Pasta do zębów na pryszcze - Czy to skuteczny sposób? Zapytaj Eksperta!

Triclosan w paście do zębów

Być może widziałeś składnik triklosan zarówno w produkcie do leczenia trądziku, jak i paście do zębów. Triclosan skutecznie zabija bakterie. W rzeczywistości jest powszechnym dodatkiem do produktów do leczenia trądziku, chociaż jako środek konserwujący, a nie składnik aktywny.

Niektóre badania wykazały, że triklosan może zabijać Propionibacteria acnes, bakterie powodujące trądzik. Ale żeby to zrobić, trzeba to sformułować w określony sposób. Nałożenie dowolnego produktu zawierającego triklosan, na przykład pasty do zębów, nie załatwi sprawy.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakazała stosowania triklosanu w mydłach do rąk i płynach do mycia ciała w 2016 roku. Triclosan był używany jako środek przeciwbakteryjny, ale żadne dowody nie wykazały, że mydła antybakteryjne zawierające triklosan działały lepiej niż zwykłe mydło i woda. Pojawiły się również pewne obawy dotyczące jego długoterminowego bezpieczeństwa.

Triclosan jest jednak nadal dozwolony w paście do zębów, ponieważ wykazano, że skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapalenie dziąseł.

Zacznij od wizyty u lekarza

Jeśli borykasz się z silnym trądzikiem, powinieneś zacząć od wizyty u lekarza. Istnieje kilka możliwych przyczyn tej choroby, dlatego na początku najlepiej wykluczyć nieprawidłowości w zakresie działania hormonów. Jeżeli doszło do dużego nasilenia schorzenia, również najlepiej zacząć kurację od spotkania z dermatologiem. W przypadku ostrej odmiany często stosowanie zewnętrznych maści czy kremów okazuje się niewystarczające i niezbędne jest wdrożenie leczenia doustnymi antybiotykami.

Pamiętaj jednak, że nakładanie preparatów przepisanych przez lekarza to jedynie część leczenia. By miało ono sens, niezbędne jest kompleksowe zadbanie o skórę. Stosowanie różnych kremów, nakładanie maseczek czy pasty do zębów na pryszcze może wspomóc działanie głównej kuracji.

Pasta do zębów na pryszcze zapytaj

Można spotkać się z opinią, że pasta do zębów pomaga w walce z pryszczami. Jak ją stosować, żeby sobie nie zaszkodzić?

Osoby na co dzień zmagające się z nieestetycznymi zmianami skórnymi sięgają po różne, często niekonwencjonalne środki. Jednym z takich pomysłów jest nakładanie na pryszcze pasty do zębów. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę na antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające działanie pasty - jeżeli tak działa na zęby, to w podobny sposób może działać również na skórę. Inni zaś przekonani są o dodatkowym, przeciwzmarszczkowym działaniu pasty. Ma ona zmniejszać oznaki starzenia skóry i poprawiać jej ogólną kondycję.

Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym (np. ekstrakt z zielonej herbaty czy szałwii). Unikać należy natomiast past zawierających barwniki syntetyczne (pasty z kolorowymi drobinkami), dodatkami smakowymi i tych o żelowej konsystencji.

 fot. Polki.pl

Pasta do zębów na pryszcze i inne domowe sposoby walki z wypryskami

Stosowanie pasty do zębów na pryszcze czy innych produktów, które na co dzień posiadasz w domu w niektórych przypadkach, może okazać się skuteczne. Co warto wykorzystać, by uporać się z silnymi objawami trądziku?

Drożdże to produkt, który można znaleźć w większości kuchni. Jeśli cierpisz z powodu pryszczy, możesz wykorzystać je na dwa sposoby – w formie maseczki, a także doustnie. By wykonać odżywczą maskę na twarz, rozgnieć świeże drożdże z niewielkim dodatkiem wody, po czym zostaw ją pod przykryciem na 10 minut. Po upływie tego czasu twój domowy kosmetyk jest gotowy do użytku.

