Opinie na temat Minoksydylu 5%

Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne

Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.

Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.

Czy warto stosować minoksydyl?

Minoxidil jest chętnie stosowanym preparatem, właśnie ze względu na rezultaty oraz wysoki poziom bezpieczeństwa jego włączenia do terapii. Przepadają za nim zarówno Pacjenci, jak i lekarze. Można stosować go w domu, nakładając go miejscowo, jak również w gabinetach kosmetologicznych, po uprzednim zastosowaniu dermarollera. Pomimo tego, że nakładanie preparatu wymaga od Pacjentów dokładności, dyscypliny oraz cierpliwości, zdecydowanie warto wypróbować go, jeżeli borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami. Jedynie w skrajnych przypadkach, w których utrata włosów jest duża i niekontrolowana, pomimo tego, że przynosi efekty, niestety nie spełnia oczekiwań Pacjentów.

Minoxidil jest nieco mniej inwazyjnym lekiem, niż finasteryd, który ma działanie blokujące przeobrażanie się testosteronu, w jego pochodną odpowiedzialną za androgenowe wypadanie włosów. Chociaż jego działanie jest silniejsze, nie znaczy, że powinniśmy rozpoczynać terapię właśnie od niego. Uważa się, że finasteryd przynosi efekty w zakresie ograniczenia wypadania włosów u ponad 80% osób, a jednocześnie powoduje przyrost nowych włosów u ponad 60% Pacjentów. Podobnie jak w przypadku minoksydylu jego skuteczność jest wyższa w okolicach czubka głowy. Stosowanie finasterydu zaleca się wyłącznie mężczyznom. Dowiedz się więcej na temat finasterydu.

Opinie i bezpieczeństwo

Minoxidil jest skuteczny u około 60% Pacjentów, którzy zdecydują się na terapię z jego wykorzystaniem. Opinie o jego stosowaniu są raczej pozytywne, a skutki uboczne pojawiają się rzadko, pod warunkiem nakładania i dozowania preparatu zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi sformułowanymi przez lekarza. To doskonale przebadany lek, który stosuje się w terapii łysienia od lat. Nie stwierdzono jego negatywnego wpływu na organizm, a co więcej 95% jego metabolitów znika już po kilku dniach od zakończenia terapii.

Nie wolno jednak stosować go w ciąży i w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ może mieć na płód. Przeprowadzono na ten temat badania na zwierzętach, gdzie minoksydyl wykazał negatywne działanie w stosunku do ich płodów, jednak brak takich danych na temat ludzi. Efekty ze stosowania minoxidilu są uznawane powszechnie za bardzo zadowalające, ze względu na stosunkowo szybki czas działania i dostrzegalność rezultatów gołym okiem.

Możliwe skutki uboczne

Podczas leczenia może zdarzyć się, że wystąpią skutki uboczne Loxon Max 5%. Niebezpieczne dla pacjenta mogą być zwłaszcza reakcje uczuleniowe – jeśli się pojawią, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Do ciężkich reakcji alergicznych należy obrzęk naczyniorychowy, którego objawy obejmują obrzęk warg, twarzy, języka lub gardła powodujący trudności w oddychaniu i/lub połykaniu.

  • przyspieszona akcja serca,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zbyt niskie ciśnienie krwi,
  • omdlenia,
  • zawroty głowy,
  • obrzęk dłoni lub stóp,
  • nagły przyrost masy ciała,
  • podrażnienie lub zaczerwienienie skóry głowy, które utrzymuje się przez dłuższy czas.

W ulotce leku wymieniono skutki uboczne leku według częstości ich występowania.

Często preparat powodował: miejscowy rumień, świąd, zapalenie skóry, obrzęk, miejscowy rumień, nadmierny wzrost włosów, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej.

Rzadko pacjenci zgłaszali: przejściową utratę włosów, suchość i/lub łuszczenie się skóry głowy, niedociśnienie tętnicze.

Z częstością nieznaną odnotowano reakcje alergiczne, w tym opisany wyżej obrzęk naczynioruchowy.

  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • tachykardia,
  • zatrzymanie płynów powodujące nagły przyrost masy ciała.

Genetyka i łysienie, a dobór leczenia

W sytuacjach, w których terapia minoxidilem nie przynosi pożądanych efektów, można skłonić się w kierunku zastosowania innych preparatów na łysienie lub wykonanie przeszczepu włosów. Niestety, łysienie androgenowe jest schorzeniem, które związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na DMT, czyli pochodną testosteronu. Jego występowanie może mieć związek z genetyką, jak również układem immunologicznym. Skoro preparat nie wykazuje działania antyandrogennego, chwilowo powstrzyma wypadanie włosów, ale nie zmieni ich wrażliwości na DMT na stałe. Prawdopodobnie po zaprzestaniu stosowania go, fryzura wróci do swojej poprzedniej postaci.

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów (tak samo, jak stosując minoksydyl), jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku. Leki o działaniu hamującym wytwarzanie się DMT przenikają do krwi oraz mleka matek, zatem nie mogą być przepisywane kobietom w ciąży i karmiącym.

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Widoczne efekty po kilku miesiącach Efekty tego leku nie są natychmiastowe, jednak regularne stosowanie leku przez kilka miesięcy może prowadzić do zauważalnej poprawy w gęstości włosów i redukcji widoczności łysienia.

Czytaj dalej...

Pemberian Minoxidil harus dilakukan dengan hati-hati pada wanita hamil, menyusui, serta orang dengan kondisi-kondisi medis seperti peningkatan tekana pembuluh darah paru, penyakit jantung angina pectoris , gagal jantung kronik, riwayat serangan jantung , atau gangguan fungsi ginjal.

Czytaj dalej...