Minoksydyl w tabletkach - wszystko, co musisz wiedzieć

Inne surowce farmaceutyczne stosowane w leczeniu łysienia

Rp.
Sildenafili 1,0
Ac. salicylici 1,0
Tinct. Capsici 5,0
Camphorae 0,15
Ethanoli 96% 42,0
Aquae ad 70,0
M.f. sol.
D.S. 2 x dziennie
na skórę głowy


W recepturze wykorzystuje się także inne surowce, które bywają niekiedy łączone z minoksidilem i finasterydem np.

  • Sildenafilum, potencjalnie stymulujący wzrost włosów poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych,
  • Pilocarpini hydrochloridum, która stymuluje krążenie krwi w naczyniach skóry głowy, wspierając odżywianie cebulek włosów,
  • Mentholum, poprawiający krążenie krwi, łagodzący świąd skóry oraz działający antyseptycznie i przeciwzapalnie,
  • Camphora, stymulująca ukrwienie skóry głowy i działająca przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo,
  • Acidum salicylicum, zmniejszający objawy zapalenia mieszków włosowych oraz redukujący produkcję sebum,
  • Acidum tartaricum, charakteryzujący się działaniem antyseptycznym, ściągającym, przeciwzapalnym i prebiotycznym,
  • Tinctura Capsici, również wpływająca na odżywienie włosów poprzez pobudzenie krążenia skóry głowy,
  • Tinctura Chinae, działa podobnie do nalewki z pieprzowca, a dodatkowo ma włściwości ściągające i oczyszczające nadmiar sebum,
  • Acidum lacticum, działający ściągająco, odkażająco i wspomagający utrzymanie właściwego pH skóry.

W poniższej recepcie kofeina nie rozpuszcza się w etanolu 96%. Należy więc przygotować rozpuszczalnik i rozpuszczać substancje w kolejności:
1. kwas salicylowy
2. kofeina
3. minoksydyl (porcjami)
4. pilokarpina

Rp.
Minoxidili 5,0
Pilocarpini hydrochloridi 0,5
Coffeini 1,0
Ac. salicylici 1,0
Ethanoli 96% 47,5
Aquae ad 100,00
M.f. sol.
D.S. 1x dziennie na skórę głowy 5 impulsów z atomizera

Loxon 2% minoxidil 60 ml

Lek Loxon 2% w postaci płynu na skórę głowy z minoksydylem to produkt o działaniu pobudzającym wzrost włosów, który stosuje się w przypadku problemów z łysieniem androgenowym. Lek przeznaczony jest dla pacjentów w wieku powyżej 18 lat i jednocześnie poniżej 65 lat. Produkt należy aplikować jedynie na nieuszkodzoną skórę głowy.

Na co jest Loxon 2%? Wskazaniem do stosowania produktu jest łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn. Działanie leku polega na hamowaniu miniaturyzacji mieszków włosowych oraz odwracaniu tego procesu, a dodatkowo produkt leczniczy pobudza namnażanie się komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu. Funkcją Loxon 2% jest zatem hamowanie wypadania włosów typu androgenowego oraz pobudzanie porostu włosów. Substancją czynną produktu jest minoksydyl.

Pierwsze efekty stosowania leku zauważalne są zazwyczaj po około 4-miesięcznej terapii, a efekt maksymalny można uzyskać, gdy lek stosowany jest regularnie przez około 12 miesięcy. Podstawą, jeśli chodzi o efektywność terapii, jest systematyczność aplikacji leku, ponadto na efekty leczenia wpływ mają indywidualne cechy pacjenta.

W opakowaniu znajduje się 60 ml płynu na skórę Loxon 2% o stężeniu 20 mg/ml. Zawartość substancji czynnej leku w 1 ml płynu wynosi 20 mg. Substancje pomocnicze leku to natomiast glikol propylenowy, woda oczyszczona, etanol 96% oraz kwas cytrynowy. Z produktu leczniczego należy korzystać zgodnie z informacjami zawartymi w jego ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek Loxon 2% należy stosować dwa razy na dobę. Jednorazowa aplikacja polega na rozprowadzeniu 1 ml płynu na skórę głowy objętą procesem łysienia oraz wmasowaniu go w skórę. 1 rozpylenie produktu to objętość leku odpowiadająca 0,1 ml, co oznacza, że w 10 rozpyleniach znajduje się 1 ml produktu. Nie powinno się przekraczać dawki większej niż 2 ml płynu na dobę. Na początku terapii (zazwyczaj w pierwszych 2-6 tygodniach stosowania leku) wystąpić może nasilona utrata włosów. Zwykle efekt ten mija, ale jeśli utrzyma się dłużej niż 2 tygodnie, należy odstawić produkt i skonsultować się z lekarzem.

Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne

Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.

Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.

Chociaż brakuje szeroko zakrojonych badań naukowych potwierdzających skuteczność minoxidilu w tej dziedzinie, liczne przypadki i relacje użytkowników wskazują na pozytywne efekty jego stosowania także w tej roli.

Czytaj dalej...

Widoczne efekty po kilku miesiącach Efekty tego leku nie są natychmiastowe, jednak regularne stosowanie leku przez kilka miesięcy może prowadzić do zauważalnej poprawy w gęstości włosów i redukcji widoczności łysienia.

Czytaj dalej...

Widoczne efekty po kilku miesiącach Efekty tego leku nie są natychmiastowe, jednak regularne stosowanie leku przez kilka miesięcy może prowadzić do zauważalnej poprawy w gęstości włosów i redukcji widoczności łysienia.

Czytaj dalej...

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...