"Mezoterapia bezigłowa kontra mikrodermabrazja - która metoda lepsza dla Twojej skóry?"

Jak wygląda zabieg mezoterapii bezigłowej?

Na początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, aby wykluczyć przeciwwskazania. Następnie jesteśmy poproszeni o wyjęcie z ciała metalowych przedmiotów, po czym skóra jest dezynfekowana, a aparat do zabiegu przygotowywany. Kolejny krok to podpięcie elektrod do ciała w wybranych miejscach. Stosuje się przy tym żel i ampułkę/serum, aby uniknąć poparzeń skóry. Następnie głowica jest przykładana do wybranej partii ciała i specjalista uruchamia urządzenie, pytając klientkę o odczucia – po to, aby uniknąć dyskomfortu podczas zabiegu.

Mezoterapia bezigłowa składa się z czterech faz zabiegowych, co zapewnia stosowane urządzenie:

  1. Wprowadzenie koktajlu zabiegowego z pomocą procesu elektroporacji.
  2. Cyrkulacja – to dalsze wprowadzanie substancji aktywnych (głębiej), podczas którego wytwarza się ciśnienie w komórkach, aby doprowadzić także do wypychania zalegających w nich toksyn.
  3. Drenaż – nadal wprowadza się podczas tej fazy substancje aktywne, ale podciśnienie wyrównuje się do stanów pierwotnych i normalizuje.
  4. Stymulacja – to faza polegają na zamykaniu kanalików jonowych, a także do końcowego wyrównania ciśnienia w komórkach.

Mezoterapia bezigłowa – wskazania i efekty

W odróżnieniu od metody igłowej i mikroigłowej, mezoterapia bezigłowa nie narusza ciągłości skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne, laser biostymulujący oraz drenaż limfatyczny. Dzięki nim zwiększa się przepuszczalność naskórka i możliwy jest transport substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry. Podczas zabiegu nie występuje ból ani poczucie dyskomfortu. W związku z tym przeprowadza się go bez użycia środków znieczulających.

Mezoterapię bezigłową wykorzystuje się najczęściej do:

  • odmłodzenia i nawilżenia cery,
  • spłycenia zmarszczek,
  • rozjaśnienia przebarwień,
  • redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Metody tej nie stosuje się w leczeniu łysienia i w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Ze względu na pominięcie nakłuwania skóry, które działa stymulująco na fibroplasty, efekty mezoterapii bezigłowej są zwykle mniej spektakularne niż w przypadku mezoterapii igłowej.

Z drugiej strony, zabieg ten pozwala na uniknięcie niepożądanych efektów, występujących w przypadku mezoterapii igłowej, takich jak zaczerwienienie, ból, siniaki czy obrzęki.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii bezigłowej to:

  • alergia na substancję do mezoterapii,
  • metalowe elementy w ciele,
  • choroby serca,
  • rozrusznik serca,
  • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i karmienie piersią.

Zabiegi mezoterapii igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej przynoszą oczekiwane efekty jedynie wtedy, gdy wykonywane są w seriach 5-10 zabiegów. Należy liczyć się z tym, że rezultaty zabiegu nie są permanentne – dla podtrzymania efektu zabieg powinno powtarzać się co kilka lub kilkanaście tygodni.

Zobacz film: Kto ma prawo wykonać zabieg mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Mezoterapia bezigłowa – czym jest?

Czym jest mezoterapia bezigłowa? W najprostszych słowach można powiedzieć, że jest alternatywą dla tradycyjnej mezoterapii igłowej, która polega na wprowadzeniu do organizmu substancji aktywnych za pomocą wielu tysięcy mikronakłuć. Metoda ta oczywiście jest bardzo skuteczna – może jednak zniechęcać bardzo wrażliwe osoby, które boją się jakiejkolwiek ingerencji w ciało.

I w tym miejscu z pomocą przychodzi bezigłowa mezoterapia, która gwarantuje doskonałe efekty bez konieczności wykonywania nakłuć skóry. Brak ingerencji eliminuje występowanie jakiegokolwiek dyskomfortu w czasie zabiegu, a także zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dla pacjenta.

Przeprowadzenie zabiegu mezoterapii bezigłowej wymaga użycia specjalistycznej aparatury takiej jak np. laser diodowy INITIA z funkcją mezoterapii, czyli nowoczesne urządzenie HI-TECH, które polecane jest do użytku w profesjonalnych salonach i gabinetach kosmetycznych.

