Radzimy, jak pozbyć się piekących plam na skórze

Białe plamy na skórze po opalaniu

Białe plamy na ciele mogą wystąpić po opalaniu. W tym przypadku istotą problemu również jest uszkodzenie melanocytów i związane z tym zaburzenie ich funkcji, jednak czynnik sprawczy jest wyraźnie zewnętrzny i łatwy do określenia - to promieniowanie ultrafioletowe.

Promienie słoneczne pobudzają aktywność melanocytów. Wytwarzana przez nie melanina chroni głębsze warstwy skóry przed falami UVB. Jeśli jednak ekspozycja na słońce jest zbyt silna, dojść może do hiper- lub hipopigmentacji.

Pierwszy z wymienionych przypadków oznacza trwałe zabarwienie ciała na kolor brązowy w wyniku wytworzenia zbyt dużej ilości melaniny.

Drugie zaburzenie skutkuje wystąpieniem białych plam, czego powodem jest utrata zdolności organizmu do wytwarzania właściwych ilości melaniny.

Nie ma jednak znaczenia, czy osoba opala się na słońcu czy w solarium. Białe plamy mogą pojawić się w ten sam sposób. W każdym miejscu na ciele, a także na skórze twarzy.

Plamy na skórze i ich rodzaje. Leczenie plam skórnych

Plamy należą do podstawowych wykwitów skórnych, które towarzyszą wielu dermatologicznym jednostkom chorobowym. Plama nie jest związana z jedną chorobą, lecz jest objawem nieswoistym. Jeśli na naszej skórze pojawia się wykwit o charakterze plamy, to zdecydowanie powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, celem wyjaśnienia przyczyny jej powstawania oraz w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Plama to płaska zmiana skórna, której cechą charakterystyczną jest to, że nie będziemy jej wyczuwać przy dotyku, ponieważ leży ona w poziomie skóry. Plama skórna odróżnia się zabarwieniem od otaczającej skóry. Jej barwa, wygląd oraz wielkość uzależniona jest od przyczyny jej powstawania oraz od etapu choroby.

Rodzaje plam skórnych

Plamy skórne możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od przyczyn ich powstawania.

Leczenie plam skórnych zależy przede wszystkim od ich rodzaju oraz przyczyny. W przypadku plam polekowych zazwyczaj wystarczy odstawienie leku wywołującego zmiany skórne. Czasami konieczne okazuje się zastosowanie leków antyhistaminowych i sterydowych. Plamy soczewicowate można leczyć przy użyciu środków wybielających, krioterapii oraz preparatów miejscowych zawierających witaminę A. Należy jednak pamiętać o konieczności stosowania kremów z filtrem UV, które najlepiej chronią przed powstawaniem zmian posłonecznych na skórze.

Czy wiesz że: istnieją również plamy wrodzone? Należy do nich na przykład naczyniak płaski.

Plamy w przebiegu zaburzeń hormonalnych ustępują zazwyczaj po wyrównaniu poziomu hormonów. W tym celu powinniśmy udać się do lekarza endokrynologa. W leczeniu miejscowym można zastosować środki złuszczające, na przykład maść perhydrolową 30%, którą wykorzystuje się także w leczeniu piegów. Leczenie plam bielaczych polega na stosowaniu fototerapii oraz fotochemioterapii (w tym przypadku stosuje się specjalne substancje fotouczulające – psoraleny, w skojarzeniu z promieniowaniem UVA). W leczeniu miejscowym znajdują także zastosowanie sterydy oraz leki immunosupresyjne, czyli hamujące odpowiedź naszego układu odpornościowego, takie jak takrolimus lub pimekrolimus.

Zapamiętaj: Plamy skórne to nie tylko problem natury estetycznej, mogą być manifestacją różnych chorób.

Znamiona płaskie, które należą do plam barwnikowych, należy bacznie monitorować, ponieważ mogą być punktem wyjścia nowotworów. Co jakiś czas należy kontrolować swoje znamiona barwnikowe – najlepiej u lekarza dermatologa. Jeśli nasze znamię wzbudzi niepokój u dermatologa, to z pewnością zdecyduje on o usunięciu takiej zmiany i poddaniu jej badaniu histopatologicznemu.

