Jak Pharmaceris Żel Pomaga w Leczeniu Trądziku Różowatego?
1 Niektóre pokarmy i napoje mogą zaostrzać trądzik różowaty
Uważa się, że niektóre pokarmy i napoje zaostrzają trądzik różowaty. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 400 pacjentów przez National Rosacea Society 78% uczestników zmieniło dietę z powodu trądziku różowatego, a 95% osób z tej grupy zaobserwowało późniejszą redukcję zaczerwienienia 3 . Typowe bodźce to m.in. gorąca kawa i herbata, alkohol, przyprawy, ostre sosy, pieprz cayenne i pokarmy zawierające aldehyd cynamonowy, takie jak pomidory, czekolada i cytrusy 4 .
Warto prowadzić dziennik żywieniowy, aby ustalić, czy istnieją powiązania między danymi pokarmami i napojami a objawami, a następnie sprawdzić, czy ich wyeliminowanie przyniesie poprawę. Współpraca z doświadczonym ekspertem w celu zidentyfikowania wszelkich alergii pokarmowych jest również dobrym pomysłem.
9 Wypróbuj ziół
Według Zielarza Meilyra Jamesa, właściciela Herbal Clinic w Swansea w Walii, trądzik różowaty może być związany z problemami z układem nerwowym, układem hormonalnym, wątrobą lub jelitami. Leczenie w jego wydaniu polega na przeprowadzeniu pełnej oceny indywidualnej pacjenta, aby ustalić przyczynę i zająć się nią za pomocą odpowiednich ziół i diety.
Ogólnie rzecz biorąc, wspomaganie oczyszczania przez jelita jest skuteczne, ponieważ poprawia zdrowie mikrobiomu jelitowego, którego brak równowagi wiąże się z trądzikiem różowatym. W przypadku spowolnionej perystaltyki zaleca się następujący środek zaradczy:
Połącz równe części nalewek z przeczyszczającego szakłaku (Rhamnus cathartica, 1:3) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare, 1:3). Bierz 20 kropli w małej ilości wody wieczorem przez 2-3 dni, a następnie ponownie dokonaj oceny.
Powinno wystąpić uczucie całkowitego oczyszczenia po co najmniej 1 (do 3) wypróżnień dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, przyjmując 1 lub 2 dodatkowe dawki w ciągu dnia po posiłku.
- J Cosmet Dermatol, 2019, 18: 1686-92
- Cutis, 2006, 77(1 Suppl): 11-6
- Rosacea Review, Fall 2005. www.rosacea.org/rr/2005/fall/article_3.php
- Dermatol Pract Concept, 2017, 7: 31-7
- Adv Ther, 2021 Jan 28: doi: 10.1007/s12325-021-01624-x
- J Am Acad Dermatol, 2016, 75: e113- 5
- BMJ Open, 2015, 5: e007651
- Cutis, 2005, 76: 135-41
- Clin Exp Dermatol, 2005, 30: 632-5
- Curr Eye Res, 2016, 41: 1274-1280
- Rocz Akad Med Bialymst, 2005, 50 Suppl 1:49-53, Psychol Res Behav Manag, 2010, 3: 51-63
- PLoS One, 2020, 15: e0231078, Arch Dermatol Res, 2020 Jun 27, doi: 10.1007/s00403-020-02095-w
- J Clin Aesthet Dermatol, 2011, 4: 31-49
- Int J Dermatol, 2006, 45: 857-61
- Int J Dermatol, 2012, 51: 459-62
Miejsce 4 – Iwostin Rosacin – krem na noc zmniejszający rumień w trądziku różowatym
Krem na noc Iwostin Rosacin przeznaczony jest do pielęgnacji cery naczynkowej oraz z trądzikiem różowatym. Zawiera substancje aktywne działające zarówno na same wypryski, jak i główną przyczynę ich powstawania – pękające naczynia krwionośne:
- wyciąg z algi złotej + neutrazen: to kompleks, który poprzez zmniejszanie aktywności neuropeptydów, redukuje wrażliwość skóry, a także niweluje rumień i powstawanie zmian grudkowo-krostkowych. Dodatkowo połączenie tych składników bardzo skutecznie zmniejsza podatność skóry na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych,
- Pronalen Aesculus: to składnik działający przeciwrumieniowo. Ponadto poprawia napięcie i elastyczność naczyń włosowatych,
- biolin: to prebiotyk, który stymuluje wzrost pożytecznych dla skóry mikroorganizmów, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną wrażliwej, podatnej na uszkodzenia skóry,
- physiogenyl: to bogate źródło mikroelementów (np. cynk i mangan). Przywraca równowagę hydrolipidową naskórka i wzmacnia jego barierę ochronną,
- witamina C: to skuteczny antyoksydant, który hamuje działanie wolnych rodników,
- Lipex Omega 3/6: to składnik przywracający równowagę hydrolipidową, a także wzmacnia jego barierę ochronną.
