Minoksydyl w tabletkach - wszystko, co musisz wiedzieć

Minoxidil – stosowanie, skutki uboczne

Minoxidil to popularny lek, który stosuje się w terapii łysienia androgenowego, a także nadmiernej utraty lub osłabienia włosów z innych powodów. Przynosi zadowalające efekty, a jego włączenie do terapii jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o minoxidilu.

Minoxidil wprowadzono na rynek w roku 1979, kiedy rozpoczęto jego stosowanie w zaburzeniach ciśnienia. Początkowo przyspieszony wzrost włosów oraz zwiększenie ich gęstości uznano za efekt niepożądany, jednak z czasem dostrzeżono potencjał tej substancji w leczeniu problemu łysienia. Jako lek na dolegliwości tej natury minoxidil został zarejestrowany dopiero w 1988. Stosujemy go z powodzeniem do dziś, ciesząc się z zadowalających efektów terapii tą substancją.

Loxon 2% minoxidil 60 ml

Lek Loxon 2% w postaci płynu na skórę głowy z minoksydylem to produkt o działaniu pobudzającym wzrost włosów, który stosuje się w przypadku problemów z łysieniem androgenowym. Lek przeznaczony jest dla pacjentów w wieku powyżej 18 lat i jednocześnie poniżej 65 lat. Produkt należy aplikować jedynie na nieuszkodzoną skórę głowy.

Na co jest Loxon 2%? Wskazaniem do stosowania produktu jest łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn. Działanie leku polega na hamowaniu miniaturyzacji mieszków włosowych oraz odwracaniu tego procesu, a dodatkowo produkt leczniczy pobudza namnażanie się komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu. Funkcją Loxon 2% jest zatem hamowanie wypadania włosów typu androgenowego oraz pobudzanie porostu włosów. Substancją czynną produktu jest minoksydyl.

Pierwsze efekty stosowania leku zauważalne są zazwyczaj po około 4-miesięcznej terapii, a efekt maksymalny można uzyskać, gdy lek stosowany jest regularnie przez około 12 miesięcy. Podstawą, jeśli chodzi o efektywność terapii, jest systematyczność aplikacji leku, ponadto na efekty leczenia wpływ mają indywidualne cechy pacjenta.

W opakowaniu znajduje się 60 ml płynu na skórę Loxon 2% o stężeniu 20 mg/ml. Zawartość substancji czynnej leku w 1 ml płynu wynosi 20 mg. Substancje pomocnicze leku to natomiast glikol propylenowy, woda oczyszczona, etanol 96% oraz kwas cytrynowy. Z produktu leczniczego należy korzystać zgodnie z informacjami zawartymi w jego ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek Loxon 2% należy stosować dwa razy na dobę. Jednorazowa aplikacja polega na rozprowadzeniu 1 ml płynu na skórę głowy objętą procesem łysienia oraz wmasowaniu go w skórę. 1 rozpylenie produktu to objętość leku odpowiadająca 0,1 ml, co oznacza, że w 10 rozpyleniach znajduje się 1 ml produktu. Nie powinno się przekraczać dawki większej niż 2 ml płynu na dobę. Na początku terapii (zazwyczaj w pierwszych 2-6 tygodniach stosowania leku) wystąpić może nasilona utrata włosów. Zwykle efekt ten mija, ale jeśli utrzyma się dłużej niż 2 tygodnie, należy odstawić produkt i skonsultować się z lekarzem.

Czy warto stosować minoksydyl?

Minoxidil jest chętnie stosowanym preparatem, właśnie ze względu na rezultaty oraz wysoki poziom bezpieczeństwa jego włączenia do terapii. Przepadają za nim zarówno Pacjenci, jak i lekarze. Można stosować go w domu, nakładając go miejscowo, jak również w gabinetach kosmetologicznych, po uprzednim zastosowaniu dermarollera. Pomimo tego, że nakładanie preparatu wymaga od Pacjentów dokładności, dyscypliny oraz cierpliwości, zdecydowanie warto wypróbować go, jeżeli borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami. Jedynie w skrajnych przypadkach, w których utrata włosów jest duża i niekontrolowana, pomimo tego, że przynosi efekty, niestety nie spełnia oczekiwań Pacjentów.

Minoxidil jest nieco mniej inwazyjnym lekiem, niż finasteryd, który ma działanie blokujące przeobrażanie się testosteronu, w jego pochodną odpowiedzialną za androgenowe wypadanie włosów. Chociaż jego działanie jest silniejsze, nie znaczy, że powinniśmy rozpoczynać terapię właśnie od niego. Uważa się, że finasteryd przynosi efekty w zakresie ograniczenia wypadania włosów u ponad 80% osób, a jednocześnie powoduje przyrost nowych włosów u ponad 60% Pacjentów. Podobnie jak w przypadku minoksydylu jego skuteczność jest wyższa w okolicach czubka głowy. Stosowanie finasterydu zaleca się wyłącznie mężczyznom. Dowiedz się więcej na temat finasterydu.