Czy jasne plamy na skórze są groźne?

Przebarwienia występujące od osób chorych na bielactwo mają kształt owalnych, okrągłych lub nieregularnych plam.

Występują jednostronnie lub symetrycznie. Pojawiają się w szczególności:

  • w miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych, a więc na twarzy, szyi i dłoniach,
  • pod pachami,
  • wokół naturalnych otworów ciała,
  • na błonach śluzowych.

Tego typu jasne plamy na skórze same w sobie nie są groźne. Należy jednak mieć na uwadze, iż bielactwo bardzo często współwystępuje z innymi chorobami, z których część stanowi zagrożenie dla życia.

Są to między innymi:

  • schorzenia autoimmunologiczne, takie jak łysienie plackowate, niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • schorzenia onkologiczne,
  • cukrzyca,
  • choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy),
  • niedokrwistość sierpowata.

Natomiast białe plamki na penisie zazwyczaj oznaczają prosaki, kaszaki lub plamki Fordyce’a.

Plamy skórne - co mogą oznaczać

Niegroźne przebarwienia na ciele

Niektóre przebarwienia na skórze powstają w wyniku niewielkich podrażnień, uczulenia lub po prostu nierównomiernego opalenia. Plamki na tułowiu bywają też oznaką normalnych zmian hormonalnych np. po urodzeniu dziecka. Takie przypadki należy obserwować, żeby wykluczyć poważne choroby, ale nie trzeba panikować. Można porównać zdjęcia w internecie lub w encyklopedii medycznej z tym co widzimy na skórze.

Brązowe kropki na ciele często są po prostu formą piegów. Czasami obejmują nieco większy obszar, przypominając niewielkie plamki. Piegi od poważniejszych plam odróżnia kolor. Zwykle są jasnobrązowe. Pojawiają się podczas wystawienia ciała na słońce. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do piegów mają delikatniejszą skórę i powinny unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne.

Ciemne plamki u starszych osób też należą do naturalnych przebarwień w tym wieku. Zwykle skóra seniorów jest cieńsza i jaśniejsza od skóry młodych, ale mogą się na niej pojawić różnego rodzaju odbarwienia. Tak jak w przypadku osób z jasną cerą należy unikać gwałtownych zmian temperatury, wysuszenia i długotrwałego opalania.

Plamy na skórze jako oznaka poważniejszych chorób

Czasami skóra mówi nam, że z całym naszym organizmem jest coś nie tak. Najprędzej zauważymy to obserwując cerę. Cera osób z zaburzeniami metabolicznymi nie wygląda zdrowo. Plamy na skórze, szczególnie jasne lub czerwone krostki, mogą oznaczać niedobór pewnych składników w diecie. Powodem do niepokoju powinny być fioletowe lub sine przebarwienia. Często oznaczają one, że coś jest nie tak z naszym krążeniem. Są to wybroczyny, wynikające z nieszczelności lub kruchości ścianek naczyń krwionośnych.

Czerwone plamy na nogach mogą być objawem poważnego zakażenia lub stanu zapalnego naczyń krwionośnych, bywają też wynikiem zmian nowotworowych. Z takimi objawami można się zgłosić do dermatologa, ale lekarz ogólny też powinien nas pokierować dalej. Jeżeli macie wątpliwości czy przebarwienia, które widzicie już kwalifikują się jako objaw choroby zakaźnej, autoimmunologicznej, czy są całkiem niegroźne, to wstępnie wykluczymy niektóre choroby patrząc na zdjęcia w internecie. Poniżej znajduje się tabela porównująca wybrane rodzaje plam i potencjalnie związane z nimi choroby.

Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata włóknista zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności.

Czytaj dalej...

Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.

Czytaj dalej...

Kiedy istnieją podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy potwierdzający lub wykluczający ją, tym bardziej jeżeli dodatkowym objawem jest spóźniająca się miesiączka lub obserwujemy u siebie nudności, wymioty, zmianę samopoczucia.

Czytaj dalej...

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...