Możesz również rozpuścić drożdże w wodzie, tworząc z nich suplement. Pamiętaj jednak, by nie wypijać więcej niż 1 szklanki dziennie takiego roztworu. Nie powinno się go stosować również w przypadku osób cierpiących z powodu cukrzycy, chorób nerek czy zapalenia stawów.

Kolejnym produktem, który możesz wykorzystać, jest cynamon. To przyprawa o potwierdzonym badaniami działaniu bakteriobójczym oraz odkażającym. By stworzyć własną pastę na pryszcze wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody. Nakładaj ją jedynie na zmienione chorobowo miejsca, ponieważ jej działanie jest dość silne i może wywoływać pieczenie skóry.

Cytryna, a właściwie zawarty w niej kwas owocowy to składnik wielu drogeryjnych kosmetyków. By stworzyć swój własny, wystarczy wymieszać łyżeczkę soli z 10 kroplami soku z cytryny oraz 5 kroplami olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Taka pasta ma działanie antyseptyczne, a w dodatku doskonale rozjaśnia przebarwienia. Nie należy jej trzymać na twarzy dłużej niż 10 minut.

Pasta do zębów na pryszcze również może przynieść doskonałe efekty, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, a w dodatku łagodzi stany zapalne. Niestety to rozwiązanie posiada również wady. Ze względu na silne działanie wysuszające nie wolno nakładać pasty na całą powierzchnię twarzy, a jedynie punktowo na wypryski.

Często Zadawane Pytania

Jak dermatolodzy szybko pozbywają się dużych wyprysków?

Jeśli masz duży trądzik torbielowaty, dermatolog może zasugerować stosowanie zastrzyków kortyzonu, aby je zmniejszyć. Mogą być opcją pomocy w gojeniu guzka lub torbieli, jeśli nie reaguje na inne terapie.

Jakie domowe środki mogą pozbyć się trądziku?

Aby szybko pozbyć się wyprysków, możesz wypróbować olejek z drzewa herbacianego. Badanie z 2020 r. wykazało, że olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w zabijaniu bakterii powodujących trądzik i może być możliwym substytutem antybiotykoterapii. Jeśli zdecydujesz się spróbować, najpierw nałóż niewielką ilość na skórę i przerwij, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane reakcje.

Pasta do zębów nie jest najlepszym sposobem leczenia pryszczy. Istnieje wiele lepszych opcji, które po prostu działają lepiej. Więc zachowaj pastę do zębów, a uratujesz swoją skórę.

Jeśli pryszcze są dla Ciebie regularnym problemem, rozważ rozpoczęcie leczenia trądzikiem. Dostępne bez recepty produkty przeciwtrądzikowe i leki na trądzik na receptę pomagają leczyć istniejące pryszcze, a co ważniejsze, zapobiegają rozwojowi pryszczy. Konsekwentne stosowanie tych zabiegów może pomóc w utrzymaniu czystości skóry.

minusem też jest to, że nie może być stosowana jeśli mamy kontakt z promieniami słonecznymi, przyznam że raz pokusiłam się o wyjście z maścią na buzi na powórko, ale zaowocowało to jedynie lekkim łuszczeniem, na ulotce wyczytałam, że leczyć się można Benzacne 4 tygodnie, ale przyznam że stosują ją 6 tydzień i nie zamierzam odstawiać.

Czytaj dalej...

Korzystając z preparatów do zastosowania w domu trudno osiągnąć idealną gładkość, ponieważ łatwo doprowadzić do sytuacji, w której włosy będą odrastały partiami w różnym czasie a skóra będzie szorstka od odrastających włosków.

Czytaj dalej...

Opis zabiegu Depilacja pastą cukrową Depilacja woskiem Długość trwania depilacji Umiarkowana Bardzo szybka Długość włosków do depilacji od 4 mm od 5 mm Temperatura i ryzyko oparzeń Depilacja na zimno w temperaturze skóry brak możliwości poparzenia Wosk jest gorący i może poparzyć przy nieumiejętnym stosowaniu Podrażnienia Minimalne lub brak Niewielkie przy odpowiednim wykonaniu.

Czytaj dalej...

Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym np.

Czytaj dalej...