Skąd biorą się pryszcze na plecach? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi
Dlaczego powstają pryszcze na plecach?
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.
Testosteron i pryszcze na plecach
W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.
Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:
- przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
- czynniki genetyczne ,
- silny, przewlekły stres ,
- ogólne przemęczenie ,
- nietolerancja glutenu czy nabiału,
- złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
- wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
- szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
- noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.
Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet
Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
Objawem czego są pryszczy na plecach?
W przypadku nastolatków za pojawienie się pryszczy na plecach najczęściej odpowiada trądzik pospolity. Ta dermatoza dotyczy większości nastolatków, stając się prawdziwym utrapieniem młodzieży oraz ich rodziców. Pryszcze na twarzy i plecach obniżają samoocenę oraz bywają powodem żartów rówieśników, dlatego warto zacząć działać, zanim trądzik zacznie sprawiać poważne problemy.
Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Przyczyną pryszczy na plecach najczęściej są:
- zmiany hormonalne,
- zwiększone wydzielanie sebum,
- stres,
- spożywanie przetworzonej żywności,
- źle dobrane kosmetyki.
Ryzyko związane z pojawieniem się wyprysków na plecach zwiększają predyspozycje genetyczne. Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową, stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.
Do innych przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zaliczamy m.in.:
- nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny,
- nadmierne pocenie,
- noszenie obcisłych ubrań z włókien sztucznych,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
- spożywanie tłustych, słodkich i ostrych pokarmów.
Pryszcze na plecach - nieestetyczny problem
Wydawałoby się, że pryszcze są przypadłością typowo młodzieńczą - nawet 80-85% nastolatków boryka się z tym problemem. Jednak wypryski na plecach mogą pojawić się w każdym wieku i bardzo często pojawiają się u osób, u których problem ten występuje też na twarzy.
Pryszcze na plecach powstają wskutek zwiększonej produkcji łoju (sebum). Łój produkowany jest przez gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Nadmiar wydzielanego sebum prowadzi do utworzenia tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Największą ilość zmian zapalnych obserwuje się zazwyczaj na górze pleców i w okolicy ramion, ponieważ w tych miejscach skóra jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.
Jak powstają pryszcze na plecach?
Powstawanie pryszczy na plecach (i nie tylko) związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są za wydzielanie sebum. Sebum (łój) stanowi pożywkę dla znajdujących się na naszej skórze bakterii. Jeżeli jest go pod dostatkiem, pojawiają się warunki korzystne do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów.
Zmiany trądzikowe powstają w miejscach na skórze, w których zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku pryszczy na plecach koncentrują się one w okolicy ramion, jednak mogą także występować na całych plecach. Zwiększona produkcja łoju przez gruczoły łojowe spowodowana jest m.in. tzw. burzą hormonalną, jednak może mieć także inne podłoże. Dość często nadmierna produkcja sebum wywołana jest stosowaniem przesuszających skórę kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji, które zawierają szkodliwe dla zdrowia skóry substancje.
Powstawanie wyprysków ma także związek z blokowaniem ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek. Czop rogowy powstały ze zrogowaciałego naskórka prowadzi do rozwoju nasilającego się stanu zapalnego w obrębie zatkanego mieszka włosowego. Na plecach mogą pojawiać się zarówno otwarte oraz zamknięte zaskórniki, jak i ropne krosty, a nawet wyjątkowo bolesne czyraki, których średnica może mieć kilkanaście milimetrów.
Do powstawania zmian trądzikowych przyczyniają się również nasze codzienne nawyki – dotykanie skóry brudnymi rękami, rozdrapywanie i wyciskanie krost, a także stosowanie preparatów na pryszcze, które w swoim składzie mają alkohol oraz inne substancje, które mogą podrażniać skórę.
Krosty na plecach – przyczyny i leczenie
Trądzik na plecach nie jest tylko problemem nastolatków. Z powodu krost na plecach zgłaszają się do dermatologa również osoby dorosłe. Częściej problem dotyczy mężczyzn, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem sebum, które jest pożywką dla wywołujących stan zapalny drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że krosty i zaskórniki nie pojawiają się na plecach kobiet. W tym przypadku niedoskonałości mogą być związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w cyklu menstruacyjnym.
Występujące przez dłuższy czas oraz uporczywie nawracające pryszcze na plecach wymagają odpowiedniego postępowania, które pozwoli zadbać o zdrowie skóry oraz uniknąć nasilenia się dolegliwości. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie skóry, a także redukcja czynników, które sprzyjają rozwojowi pryszczy na plecach.