Minoksydyl 5 bez recepty - Skuteczność, Przeciwwskazania i Porady
Minoksydyl – stosowanie
1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.
Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.
Minoxidil – skutki uboczne
Lek może powodować miejscowe podrażnienie i wysuszenie skóry oraz nasilać niedociśnienie ortostatyczne. Ponieważ rozszerza naczynia obwodowe, nie należy łączyć go z innymi preparatami o podobnym schemacie działania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to prowadzić do częstoskurczy, zatrzymania wody w organizmie czy niedociśnienia. Oprócz tego wystąpić mogą bóle głowy, duszności, świąd i pieczenie skóry, stany zapalne, obrzęki obwodowe czy łuszczenie skóry.
Jeżeli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawiać się może trudnościami z oddychaniem lub połykaniem, a także widocznymi obrzękami w okolicy twarzy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zabrać ze sobą stosowany lek lub ulotkę. Na ogół jednak minoksydyl jest bardzo dobrze tolerowany, dlatego stał się jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w terapii łysienia. Warto wiedzieć także, że za wysuszenie, podrażnienie skóry i zwiększenie jej reaktywności zazwyczaj nie odpowiada sam minoksydyl, a alkohol, w którym jest rozpuszczony.
Opinie i bezpieczeństwo
Minoxidil jest skuteczny u około 60% Pacjentów, którzy zdecydują się na terapię z jego wykorzystaniem. Opinie o jego stosowaniu są raczej pozytywne, a skutki uboczne pojawiają się rzadko, pod warunkiem nakładania i dozowania preparatu zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi sformułowanymi przez lekarza. To doskonale przebadany lek, który stosuje się w terapii łysienia od lat. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu na organizm, a co więcej 95% jego metabolitów znika już po kilku dniach od zakończenia terapii.
Nie wolno jednak stosować go w ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ może mieć na płód. Przeprowadzono na ten temat badania na zwierzętach, gdzie minoksydyl wykazał negatywne działanie w stosunku do ich płodów, jednak brak takich danych na temat ludzi. Efekty ze stosowania minoxidilu są uznawane powszechnie za bardzo zadowalające, ze względu na stosunkowo szybki czas działania i dostrzegalność rezultatów gołym okiem.
Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne
Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.
Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.
Środki ostrożności
Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia rytmu serca lub choroby układu krążenia, powinien skonsultować stosowanie minoksydylu na łysienie z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.
W składzie płynu Loxon Max 5% znajduje się alkohol – etanol 96%. Może on podrażniać oczy i błony śluzowe. Preparat należy aplikować ostrożnie, aby nie dostał się do oczu, ust lub nosa. Jeśli dojdzie do zabrudzenia oka, zaleca się dokładnie przemyć je czystą wodą.
Trzeba zwrócić uwagę, by nie wdychać rozpylonej mgiełki i oparów leku. Połykanie płynu jest zabronione – może wywołać skutki uboczne ciężkie dla serca.
Stosowanie Loxon Max 5% u dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia oraz u seniorów
powyżej 65 roku życia jest niewskazane.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C oraz poza zasięgiem dzieci.
Odnotowano przypadki zmiany struktury i/lub koloru włosów po terapii minoksydylem.