Jak zapobiegać wrastającym włoskom - skuteczne preparaty i metody

Wrastające włoski: jak się ich pozbyć? Jak zapobiec ich wrastaniu po depilacji?

Wrastające włoski po depilacji to problem wielu pań, które pozbywają się włosków poprzez wyrwanie ich razem z cebulkami. Owszem, po takim zabiegu ciało długo pozostaje gładkie, ale w pewnym momencie mogą zacząć pojawiać się tuż pod skórą czarne kółeczka, czyli zakręcone włoski, które nie mogą przebić się na zewnątrz. Dowiedz się więc, jak pozbyć się wrastających włosków po depilacji i czy istnieją sposoby na to, by w ogóle one nie wrastały!

Spis treści

Wrastające włoski po depilacji dotyczą wielu pań i wcale nie tylko tych obdarzonych włosami cienkimi lub kręconymi. Włos po prostu ma to do siebie, że na początku, gdy dopiero zaczyna rosnąć – a tak się dzieje po pewnym czasie od depilacji – jest cieniutki i miękki. A gdy musi przebić się przez grubą warstwę skóry, zwyczajnie nie daje rady! Nie pomaga mu też stwardniały naskórek, który powstaje w wyniku systematycznego podrażniania skóry, czy to depilatorem elektrycznym, czy maszynką do golenia. Dlatego skręca się tworząc pod skórą czarne kółeczko. Z czasem w końcu uda mu się przebić, ale zanim to nastąpi, może wywołać zapalenie mieszka włosowego, co wygląda niezdrowo i nieestetycznie - zapalenie objawia się w postaci zaczerwienionych krostek, zwykle wypełnionych ropą, w dodatku swędzących i bolesnych. Skóra w ich pobliżu jest opuchnięta i podrażniona, a to niekiedy może doprowadzić do rozwinięcia się poważniejszego stanu zapalnego, a nawet blizn.

Strategie pozwalające uniknąć wrastania włosków na różnych obszarach ciała

  1. Przed goleniem wykonaj peeling nóg, aby usunąć martwe komórki naskórka.
  2. Użyj nawilżającego żelu lub kremu do golenia
  3. Gol się w kierunku wzrostu włosów.

Wrastające włoski pod pachami

  1. Regularnie złuszczaj skórę pod pachami, ale delikatnie, aby uniknąć podrażnień.
  2. Rozważ użycie delikatnego, przyjaznego dla skóry antyperspirantu, aby zmniejszyć tarcie.

Wrastające włoski na twarzy

  1. Używaj ostrej, czystej brzytwy lub rozważ maszynkę elektryczną do golenia zarostu.
  2. Ogol się po ciepłym prysznicu, aby zmiękczyć włosy.
  3. Nałóż delikatny płyn po goleniu lub krem nawilżający.

Wrastające włoski na twarzy

  1. Utrzymuj brodę w czystości i dobrym stanie, regularnie ją pielęgnując.
  2. Użyj trymera do brody, aby zachować równą długość i zminimalizować podrażnienia.

Wrastające włoski łonowe

  1. Ostrożnie podejdź do depilacji okolic intymnych i rozważ profesjonalną depilację woskiem lub skonsultuj się z dermatologiem.
  2. Unikaj obcisłych ubrań bezpośrednio po depilacji.

Preparaty na wrastające włoski po goleniu

Twardy i mocny zarost bywa kłopotliwy. Sztywne i grube włoski mają tendencję do wrastania się w skórę twarzy, która w ten sposób łatwo ulega podrażnieniu. Wrastający zarost zwykle skutkuje swędzącymi i nieestetycznymi krostkami.

By uniknąć takich przykrych niespodzianek, najlepiej używać profesjonalnych kosmetyków na twardy wrastający zarost. Mają one zwykle właściwości ścierające naskórek, co w takiej sytuacji bywa wybawieniem. Do produktów na wrastający zarost zaliczamy peelingi. Drobne ziarenka peelingu złuszczają martwy naskórek i w ten sposób pomagają wrastającym włoskom ponownie przebić się przez naskórek na zewnątrz.

