Pasta na zęby na pryszcze - Mit czy rzeczywistość?

Pasta z kurkumy – przepisy, zastosowanie

Pasta z kurkumy jest ceniona ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Pomaga przy leczeniu stawów, likwidowaniu zmian trądzikowych czy zmian zapalnych i leczeniu ran. Ma także właściwości antynowotworowe. Co więcej, pastę z kurkumy możesz dodawać do wielu potraw, dzięki czemu będą miały niepowtarzalny wygląd i smak.

Kurkuma (ostrzyż długi, szafran indyjski) należy do rodziny roślin imbirowatych. Okrzyknięto ją najzdrowszą przyprawą na świecie. Stanowi nieocenione źródło kurkuminy, czyli składnika, który ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze jest od wieków szeroko wykorzystywany w medycynie, ale także w gastronomii i kosmetyce.

Kurkuma rośnie głównie w Indiach, Chinach, a także w Azji Południowo-Wschodniej. Do Europy kurkuma została przywieziona podobno przez Marco Polo i początkowo była wykorzystywana w kuchni. Dziś coraz więcej się mówi o tym, że kurkuma (a także pasta z kurkumy) ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.

Pasta na zęby na pryszcze

Można spotkać się z opinią, że pasta do zębów pomaga w walce z pryszczami. Jak ją stosować, żeby sobie nie zaszkodzić?

Osoby na co dzień zmagające się z nieestetycznymi zmianami skórnymi sięgają po różne, często niekonwencjonalne środki. Jednym z takich pomysłów jest nakładanie na pryszcze pasty do zębów. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę na antybakteryjne, dezynfekujące i oczyszczające działanie pasty - jeżeli tak działa na zęby, to w podobny sposób może działać również na skórę. Inni zaś przekonani są o dodatkowym, przeciwzmarszczkowym działaniu pasty. Ma ona zmniejszać oznaki starzenia skóry i poprawiać jej ogólną kondycję.

Do walki z trądzikiem używa się past do zębów białego koloru, w których składzie znajdują się nadtlenek benzoilu, drobinki ścierne, wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym (np. ekstrakt z zielonej herbaty czy szałwii). Unikać należy natomiast past zawierających barwniki syntetyczne (pasty z kolorowymi drobinkami), dodatkami smakowymi i tych o żelowej konsystencji.

 fot. Polki.pl

Domowe sposoby na pryszcza

Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:

  • aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
  • czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
  • biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
  • miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
  • pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.

WSKAZÓWKA

Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.

Jak zamaskować pryszcza makijażem?

Zbyt późno zauważyłaś wykwit na skórze i nie udało ci się go usunąć na czas? Wystarczy go sprytnie zamaskować make-upem, by nie zepsuł twojego wyglądu i samopoczucia. Skorzystaj z naszej ściągawki jak ukryć pryszcze na twarzy przy użyciu makijażu!

  1. Wymasuj wyprysk koską lodu zawiniętą w miękką chusteczkę – zmniejszy obrzęk.
  2. Zaaplikuj na całą twarz lekki kosmetyk o działaniu nawilżającym i antybakteryjnym.
  3. Nałóż na zmiany skórę zielony korektor (np. Bourjois 123 Perfect) i dokładnie go rozblenduj, by stopił się ze skórą. W ten sposób pozbędziesz się zaczerwienienia.
  4. Na tak przygotowaną skórę nałóż standardowy korektor w odcieniu maksymalnie zbliżonym do kolorytu twojej cery. Możesz też zastąpić go kosmetykiem, który łączy w sobie działanie kryjące i antybakteryjne, takim jak Avène Couvrance.
  5. Wyrównaj koloryt skóry przy użyciu kryjącego, a jednocześnie niezatykającego pory podkładu. Dobrym wyborem będzie podkład dedykowany cerze trądzikowej np. Pharmaceris F.
  6. Resztę makijażu wykonaj tak, jak zwykle.

Pamiętaj o tym, że pryszcze co prawda mogą się pojawiać bez żadnej przyczyny, jednak ich duża liczba w krótkim czasie może świadczyć o jakiś nieprawidłowościach – w funkcjonowaniu organizmu, diecie, pielęgnacji skóry i nie tylko. Jeśli wysyp krostek pojawia się często, spróbuj poszukać przyczyny powstawania trądziku zamiast jedynie zaleczać punktowo objawy. W dłuższej perspektywie skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Dlaczego pasta do zębów może podrażnić skórę?

Jeśli myjesz zęby, z pewnością nie raz zdarzyło ci się, że pasta pobrudziła kąciki ust czy brodę. Nic takiego? Nie do końca, szczególnie, jeśli masz wrażliwą cerę. Pasta do zębów może zawierać aż 30 substancji drażniących skórę. Mówimy tu przede wszystkim o delikatnej skórze wokół ust. Te drażniące składniki to np. sorbitol, węglan wapnia, laurylosiarczan sodu czy fluor. Sam fluor niezbędny w higienie zębów, może przyczyniać się do nasilenia okołoustnego zapalenia skóry. Drażniąco mogą działać także substancje wybielające zęby. U bardziej wrażliwych osób nieodpowiednio dobrana pasta do zębów może wywołać także podrażnienia wewnątrz jamy ustnej – jeśli coś takiego się dzieje, zapytaj swojego dentystę, jakiej pasty powinieneś używać.

Zdarzyło ci się smarować pryszcza pastą do zębów w nadziei, że wyprysk szybko zniknie? Nie jest to najlepszy pomysł. Pasta do zębów może wywołać dodatkowe podrażnienia, wzmóc stan zapalny i spowodować nadmierne przesuszenie skóry. Jednym słowem: jej miejsce nie jest na twarzy. Twierdzenie, że pasta leczy trądzik to mit. Wziął się najprawdopodobniej stąd, że pasty do zębów działają bakteriobójczo. To prawda, ale jednocześnie zawierają inne substancje, które są dobre dla wyglądu i zdrowia zębów, ale z pewnością nie dla skóry twarzy.

minusem też jest to, że nie może być stosowana jeśli mamy kontakt z promieniami słonecznymi, przyznam że raz pokusiłam się o wyjście z maścią na buzi na powórko, ale zaowocowało to jedynie lekkim łuszczeniem, na ulotce wyczytałam, że leczyć się można Benzacne 4 tygodnie, ale przyznam że stosują ją 6 tydzień i nie zamierzam odstawiać.

Czytaj dalej...

Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.

Czytaj dalej...

Korzystając z preparatów do zastosowania w domu trudno osiągnąć idealną gładkość, ponieważ łatwo doprowadzić do sytuacji, w której włosy będą odrastały partiami w różnym czasie a skóra będzie szorstka od odrastających włosków.

Czytaj dalej...

Trądzik , bolące podskórne gule, które nijak nie chcą wyjść na zewnątrz, nawracające ropne stany zapalne skóry, wągry - oto cała lista nieprzyjaciół, którzy zaczynają nam towarzyszyć od momentu dojrzewania i bardzo często zostają z nami przez większość życia.

Czytaj dalej...