Pierwsza depilacja u dziewczynki - Kiedy i Jak? Porady dla Rodziców

Pierwsza miesiączka - objawy, ile trwa, kiedy może się pojawić?

Pierwsza miesiączka z początku może przerażać, ale kiedy podejdziesz do tematu świadomie, możesz być pewna, że nic Cię nie zaskoczy, a strach szybko minie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat pierwszego okresu i jak do niego się przygotować.

Dojrzewanie to czas, w którym dochodzi do bardzo wielu zmian. Pod koniec tego okresu u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka. To ważny etap rozwoju. Oznacza, że biologicznie stajesz się dorosła, a Twoje ciało przygotowuje się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości.

Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy. Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat to nie powód do obaw i zmartwień. Przy najbliższej wizycie u prowadzącego lekarza pediatry warto o tym powiedzieć. Nawet jeżeli skończyłaś już 14 lat i nadal nie miesiączkujesz, nie musisz się niepokoić, że coś jest nie tak. To, kiedy pojawi się pierwszy okres, zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Możesz zapytać swoją mamę, w jakim wieku pojawiła się u niej pierwsza miesiączka. Ale nie sugeruj się tym mocno, ponieważ w dzisiejszych czasach wpływ mają także czynniki środowiskowe i sposób odżywiania. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna i masa ciała. Jak widzisz, nie jest to takie proste i nie da się tego przyspieszyć lub zahamować.

Każda dziewczynka dojrzewa inaczej, a okres może pojawić się w różnym wieku. Nie ma sensu porównywać się z koleżankami i martwić się na zapas. Pamiętaj, że większość małych kobiet dojrzewa prawidłowo, tylko we własnym tempie. Powody do niepokoju to wystąpienie pierwszej miesiączki przed 10. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia. Wówczas konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna.

Jakie są objawy przed pierwszą miesiączką?

To matka powinna zdradzić córce sekrety kobiecości i przełamać wstyd przed mówieniem o własnym ciele i potrzebach, w tym także seksualnych. Jeśli podejmujemy się rozmowy, warto zacząć od początku, czyli pierwszych oznak dojrzewania, dbając przy tym o przyjemną, luźną atmosferę. Wiele dziewcząt nie rozumie bowiem objawów przed pierwszym okresem, takich jak rosnące piersi, pojawiające się na ciele owłosienie, w szczególności w miejscach intymnych i pod pachami. Szczególnie niepokojący jest dla nich także wydzielający się z pochwy biały śluz (często bardzo obficie), który również pojawia się rok, czasem nawet dwa lata przed pierwszą miesiączką. Należy wyjaśnić iż to normalne zjawiska, których następnym etapem będzie menstruacja, a konsekwencją w przyszłości możliwość posiadania dzieci.

Młode osoby chcą przede wszystkim wiedzieć w jakim wieku może pojawić się okres. W naszej szerokości geograficznej średnio dziewczynki rasy białej miesiączkują po raz pierwszy w wieku od 11 do 14 lat. Być może pomocna może być informacja, że drobniejsze dziewczynki dojrzewają później, a te krąglejsze czy wręcz otyłe, szybciej.

Najważniejszą informacją jest fakt, iż nie jest możliwe określenie kiedy dokładnie wystąpi menstruacja. Wyjaśnijmy, że każdy organizm dojrzewa w swoim tempie i objawy pierwszej miesiączki, jak i kolejnych, u każdej dziewczynki mogą być różne. Należy uświadomić sobie fakt, iż brak pierwszej menstruacji nie powinien dawać poczucia bycia gorszym od koleżanki, która miesiączkuje na przykład od roku czy ma zauważalne piersi, podczas gdy córka nie ma ich widocznych wcale.

Pierwsza depilacja: czym się depilować?

Maszynka

Usuwanie owłosienia maszynką jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Jest to metoda bezbolesna i tania. W drogeriach dostępne są maszynki jednorazowe oraz z wymiennymi ostrzami.

Wybierając maszynkę dla nastolatki trzeba pamiętać, aby wybrać taką, która posiada 3 ostrza lub więcej, bo zapewniają bardziej dokładne golenie za pierwszym pociągnięciem. Aby bezpiecznie i dokładnie usunąć owłosienie za pomocą maszynki, najlepiej wybrać tą z ruchomą główką, a do depilacji zastosować specjalną piankę lub żel ułatwiający golenie.

Wiele osób kojarzy usuwanie włosków depilatorem z dyskomfortem, ale dziś to już mit. Dawniej urządzenia te faktycznie nie były wyposażone w technologie, które łagodziłyby odczucia bólowe, a depilacja mogła być nieprzyjemna.

