Wysypka pod nosem - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Wysypka alergiczna – przyczyny – co może ją wywołać?

Przyczyn, które wywołują wysypkę alergiczną, jest nieskończenie wiele. To, co dla zdrowej osoby jest zupełnie nieszkodliwe, dla drugiej może okazać się powodem silnej reakcji alergicznej. Jednak pomimo wielu przyczyn wysypki alergicznej można określić te najczęściej występujące.

Wysypka alergiczna – przyczyny:

  • alergeny wziewne – roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych
  • alergeny pokarmowe – jaja kurze, mleko krowie, orzechy, ryby, owoce morze, cytrusy
  • alergia iniekcyjna – leki podawane poprzez wstrzyknięcie, ale i ukąszenia owadów
  • alergeny kontaktowe – formaldehyd, nikiel, chrom, konserwanty, lateks

Ubytování

Chalupa Pod nosem je zařízena v příjemném staročeském stylu. Nachází se v malém horském městečku na úpatí Jizerských hor. Hejnice jsou ideálním místem pro odpočinek, turistiku, cyklistiku i Singltrek, horolezectví a lyžování, v blízkosti je také koupaliště.

Chalupa je k dispozici od dubna do října pro rodiny i malé či velké skupiny. V červenci a srpnu je možné si pronajmout pouze celou chalupu.
Prostory jsou vhodné také pro pořádání seminářů a školení, případně zahradních svateb.

Vybavení chalupy

• kompletně vybavená kuchyň spojená s jídelnou (včetně dvou dětských jídelních židliček)
• společenská místnost s posezením u kachlových kamen
• 4 koupelny s WC (sociální zařízení je společné, jeden pokoj má vlastní)
• prostorná oplocená zahrada s posezením, grilem a ohništěm
• úschovna kol a lyží
• parkování přímo u chalupy
• snadná dostupnost vlakem i autobusem (nejbližší zastávka 500 m)

Kapacita

• celkový počet lůžek: 21
• celkový počet pokojů: 7

• počet 1-lůžkových: 1
• počet 2-lůžkových: 3
• počet 3-lůžkových: 1
• počet 4-lůžkových: 1
• počet 7-lůžkových: 1

Podmínky pobytu

• chalupa je nekuřácká
• příjezd po 15:00
• odjezd do 11:00
• pobyt bez domácích zvířat

Wysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)

Wysypka (plamki, grudki, pęcherzyki, rumień na skórze) może pojawić się na całym ciele lub tylko na brzuchu, twarzy, rękach czy plecach. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, m.in swędzenie czy obrzęk. Wysypka u dorosłych rzadziej niż u dzieci ma podłoże infekcyjne, a częściej powodują ją zapalne choroby skóry.

fot. Adobe Stock

Wysypka to rodzaj zmian na skórze zmieniających jej wygląd i fakturę. Może obejmować całe ciało lub wybrane jego części np. zgięcia stawowe, brzuch, policzki. Wysypce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak: świąd, podwyższona temperatura, złe samopoczucie, zmiany w badaniach laboratoryjnych czy inne objawy ogólne. Wszystkie wysypki wymagają konsultacji z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Z uwagi na różnorodny obraz kliniczny oraz wieloczynnikową etiologię, wysypki skórne często stanowią problem diagnostyczny nawet dla doświadczonego dermatologa. W postawieniu rozpoznania pomocny bywa nie tylko obraz zmian skórnych, ale także ich lokalizacja, czas trwania choroby, świąd lub jego brak, wiek pacjenta czy też obecność innych objawów ogólnych (np. podwyższonej temperatury)
– mówi dr n. med. Joanna Sułowicz, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie.

Istnieją zmiany skórne, których lokalizacja jest bardzo typowa i niejednokrotnie pozwala na ustalenie rozpoznania, na przykład:

  • w łuszczycywysypka typowo lokalizuje się na łokciach, kolanach i na skórze głowy owłosionej,
  • w atopowym zapaleniu skóry wysypka zajmuje zgięcia łokciowe, podkolanowe i towarzyszy jej silny świąd,
  • obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym (grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe) umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry, będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,
  • swędzące fioletowe grudki umiejscowione w okolicy nadgarstków, kostek lub okolicy krzyżowej nasuwają podejrzenie liszaja płaskiego.

Uczulenie skórne – alergia kontaktowa (wyprysk alergiczny)

Do reakcji alergicznej może doprowadzić bezpośredni kontakt skóry z alergizującą substancją. Wówczas wysypka koncentruje się przede wszystkim w miejscu oddziaływania alergenu na powierzchnię skóry. Przykładem alergii kontaktowej może być np. uczulenie na nikiel, który znajduje się w metalowych guzikach, napach i sztucznej biżuterii. Już po krótkim kontakcie z alergizującym metalem na skórze pojawia się zaczerwienienie, swędzenie skóry, a także wysypka w postaci wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków. Dłuższy kontakt z alergenem prowadzi do powstawania nadżerek i owrzodzeń, które dodatkowo powodują dolegliwości bólowe.

Alergia kontaktowa może pojawić się również po zastosowaniu kosmetyków, na skutek kontaktu z detergentami obecnymi np. w płynach czyszczących, środkach piorących i płynach do płukania tkanin, po użyciu lateksowych prezerwatyw, a nawet po kąpieli w mocno chlorowanej wodzie. Niekiedy wysypka alergiczna pojawia się po kąpieli w zanieczyszczonych wodach np. w jeziorze lub w morzu.

Wysypka alergiczna bywa także objawem uczulenia na słońce, które powoduje promieniowanie UV. Objawy fotouczulenie pojawiają się także po zastosowaniu np. leków, ziół lub kosmetyków, w których składzie znajdują się fototoksyczne związki. Wchodzą one w reakcje z promieniowaniem UV, powodując zaczerwienienie skóry, drobną wysypkę, a nawet duże pęcherze, które są wypełnione płynem surowiczym. Fotouczulenie może wywołać np. stosowanie preparatów z dziurawcem, stosowanie niektórych antybiotyków, leków moczopędnych, leków na cukrzycę, a także leków antydepresyjnych.

Alergia kontaktowa, której objawem jest wysypka, powoduje najczęściej tzw. pokrzywkę, która swędzi i piecze. Na skutek przewlekłego kontaktu z alergenami może dojść do przesuszenia skóry oraz nadmiernego złuszczania się naskórka.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...

Wybrane przyczyny pokrzywki Czynnik mogący wywołać pokrzywkę Przykłady alergeny wziewne i kontaktowe pyłki roślin a zwłaszcza przypominające je alergeny zjadanych owoców czy warzyw zespół alergii jamy ustnej , lateks, pokarmy np.

Czytaj dalej...