Minoksydyl – stosowanie

1 ml roztworu nakładamy na skórę głowy, która dotknięta została problemem łysienia i rozprowadzamy opuszkami palców. Następnie należy umyć ręce. Procedurę powtarzamy dwa razy na dobę. Efekty terapii dostrzegalne są zazwyczaj po kilku miesiącach. Żeby ułatwić Pacjentom stosowanie leku, zazwyczaj wraz z nim otrzymujemy dwie różne końcówki do dozownika – dyszę i aplikator.

Pierwsza z nich ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku, natomiast druga umożliwia dokładne nałożenie go na obszar owłosiony, który został dotknięty nadmierną utratą włosów. W przypadku mężczyzn najczęściej zaleca się stosowanie roztworu 5%, natomiast u kobiet poleca się 2-procentowe stężenie. Minoxidil należy nakładać na skórę nie później niż 2 godziny przed pójściem spać.

Minoksydyl

Historia odkrycia jego właściwości przeciwdziałających łysieniu jest dość ciekawa. U pacjentów, którzy stosowali go doustnie jako lek hipotensyjny zauważono gwałtowny odrost włosów. Dalsze badania dowiodły, że minoksydyl stosowany miejscowo rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi w obrębie skóry. Bezpośredni efekt leczniczy wynika z wydłużenia fazy anagenowej i zwiększenia wielkości mieszka włosowego. Co ważne, nie wykazuje działania antyandrogenowego. Po podaniu na skórę głowy w bardzo niewielkim stopniu wchłania się do krążenia ogólnego. Jednak stosowanie go na uszkodzoną skórę lub jego spożycie może powodować objawy przedawkowania, takie jak: tachykardia, bóle wieńcowe, spadek ciśnienia krwi, duszności.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego minoksydyl stosuje się w preparatach o stężeniu 2 i 5%. Zaleca się aplikować je raz lub dwa razy na dobę - najpóźniej 2 godziny przed położeniem się spać, aby uniknąć przeniesienia leku na poduszkę, a następnie na twarz (mogłoby dojść do podrażnienia wrażliwej skóry twarzy). Należy przestrzec pacjenta, że w początkowej fazie leczenia (ok. 2 - 6 tygodni) może wystąpić wzmożona utrata owłosienia. Pierwsze widoczne efekty leczenia w postaci zahamowania wypadania włosów oraz zwiększenia ich ilości pojawiają się po ok. 2 miesiącach systematycznego stosowania. Szczyt efektów obserwuje się po roku aplikowania preparatu.

Minoksydyl (łac. Minoxidilum) od niedawna występuje na rynku jako substancja pro receptura. Przybiera postać białawego proszku o charakterze krystalicznym, który nie rozpuszcza się w wodzie. Jest natomiast rozpuszczalny etanolu 96˚ i glicerolu - najlepiej w ich mieszaninie 2:1 (dla uzyskania przyjemniejszej dla skóry konsystencji często zastępuje się połowę ilości glicerolu wodą).

Szybkość procesu rozpuszczania minoksydylu uzależniona jest od jego ilości i może trwać nawet kilka godzin - proces ten można przyspieszyć poprzez podgrzanie roztworu do temperatury 40˚C. Uzyskanie roztworu minoksydylu o stężeniu 5% i wyższym wymaga dodatku kwasu salicylowego jako solubilizatora (w przypadku obecności w roztworze wody dodatkowym solubilizatorem jest kwas cytrynowy lub winowy).

Broda stała się ważnym elementem męskiej estetyki, a mnóstwo znanych osobistości, celebrytów i influencerów z dumą prezentuje swoje zadbane zarosty, inspirując tym samym innych mężczyzn do eksperymentowania z brodą.

Czytaj dalej...

Specjaliści przestrzegają, że w czasie stosowania środków z minoksydylem skóra może być początkowo sucha i łuszcząca, włosy, zamiast rosnąć, będą przez dwa tygodnie intensywnie wypadać, mogą pojawić się podrażnienia na skórze, przerost struktury włosów, a nawet zawroty głowy czy przyrost masy ciała.

Czytaj dalej...

Z kolei stosując leki o działaniu antyandrogenowym, zmniejszające stężenie DMT w organizmie można liczyć na ograniczenie wypadania włosów tak samo, jak stosując minoksydyl , jednak może powodować to również impotencję, powiększenie piersi, zmniejszenie libido oraz zaburzenia wytrysku.

Czytaj dalej...

Lek nie powinien być również wykorzystywany, jeśli wypadanie włosów zostało spowodowane niewłaściwą dietą, zakończeniem stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz wtedy, gdy wypadanie włosów zostało spowodowane przez niewłaściwą pielęgnację włosów.

Czytaj dalej...