W nitkowaniu wykorzystuje się specjalny rodzaj nici (tradycyjnie – nić jedwabną), którą należy odpowiednio skręcić i przesuwać po skórze, tak by „wciągała” włoski i wyrywała je razem z cebulkami. Jeśli robi się to umiejętnie, ból jest praktycznie nieodczuwalny. Ponadto nitka jest w stanie za jednym razem usunąć większą ilość włosów.

Proces ten trwa od 2 do 4 godzin i wymaga przeszkolonego profesjonalisty - jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo, może powodować podrażnienie skóry głowy i wypadanie włosów, jeśli koraliki są zbyt ciasne lub źle umieszczone.

Czytaj dalej...

Można też zmieszać łyżeczkę soku cytrynowego z cynamonem i taką mieszankę nałożyć na pryszcza takich maseczek na pryszcze powinny jednak unikać osoby z bardzo wrażliwą cerą, ponieważ cynamon jeszcze bardziej ją podrażni.

Czytaj dalej...

Włosami, których używa się do przedłużania metodą kanapkową są tak zwane remy czyli włosy z łuskami skierowanymi w tym samym kierunku, co sprawia, że nie są one podatne na rozdwajanie, plątanie i kołtunienie.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...