Z domowych sposobów na etapie regeneracji i gojenia się skóry może pomóc aloes, który nawilża skórę lub nagietek (maść nagietkowa), który koi skórę i pomaga zlikwidować stany zapalne (Przeczytaj też: Domowe sposoby na oparzenia).
Po oparzeniu i w czasie gojenia się skóry powinniśmy zrezygnować z preparatów dodatkowo przesuszających i podrażniających skórę, czyli np. maści z witaminą C czy retinolem (witaminą A).
Na świeżą ranę pooparzeniową nie wolno nakładać preparatów tłustych, olejów czy innych tłuszczów, ponieważ zatrzymują ciepło, a naszym celem jest chłodzenie miejsca po oparzeniu. Natłuszczanie rany po oparzeniu jest wskazane dopiero po wstępnej regeneracji naskórka.
Zagojona rana po oparzeniu powinna być natłuszczana i nawilżana. Można w tym celu zastosować w domu także naturalne tłuszcze , np. masło, lub oliwę z oliwek.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 9.09.2020.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Advantan – jak stosować lek na choroby skórne? Sterydowa maść, krem i emulsja przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, miejscowo na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry.
Osoby dorosłe
Zalecane dawkowanie Advantan u osób dorosłych to nakładanie cienkiej warstwy preparatu 1 raz na dobę. W ulotce zaznaczono, iż kuracja nie powinna być dłuższa niż 12 tygodni.
Dzieci oraz młodzież
U młodzieży oraz dzieci, które ukończyły 2 rok życia, zalecane dawkowanie jest takie samo, jak u osób dorosłych. Maksymalny czas leczenia jest jednak krótszy. U pacjentów w wieku 2-17 lat nie należy stosować leku dłużej niż 4 tygodnie. U dzieci należy zachować szczególną ostrożność oraz nie stosować opatrunków okluzyjnych na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry, na którą nałożono preparat.
Postępowanie przy smarowaniu oparzeń zależy przede wszystkim od stopnia oparzenia rany, a także od etapu jej gojenia.
Smarowidła przy oparzeniach pozwalają: chłodzić, regenerować, odkażać i nawilżać ranę po oparzeniu.
Krok 1: Przede wszystkim pamiętaj o schłodzeniu oparzonego miejsca przez 10-30 minut w pod strumieniem zimnej wody. Pomaga to zmniejszyć ból i ograniczyć uszkodzenie skóry. Nie smaruj oparzenia od razu, pomijając etap schładzania.
Krok 2: Smarowanie oparzeń schładzającymi substancjami. Sprawdzają się tu żele hydrokoloidowe, żel z aloesu i inne preparaty apteczne. Oprócz chłodzenia działają one antyseptycznie i przyspieszają gojenie oparzeń.
Krok 3: Po zagojeniu oparzeń słonecznych, skórę trzeba natłuszczać i chronić przed słońcem, by umożliwić jej regenerację. Na tym etapie można zastosować już naturalne oleje.
Pamiętaj też, że wybór kremu lub maści na oparzenia zależy od typu oparzenia. Jeśli skóra nie została przerwana (oparzenia I stopnia), najważniejsze jest chłodzenie naskórka. Łagodne oparzenia słoneczne można smarować specjalnymi chłodzącymi żelami lub np. zastosować maślankę na oparzenia. Jeśli po oparzeniu wystąpią bąble lub uszkodzona jest skóra właściwa (oparzenia II i III stopnia), lepiej nie ryzykować z domowymi sposobami.
Poważniejsze oparzenia wymagają często smarowania preparatami aptecznymi, które mają właściwości antyseptyczne. Ranę z oparzeniami II i III stopnia też należy chłodzić (np. żelami do smarowania oparzeń), następnie umożliwić jej regenerację, a później wspierać odbudowę naskórka za pomocą nawilżania i natłuszczania rany po oparzeniu. Najlepiej w tej sytuacji poradzić się jednak lekarza.
Blizny, znamiona po oparzeniach i przewlekłe stany zapalne skóry potencjalnie nie są uważane za możliwą przyczynę wystąpienia nowotworu, niemniej zdarzają się przypadki wystąpienia choroby na takim podłożu, jeśli towarzyszy im przerost tkanek.
92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.
W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.
Skłonność do przerzutów jest znacznie mniejsza w przypadku zmian wywodzących się z rogowacenia słonecznego, a zwiększa się w przypadku rozwoju nowotworu na podłożu owrzodzeń, blizn i przewlekłych stanów zapalnych.