Dziś depilatory to nowoczesne, pełne technologii urządzenia, które pomagają radzić sobie z niechcianym owłosieniem nawet do 4 tygodni. Mogą być one stosowane także u nastolatek, zwłaszcza że na rynku dostępne są modele przeznaczone dla młodych dziewczyn zaczynających depilację.

Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Trzeba pamiętać, że aby była skuteczna, włoski muszą być stosunkowo długie – mieć ok. 2 mm długości. Wykonując depilację woskiem w domu na początku najlepiej przeprowadzić test na małym fragmencie owłosionej skóry.

Wosk może wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego szczególnie w przypadku pierwszej depilacji, należy sprawdzić reakcję skóry na ten kosmetyk. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym i może zniechęcić młodą kobietę do kolejnych zabiegów usuwania owłosienia.

Profesjonalne usuwanie włosków woskiem w gabinetach kosmetycznych jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Krem

Podobnie jak w przypadku wosku - krem do depilacji może powodować podrażnienia na młodej i jeszcze bardzo delikatnej skórze nastolatki. Ta metoda usuwania owłosienia nie jest polecana młodym kobietom. Jest również zdecydowanie droższa i bardziej kłopotliwa niż usuwanie włosków depilatorem czy maszynką.

Objawy pierwszej miesiączki

Zapewne zauważyłaś, że Twoje ciało zmienia się od dłuższego czasu. Sylwetka nabrała kobiecych kształtów: zaokrągliły Ci się biodra, urosły piersi, pojawiło się owłosienie łonowe, a także na nogach i pod pachami. Zapewne także zmienił się Twój wzrost, a także mógł pojawić się trądzik. Jak już wiesz, pierwsza miesiączka pojawia się pod koniec okresu dojrzewania. Zatem możesz się jej spodziewać, choć zwykle występuje nieoczekiwanie. Zazwyczaj przed tym wielkim dniem nie pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Jednak każdy organizm jest inny, a objawy są kwestią indywidualną. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych oznak pierwszej miesiączki należą:

  • plamienia lub niewielkie krwawienia występujące przez kilka dni,
  • pojawienie się białej wydzieliny,
  • bóle i skurcze w dole brzucha,
  • lekkie osłabienie i ogólne złe samopoczucie,
  • nudności,
  • rozdrażnienie, dekoncentracja i wahania nastrojów.

Objawy pierwszego okresu mogą być różne i mogą wystąpić w różnym nasileniu. Warto obserwować zmiany w swoim ciele i być przygotowaną.

Czytaj więcej o tym, co się dzieje z Twoim ciałem: Etapy dojrzewania – jak zmienia się Twoje ciało?.

Jak wygląda pierwsza miesiączka u dziewczynek?

W przypadku tego, jak wygląda pierwszy okres, także nie ma jednej odpowiedzi. Jeżeli rozmawiasz na ten temat z koleżankami, to przygotuj się, że każda może mówić co innego. Zwykle pada pytanie: ile trwa pierwszy okres? Z tym bywa różnie. Warto zaznaczyć, że pierwsze miesiączki są nieregularne, mogą trwać od 3 do 7 dni. Także pojawienie się następnej nie jest oczywiste i kilka miesięcy przerwy między okresami jest normalne. Pierwsza miesiączka może być bardzo skąpa (kilka kropel krwi) lub bardzo obfita. Także kolor wydzieliny może się różnić - normą jest zarówno krwistoczerwone, jak i brunatne zabarwienie. Jeżeli chodzi o bolesność, to zazwyczaj pierwszym krwawieniom nie towarzyszy ból. Potem może być różnie, bowiem wiele kobiet dotykają tego typu dolegliwości. Na szczęście mijają wraz z miesiączką.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że pierwsze sześć lat od pojawienia się pierwszego okresu, to czas na uregulowanie się poziomu hormonów. Po tym czasie miesiączkowanie będzie dość systematyczne i będzie się odbywało średnio w 28-dniowych cyklach. Jednak początkowo możesz mieć nieregularne okresy. Ma to związek, z tym że pierwsze cykle często są jeszcze bezowulacyjne. Pamiętaj, że nie jest to regułą i nie można traktować tego czasu, jako okresu, w którym ciąża jest niemożliwa.

W przypadku pierwszej depilacji ważne zadanie stoi przed mamą dziewczynki warto porozmawiać z córką na ten temat, wyjaśnić jej, że owłosienie, nawet to w miejscach intymnych, jest całkiem normalne i że można w łatwy i bezbolesny sposób się go pozbyć.

Czytaj dalej...

Przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV.

Czytaj dalej...

Domowe zabiegi z wykorzystaniem kremów do depilacji są łatwe i nie wymagają wprawy, jednak silny, chemiczny zapach kosmetyków może zniechęcać, a substancje chemiczne wywoływać podrażnienia wrażliwej skóry.

Czytaj dalej...

Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia.

Czytaj dalej...