Objawy czerniaka skóry - Jak rozpoznać i zrozumieć pierwsze sygnały

Atlas czerniaka

Na stronach "Atlasu Czerniaka" przedstawiamy przykłady różnych form czerniaka, zarówno postaci powierzchownych jak i guzowatych. Czerniak złośliwy skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, a przy tym najłatwiejszych do wykrycia w fazie wczesnych zmian atypowych w obrębie znamienia. Czerniak może być umiejscowiony na skórze w każdym miejscu ciała, dlatego tak ważne jest badanie całościowe przy wizycie u lekarza. Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na jego optymalne leczenie, zaś badania lekarskie, a szczególnie badania dermatoskopowe, pozwalają na wykrycie czerniaka we wczesnych fazach rozwoju, także w fazach przedinwazyjnych.

Czerniak złośliwy skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, a przy tym najłatwiejszych do wykrycia w fazie wczesnych zmian w obrębie znamienia. Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na jego optymalne leczenie, zaś badania lekarskie, a szczególnie badania dermatoskopowe, pozwalają na wykrycie czerniaka we wczesnych fazach rozwoju, także w fazach przedinwazyjnych. W przypadku niepokojących zmian nie zwlekaj - udaj się do lekarza na badanie dermatoskopowe skóry

Serwis onkologiczny dla pacjentów i lekarzy

Objawy czerniaka – jak wygląda czerniak

Fot. 1. Przykłady obrazu klinicznego czerniaka

  1. kształt asymetryczny, nieregularny
  2. nierówny rozkład barwy (ciemniejsze i jaśniejsze obszary w obrębie jednego znamienia)
  3. nierówne brzegi
  4. zmiany w grubości i powierzchni zmiany
  5. wielkość >6 mm
  6. swędzenie.

W postaci wczesnej czerniaka skóry zmiany są płaskie, niesymetryczne, o nieregularnych i poszarpanych granicach ze zdrową skórą, wielobarwne. W postaci zaawansowanej często są wypuklone ponad poziom skóry (można wyczuć dotykiem zgrubienie), w części przypadków mogą być owrzodziałe, a z ich powierzchni może sączyć się krwisto-surowiczy płyn (czynniki niekorzystnego rokowania).

Pierwszym objawem czerniaka może być powiększenie węzłów chłonnych w okolicy, w której rozwinął się nowotwór (np. w przypadku czerniaka odbytu lub czerniaka podpaznokciowego).

Czym jest czerniak?

Czerniak, inaczej melanoma, to złośliwy nowotwór skóry. Rozwija się między innymi z istniejącego już znamienia barwnikowego, ale czasem nie potrzeba do tego istniejącego już pieprzyka. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Choroba dotyczy przede wszystkim obszarów skóry, ale medycyna zna przypadki, gdy wystąpiła również w oku czy narządach płciowych.

Przyczyny powstawania czerniaków mogą być wieloczynnikowe. Nie ma reguły, co ostatecznie prowadzi do powstawania tej choroby. Mówi się, że głównym czynnikiem ryzyka jest promieniowanie ultrafioletowe, czyli zarówno ekspozycja na słońce, jak i w solarium. Uważa się, że to właśnie długie przebywanie na słońcu, będąc źle zabezpieczonym, może prowadzić właśnie do rozwoju tego problemu. Ale wśród czynników ryzyka wymienia się także:

1. Oparzenia słoneczne
2. Duża ilość zmian barwnikowych
3. Występowanie znamion atypowych
4. Drażnienie skóry w sposób stały
5. Występowanie wrodzonego znamienia barwnikowego, szczególnie jeśli jest dużych rozmiarów
6. Czynnik genetyczny – około 10% zachorowań ma swoje podłoże w dziedziczeniu

Najbardziej na rozwój choroby narażone są osoby o konkretnych cechach, na przykład rudowłosi, z dużą ilością piegów i I fototypem skóry.

Najczęściej wyróżniane są dwa raki skóry rak podstawnokomórkowy którego nazwa wzięła się stąd, że rozwija się on z komórek warstwy podstawnej naskórka oraz rak kolczystokomórkowy wywodzący się z komórek kolczystych naskórka.

Czytaj dalej...

W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...

Podejrzenie czerniaka skóry mogą nasuwać objawy związane ze zmianami skórnymi, które rozwinęły się nagle - de novo częściej lub zmiany, które zaszły na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego.

Czytaj dalej...