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza spektakularnym efektom, które można za jego pomocą osiągnąć oraz stosunkowo niskiej cenie. Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega zabieg mikrodermabrazji?
  • dla kogo jest polecany?
  • czy mikrodermabrazja jest odpowiednia dla każdego rodzaju cery?
  • jakich efektów można spodziewać się po mikrodermabrazji i jak długo trzeba na nie czekać?
  • jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
  • czy mikrodermabrazja boli?
  • czy mikrodermabrazję można wykonać w dowolnym salonie piękności?

Mezoterapia bezigłowa: jakie preparaty są stosowane?

Wspomnieliśmy wyżej, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być m.in. alergia na składniki zawarte w preparatach wykorzystywanych w mezoterapii bezigłowej. Poniżej przedstawiamy zatem najczęściej występujące substancje w kosmetykach stosowanych podczas zabiegu mezoterapii:

  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej – ma dużą zawartość taniny, która hamuje procesy starzenia, wyciąg pobudza syntezę kolagenu, w koktajlach leczniczych często jest łączony z krzemionką organiczną lub pirogronianem sodowym,
  • kofeina – pobudza spalanie tkanki tłuszczowej i wpływa na proces lipolizy, przez co stosowana jest głównie w terapii cellulitu i redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej,
  • deksapantenol – to produkt redukcji witaminy B5, który w organizmie łatwo powraca do formy witaminy, która stanowi jeden ze składników enzymu odpowiedzialnego za regenerację i odżywianie struktury włosa,
  • kwas dezoksyrybonukleinowy – to naturalny polimer zawarty w jądrach żywych komórek, wykorzystuje się go głównie w terapii przeciwstarzeniowej skóry oraz w celu niwelowania problemu nadmiernego łysienia i wypadania włosów,
  • krzemionka organiczna – zapobiega starzeniu się skóry, ale jest również stosowana w celu hamowania wypadania włosów i w leczeniu cellulitu, gdyż regeneruje tkankę łączną, wchodzi w skład elastyny, kolagenu, proteoglikanów i glikoprotein strukturalnych, a także wspomaga produkcję fibroblastów, które to są odpowiedzialne m.in. za wytwarzanie kolagenu,
  • pirogronian sodu – stymuluje aktywność fibroblastów, przez co pośrednio zwiększa produkcję kolagenu, dlatego jest wykorzystywany główne z celu leczenia starzenia skóry, łysienia, redukcji rozstępów, ma również działanie aktywujące spalanie tłuszczów,
  • kwas hialuronowy – zatrzymuje wodę, wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenu, istotnie zwiększa nawilżenie skóry, a także ma zdolność spłycania zmarszczek,
  • wyciąg z karczocha zwyczajnego – zawiera kwasy polifenolowe, które wpływają na przetwarzanie cukrów i tłuszczów, w połączeniu m.in. z krzemionką, może być stosowaniu w celu redukcji cellulitu,
  • l-karnityna – wykorzystywana jest w celu spalania tłuszczów,
  • proteochondroityna – poprawia nawilżenie oraz napięcie skóry,
  • oligoelementy – zawierają m.in. cynk, który działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie łoju, dlatego stosuje się je zwykle w mezoterapii nakierowanej na redukowanie problemów skórnych na twarzy, skóry głowy, a także w leczeniu łojotoku,
  • wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną – zawiera kumaryny oraz rutynę, które to zapobiegają m.in. powstawaniu obrzęków, chronią nas przed wolnymi rodnikami, redukują stany zapalne, wzmacniają naczynia krwionośne, pobudzają produkcję kolagenu, ze względu na takie działanie wyciąg wykorzystywany jest głównie w mezoterapii nakierowanej na terapię cellulitu,
  • minoksydyl – wydłuża fazę wzrostu włosa, dlatego stosowany jest w preparatach do mezoterapii bezigłowej w celu hamowania wypadania włosów.

Microdermabrasion is a fairly simple in-office cosmetic treatment that involves physical exfoliation of the skin and helps address concerns like uneven tone and texture, age spots, a dull complexion, and fine lines.

Czytaj dalej...

Czas rekonwalescencji mikrodermabrazja jest zazwyczaj mniej inwazyjna i nie wymaga długiej rekonwalescencji, podczas gdy mezoterapia może powodować pewien dyskomfort i wymagać krótkiego okresu rekonwalescencji.

Czytaj dalej...

Zawsze jednak przed przystąpieniem do zabiegu należy zabezpieczyć się przed ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ skóra może uwrażliwić się na każdym etapie naszego życia, nawet jeśli nigdy nie byliśmy na nic uczuleni.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa , wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu; głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu; tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,.

Czytaj dalej...