Zalety Iwostin Rosacin |
---|
✅ Zróżnicowane składniki aktywne |
✅ Redukcja krostek |
✅ Wzmocnienie naczynek |
✅ Łagodzenie podrażnień |
✅ Zmniejszenie zaczerwienienia |
✅ Działanie pielęgnacyjne |
Iwostin Rosacin działa na skórę łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia, wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje wypryski. Buduje barierę ochronną skóry, dzięki czemu jest ona mniej podatna na uszkodzenia związane z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. To też świetna profilaktyka dla osób, które zmagają się z cerą naczynkową i chcą zapobiec pojawieniu się trądziku różowatego.
Jak wyleczyć trądzik różowaty?
Głównym celem leczenia dermatologicznego jest redukcja stanu zapalnego, zmniejszenie grudek oraz krost, a także złagodzenie uczucia pieczenia i świądu. Do najpowszechniejszych środków stosowanych w leczeniu trądziku różowatego należą:
- Ogólne:
- antybiotyki oraz chemioterapeutyki: Metronidazol, Klindamycyna, Erytromycyna, Tetracykliny, Izotretinoina, leki przeciwzimnicze, sulfony. - Miejscowe:
- antybiotyki i chemioterapeutyki: Erytromycyna, Klindamycyna, Metronidazol, kwas azelainowy, retinoidy, przy obecności Nużeńca ludzkiego – Crotamiton, Jacutin, Lindan, zawiesina siarkowo-ichtiolowa. - Metody chirurgiczne oraz laserowe.
- Unikanie słońca, alkoholu, kawy, papierosów, mocnej herbaty, stresu, zmian temperatury, gorących kąpieli oraz intensywnych ćwiczeń.
- Zabiegi kosmetologiczne, których zadaniem jest działanie przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, działanie łagodzące, regenerujące, a także nawilżające.

8 Cynk może być pomocny w leczeniu trądziku różowatego
W jednym z badań stwierdzono, że cynk jest skuteczny w leczeniu trądziku różowego 14 , ale w innym nie odnotowano różnicy między grupą przyjmującą cynk, a grupą placebo 15 . Jako że leczenie wydaje się bezpieczne (nie wystąpiły skutki uboczne oprócz łagodnego rozstroju żołądka u kilku pacjentów w pierwszym badaniu), warto poświęcić co najmniej 3 miesiące i sprawdzić, czy przyniesie ono poprawę pod względem trądziku różowatego.
Ponieważ dawka stosowana w badaniach była dość wysoka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować jak najlepszą dawkę indywidualną. Warto też brać suplement miedzi, aby zapobiec niedoborowi. Sugerowana dawka: w zakończonym sukcesem badaniu stosowano dawkę 100 mg siarczanu cynku 3 razy dziennie. (Przeczytaj: 'Zajady - jakiej witaminy brakuje?')