Żel lub serum na wrastające włoski to produkty zdecydowanie godne polecenia np. serum Baxter of California, żel Clubman Pinaud lub odświeżająco matujący Men-u. Ich skład najczęściej jest na bazie kwasu salicylowego. Stosowane regularnie złuszczają naskórek, dzięki czemu włoski nie wrastają. Z łatwością przedostają się na zewnątrz miękkich warstw naskórka. Należy jednak pamiętać, aby stosować je systematycznie. Jednorazowe użycie nie jest w stanie uczynić cudów.

Przed goleniem użyj do mycia twarzy żelu z peelingiem. Delikatnie złuszczający żel z peelingiem możesz stosować codziennie, bardziej intensywny peeling stosuj 2 razy w tygodniu. Warto także 1 -2 razy w tygodniu zastosować maskę peel-off, również pomoże złuszczyć naskórek i wydostać się włoskom na powierzchnię. Maski i peelingi znajdziesz również w naszej ofercie w dziale Maski i Peelingi.

Kosmetyki na twardy wrastający zarost polecamy wszystkim mężczyznom o obfitym i gęstym zaroście a także tym, którzy borykają się z problemami skórnymi np. zaskórniakami lub problemami typu swędzący zarost.

Rutynowa dotycząca golenia zapobiegająca wrastaniu włosków

1. Przygotowanie

Wybierz odpowiednią maszynkę do golenia: używaj czystej, ostrej, najlepiej jednoostrzowej maszynki do golenia. Maszynki do golenia z wieloma ostrzami mogą przycinać włosy poniżej powierzchni skóry, coo może powodoać wrastające włoski.

Złuszczanie:
Regularnie złuszczaj skórę, zaleca się 2-3 razy co najmniej w tygodniu. Użyj produktu złuszczającego z kwasem salicylowym lub glikolowym, pomoże to usunąć martwe komórki skóry, które mogą blokować mieszki włosowe, co powoduje wrastające włoski.

Ciepły prysznic: Weź ciepły prysznic lub użyj ciepłej, wilgotnej szmatki, aby zmiękczyć włosy i otworzyć pory. Ułatwi to golenie i sprawi, że wrastające włoski będą mniej dokuczać.

2. Golenie

Użyj kremu lub żelu do golenia: Nałóż dobrej jakości krem lub żel do golenia, aby utworzyć nawilżoną powierzchnię, dzięki której maszynka będzie się gładko przesuwać. Preferowany jest żel lub krem do golenia przeznaczony do skóry wrażliwej, ponieważ zapobiegnie to podrażnieniom, które mogą prowadzić do wrastania włosków.
NIVEA Łagodzący żel do golenia Sensitive to bezalkoholowy żel do golenia z ekstraktem z rumianku, który zapewnia gładkie golenie bez podrażnień.

Gol się w kierunku wzrostu włosów: Zawsze gol się w kierunku naturalnego wzrostu włosów. Golenie pod włos może powodować wrastające włoski.

Nie wywieraj zbyt dużego nacisku: pozwól brzytwie wykonać pracę. Stosowanie nadmiernego nacisku może spowodować przycięcie włosów zbyt blisko skóry, co w efekcie prowadzi do wrastania włosków.

3. Pielęgnacja po goleniu

Płukanie zimną wodą: Po goleniu spłucz twarz zimną wodą, aby zamknąć pory i zmniejszyć podrażnienia.

Zastosuj balsam po goleniu:
Użyj niezawierającego alkoholu płynu po goleniu lub balsamu nawilżającego, aby ukoić i nawilżyć skórę. Wrastające włoski lubią produkty takie jak aloes czy rumianek.

