Kolor skóry po zastosowaniu maści - Przyczyny, skutki i sposoby radzenia sobie

Advantan – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Advantan u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku.

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Advantan są również:

  • zmiany skórne, które zostały wywołane chorobami wirusowymi, takimi jak ospa wietrzna lub półpasiec,
  • zakażenia grzybicze,
  • zakażenia skóry o podłożu bakteryjnym, np. zmiany kiłowe lub gruźlicze,
  • występujące na skórze owrzodzenia,
  • trądzik,
  • trądzik różowaty,
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • poszczepienne odczyny miejscowe,
  • zanikowe choroby skóry (atrofię).

Lek nie powinien być stosowany również u dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia.

Interakcja z innymi lekami

Nie ma informacji na temat interakcji produktu leczniczego Advantan (krem, maść lub emulsja na skórę) z innymi lekami. Należy jednak powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Advantan w ciąży

Stosowanie preparatu u kobiet ciężarnych nie jest zalecane, ponieważ nie jest znane bezpieczeństwo preparatu dla płodu. W I trymestrze lek jest całkowicie przeciwwskazany, natomiast w II oraz III trymestrze może zostać wdrożony tylko wówczas, gdy w ocenie lekarza potencjalne korzyści dla matki w sposób istotny przewyższają ryzyko dla płodu. U ciężarnych należy unikać stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, a okres stosowania powinien być jak najkrótszy. Nie należy również aplikować leku w postaci opatrunków okluzyjnych.

Advantan i karmienie piersią

W okresie laktacji stosowanie Advantan wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ nie ma wystarczających informacji, które świadczyłyby o przenikaniu jego substancji czynnej do pokarmu kobiecego. Jednocześnie należy pamiętać, aby unikać stosowania maści sterydowej na skórę piersi. Podczas karmienia piersią preparat nie powinien być stosowany na duże powierzchnie skóry, w długim okresie czasu lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Jak chronić skórę przed przebarwieniami?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie skóry przed pojawieniem się przebarwień jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Wybierając preparat należy upewnić się, że nie zawiera on substancji chemicznych, a bazuje na wodzie. Co istotne, kosmetyki ochronne trzeba nałożyć na skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce, a w przypadku dłuższej ekspozycji na słońce, na przykład w czasie wakacyjnego wypoczynku i korzystania z kąpieli, co kilka godzin powtarzać aplikację. W profilaktyce przebarwień najważniejsza jest odpowiednia ochrona i obserwowanie swojego organizmu. Pamiętajmy, że nie każdy jest w równym stopniu narażony na fotostarzenie skóry, jednak każdy może o nią odpowiednio zadbać. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto przykładać szczególną uwagę do stosowania preparatów z wysokim filtrem UV. Gdy przebarwienia wystąpią, najlepiej skontaktować się ze specjalistą i dobrać odpowiedni program terapii.

Jest wiele sposobów walki z przebarwieniami. W wyrównywaniu kolorytu skóry pomóc mogą kremy i maści zmniejszające widoczność plam i blokujące syntezę melaniny. Tego typu preparaty aplikuje się bezpośrednio na ciemniejsze miejsca, pamiętając o regularności stosowania i odpowiednim doborze kremu, maści lub serum do rodzaju naszej skóry. Istnieją także domowe sposoby radzenia sobie z przebarwieniami skóry. Najczęściej stosowanymi są maseczki z wody i łyżki sody, sok z cytryny, żel aloesowy, plastry ogórka lub ziemniaka, czy pasta z miodu i migdałów. Najskuteczniejszym i jednocześnie najbardziej bezpiecznym sposobem likwidacji głębokich przebarwień jest laseroterapia. Podczas zabiegów z wykorzystaniem pikosekundowego impulsu barwnik rozbijany jest w pył. Wiązka trafia bezpośrednio w miejsce przebarwienia, pozostawiając tkanki nietknięte. Tego typu zabiegi najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ musi upłynąć kilka miesięcy od ekspozycji skóry na słońce.

Przebarwienia skóry po opalaniu. Jak pozbyć się problemu?

Latem na naszej skórze mogą występować przebarwienia i ciemne plamy. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się po opalaniu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada lekarz medycyny estetycznej.

Przebarwienia posłoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. To miejsca, w których skóra jest najbardziej narażona na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Przyzwyczajona do produkcji dużej ilości melaniny skóra wytwarza barierę ochronną w postaci przebarwień. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza się przed koniecznością jej ponownego produkowania w razie dalszego wystawienia na działanie słońca.

Najczęściej wyróżniane są dwa raki skóry rak podstawnokomórkowy którego nazwa wzięła się stąd, że rozwija się on z komórek warstwy podstawnej naskórka oraz rak kolczystokomórkowy wywodzący się z komórek kolczystych naskórka.

Czytaj dalej...

92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

Czytaj dalej...

Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.

Czytaj dalej...

Przy nowotworach I i II stopnia, a więc stosunkowo mało zaawansowanych, w zależności od konkretnej choroby stosuje się alternatywnie leczenie chirurgiczne, radioterapię ogólną lub brachyterapię, która jest szczególnym typem naświetlania polegającym na umieszczeniu źródła promieniowania w bezpośrednim sąsiedztwie komórek nowotworowych.

Czytaj dalej...