Jak rozpoznać raka - Objawy, Diagnoza i Profilaktyka
Objawy raka
Rak to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Niestety, często nie daje ona żadnych objawów na początku swojego rozwoju, co utrudnia jej wczesne wykrycie. Jednak istnieją pewne sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę, aby móc szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki.
Jednym z najczęstszych objawów raka jest utrata wagi. Jeśli zauważysz, że tracisz na wadze bez wyraźnego powodu, warto skonsultować się z lekarzem. Utrata wagi może być spowodowana przez wiele czynników, ale w przypadku raka jest to często wynik zmian metabolicznych, które zachodzą w organizmie.
Innym objawem raka jest zmiana w wyglądzie skóry. Może to być zmiana koloru, pojawienie się plam lub znamion, a także owrzodzenia, które nie goją się przez dłuższy czas. Jeśli zauważysz takie zmiany na swojej skórze, warto skonsultować się z dermatologiem.
Ból jest również jednym z objawów raka. Może to być ból w okolicy guza, ale także ból w innych częściach ciała, który nie ustępuje pomimo stosowania leków przeciwbólowych. Warto pamiętać, że ból może być spowodowany przez wiele czynników, ale jeśli jest to ból trwający dłużej niż kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem.
Innym objawem raka jest zmiana w wyglądzie piersi. U kobiet może to być zmiana kształtu lub wielkości piersi, a także pojawienie się guzków lub zgrubień. U mężczyzn może to być powiększenie piersi lub pojawienie się guzków w okolicy sutka. Jeśli zauważysz takie zmiany, warto skonsultować się z lekarzem.
Objawem raka może być także zmiana w wyglądzie kału. Może to być krew w kale, zmiana koloru lub konsystencji kału, a także biegunka lub zaparcia. Jeśli zauważysz takie zmiany, warto skonsultować się z gastroenterologiem.
Innym objawem raka jest zmiana w wyglądzie moczu. Może to być krew w moczu, zmiana koloru lub zapach, a także ból podczas oddawania moczu. Jeśli zauważysz takie zmiany, warto skonsultować się z urologiem.
Warto pamiętać, że objawy raka mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju choroby oraz jej zaawansowania. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne i skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.
Jakie są najczęstsze objawy raka?
Jakie są pierwsze objawy raka? Skąd mam wiedzieć czy mam nowotwór? Czy mając dobre wyniki krwi można mieć raka? Jakie są najczęstsze symptomy choroby nowotworowej i kiedy zgłosić się do lekarza?
– Większość niepokojących objawów może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, niekoniecznie nowotworowymi. Dlatego w onkologii preferujemy złotą zasadę 2-3 tygodni. Jeżeli po tym czasie, po okresie leczenia objawowego, symptomy nie ustępują i nie otrzymujemy cofnięcia się dolegliwości, należy wykluczyć chorobę nowotworową – wyjaśnia dr n. med. Janusz Meder – onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
Pierwsze objawy raka płuc - chrypka
Chrypka świadczy o zaburzeniu pracy fałdów głosowych krtani. Objaw ten towarzyszy wielu infekcjom w obrębie klatki piersiowej, jest również charakterystyczny m.in. dla przeziębienia, refluksu czy niektórych alergii. Często narzekają na nią również osoby pracujące głosem - np. nauczyciele. Powodem do niepokoju powinna być chrypka, która nie mija po dwóch, trzech tygodniach, ale nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, np. gorączka. Przyczyny takiej chrypki zawsze powinny zostać wyjaśnione przez lekarza rodzinnego. To ważne przede wszystkim w przypadku palaczy, gdyż dym papierosowy niszczy nabłonek dróg oddechowych. Może być ona również jednym z pierwszych objawów raka płuc.
Najczęstszym objawem raka płuca jest kaszel - ze statystyk wynika, że występuje on nawet u 75 proc. chorych, przy czym u 1/3 pacjentów kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel pojawia się częściej - i wcześniej - w raku płuc rozwijającym się w drzewie oskrzelowym. Powodem do niepokoju powinien być przewlekły kaszel, który utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy tygodnie lub kaszel, który zmieni swój charakter: stanie się uporczywy, męczący, nie sposób go łagodzić przy pomocy ogólnie dostępnych leków.
Pierwsze objawy raka płuc - ból barku i klatki piersiowej
Pierwszym objawem raka płuc może być również silny ból w okolicy barku i ból w klatce piersiowej. Ból ten, w zależności od stopnia zaawansowania choroby może pojawić się u 25-50 proc. chorych. Ból klatki piersiowej jest efektem naciekania komórek nowotworowych na ściany klatki piersiowej, niekiedy również na żebra lub kręgosłup. Dolegliwości w okolicy barku mogą być z kolei wywołane przez guz rozwijający się w szczycie płuca - guz Pancoasta.
Zespół Hornera, czyli opadająca powieka, której towarzyszy zwężenie źrenicy, a często również zanik potliwości po jednej stronie twarzy, to także objaw raka płuc. Może świadczyć o rozwoju guza Pancoasta, którego rozrost uszkadza nerwy unerwiające twarz, zlokalizowane w okolicy szyi.

Jak wykryć raka we wczesnym stadium?
Celem diagnostyki onkologicznej jest odpowiedź na pytanie, czy w ogóle mamy do czynienia z chorobą nowotworową, a jeśli tak, to jaki jest punkt wyjścia nowotworu, jego typ histologiczny i stopień zaawansowania.
Współczesna diagnostyka nowotworów związana jest z zastosowaniem coraz dokładniejszych metod i aparatury. Pomimo ogromnego postępu podstawą rozpoznania jednak nadal prawidłowe myślenie doświadczonego specjalisty. Tylko dobra znajomość objawów chorobowych pozwala na właściwe zdiagnozowanie chorego w możliwie najkrótszym czasie i wykrycie raka.
Niezadowalające wyniki leczenia nowotworów w Polsce to z jednej strony niska świadomość onkologiczna społeczeństwa i późna zgłaszalność do lekarza. Nie są to jednak jedyne powody, gdyż przypadki wielomiesięcznej obserwacji chorych z „podejrzanymi” objawami bez wdrażania jakiejkolwiek diagnostyki nie należą do rzadkości.
Diagnostyka nowotworów
Nowotwory złośliwe są chorobami o długim czasie trwania i rozwijają się latami. Rozwój nowotworu w formie dostępnej do wykrycia może trwać nawet dziesięć lat. Na przykładzie raka żołądka wykazano, że może się on rozwijać przez 10, a nawet 20 lat. Objawy kliniczne sugerujące obecność pojawiają się późno, najczęściej gdy leczenie radykalne nie jest już możliwe.
Niezależnie od dyskusji na temat możliwości wykrycia raka bezobjawowego na bardzo wczesnym etapie, każdy potencjalny symptom choroby nie może być lekceważony i wymaga podjęcia konkretnych działań.
Wykrycie fazy przedklinicznej raka, to przedmiot badań wielu ośrodków na świecie, jak dotąd bez ewidentnych sukcesów. Na dzień dzisiejszy bardzo wczesne wykrycie raka może być możliwe w dwóch sytuacjach: dzięki obserwacji stanów przedrakowych oraz obserwacji narządów, w obrębie których w wyniku wywiadów rodzinnych czy badań genetycznych na raka można się spodziewać rozwoju nowotworu.