NIVEA Chłodzący balsam po goleniu Sensitive Cool to bezalkoholowy balsam z ekstraktem z rumianku. Chłodzi i zapewnia intensywne, długotrwałe nawilżenie, zapewniając najwyższy komfort skóry.

Kiedy włoski wrastają?

Wrastające włosy są konsekwencją przede wszystkim depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym. Ale bywa i tak, że nawet golenie maszynką jednorazową (na ogół stępioną, wyszczerbioną) powoduje wrastanie włosków, po prostu niektóre osoby mają taką skłonność. Najbardziej popularne miejsca, w których mogą pojawić się wrastające włosy to nogi, okolice bikini i pachy. Mężczyźni mogą zmagać się z wrastającymi włosami na szyi i pod brodą, niezależnie od tego, czy golą się żyletką, czy maszynka elektryczną.

Bywa, że wrastające włoski powodują bardzo zaawansowane stany zapalne i bolesne guzki. Wtedy trzeba niestety udać się do dermatologa i raczej zastanowić nad innym sposobem usuwania owłosienia.

Zwykle jednak wrośnięte włoski możemy okiełznać przy pomocy dermokosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach, zawierających kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy. Jeśli systematycznie depilujemy ciało, równie starannie powinnyśmy nakładać na nie te specyfiki. Zmiękczają one naskórek sprawiając, że włoskom łatwiej jest się przez niego przebić.

Innym sposobem na wrastające włosy są różnego rodzaju peelingi. Peelingi cukrowe, peelingi solne, z sody, kawy, czy zmielonych pestek moreli. Możesz kupić gotowy produkt lub sama zrobić peeling w domu, wykorzystując do tego miód, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Tak naprawdę to nie ma znaczenia, jaki zrobisz peeling, więc zrób taki, jaki najbardziej lubisz. Chodzi o to, by zetrzeć stwardniały naskórek, a tym samym ułatwić włoskom prosty wzrost. Jeśli masz tendencję do wrastających włosków możesz też po prostu szorować ciało szorstką gąbką, rękawicą lub szczoteczką do ciała. Da to ten sam efekt, co peeling, z tą różnicą, że szorowanie oczywiście nie odżywi skóry w żaden sposób, więc na koniec nie zapomnij nawilżyć ciała dobrej jakości balsamem lub np. olejem kokosowym. I uwaga! Nie szoruj zbyt mocno ani zbyt często (najwyżej raz na dwa tygodnie), bo możesz tylko pogorszyć sprawę. Naskórek będzie się bronił i rozrastał jeszcze intensywniej. By skórę zmiękczyć i przyspieszyć wydostawanie się włosów, można zastosować też zwykłą sól. Rozpuść łyżkę soli w szklance letniej wody i przy pomocy wacika kosmetycznego nacieraj skórę dwa razy dziennie.

Plasterki hydrokoloidowe są świetnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli masz problem z utrzymaniem rąk z dala od niedoskonałości i ich wyciskaniem Chronią zmianę przed przedostawaniem się do niej bakterii oraz rozprzestrzenianiem na inny obszar twarzy.

Czytaj dalej...

Przy wyborze preparatu na blizny, szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że delikatna skóra twarzy wymaga specjalnej uwagi i odpowiednio dobranych składników Oprócz wybierania odpowiednich preparatów, ważne jest też skupienie się na kompleksowym leczenie blizn na twarzy, co może znacząco poprawić wygląd i zdrowie skóry.

Czytaj dalej...

Jeśli masz skłonności do niedoskonałości, ciężko jest Ci zamaskować niespodziewanego pryszcza makijażem i chcesz szybko pozbyć się zmiany, w dalszej części poznasz produkty, które zostały do tego stworzone.

Czytaj dalej...

Naukowcy z Columbia University Medical Center, razem z pracownikami Stanford University oraz Yale University, opublikowali niezależne badania dwóch leków o podobnym mechanizmie działania, które być może staną się rewolucją w leczeniu łysienia plackowatego.

Czytaj dalej...