Prosty przewodnik po kremach do twarzy - Jak wybrać ten idealny?
Kosmetyki DIY do twarzy – 15 DOMOWYCH PRZEPISÓW
Eko kosmetyki zrobione w domu są nie tylko lepsze dla naszej skóry, ale także uniwersalne, ponieważ niekiedy mogą być stosowane przez całą rodzinę. Takie produkty DIY są skuteczne, tańsze i równie wartościowe, jak te kupione w sklepie. Mogą też stanowić idealny pomysł na prezent. Poznaj 15 prostych przepisów na naturalne kosmetyki DIY do twarzy.
Pielęgnacja twarzy to coś, co wykonujemy nawet dwa razy dziennie. O twarz dbają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy są świadomi, że atrakcyjny wygląd cery to najczęściej efekt dbania o skórę. Jedną z alternatyw dla drogeryjnych produktów są eko kosmetyki zrobione w domu. Zanim zaczniesz, skompletuj wszystkie niezbędne rzeczy, o których piszemy w innym naszym artykule.
Dobierz krem do problemów skórnych
W doborze odpowiedniego kremu istotne znaczenie mają również problemy skórne, które u Ciebie występują. Wybieraj kremy ze składnikami aktywnymi ukierunkowanymi na konkretne działanie. Jeśli Twoim problemem są naczynka, dodaj do swojego kremu Kompleks na naczynka lub Ekstrakt z kasztanowca. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, jako składnik kremu wybierz Ten's up efekt liftingu skóry lub Ekstrakt z miłorzębu . Jeżeli walczysz z przebarwieniami sięgnij po Witaminę C olejową lub Niacynamid. Objawy trądziku złagodzi olejek drzewa herbacianego, tlenek cynku lub kwas migdałowy.
Dzięki naszej ekologicznej bazie kremowej możesz samodzielnie stworzyć spersonalizowany krem dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Baza kremowa ECOSPA to ponad 80% organicznych składników. Posiada certyfikat COSMOS. Nie zawiera fenoksyetanolu, parabenów, ani olejów mineralnych. W składzie bazy kremowej znajdziesz uniwersalne, naturalne oleje i masła roślinne oraz składniki aktywne. Do bazy możesz dodawać inne oleje oraz substancje aktywne, dzięki którym stworzysz krem idealnie spełniający Twoje potrzeby. Zainspiruj się recepturami DIY na kremy z ekologicznej bazy kremowej, np. Krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty lub Krem z bazy do cery dojrzałej z olejem z zielonej herbaty, kolagenem roślinnym i witaminami A+E.
Jak wybrać odpowiedni krem do twarzy?
Najważniejszym kryterium w doborze odpowiedniego kremu jest określenie typu skóry. Typ cery sam w sobie pozostaje niezmienny, ale w ciągu życia wielokrotnie zmienia się jej aktualny stan. Wpływa na to wiek, styl życia, sytuacja zdrowotna, warunki zewnętrzne. Istnieją cztery podstawowe rodzaje skóry: normalna, tłusta, sucha oraz mieszana.
Kremy do cery normalnej
Skóra normalna nie sprawia wielu problemów i raczej nie jest wymagająca. Jest to jednak jeden z najrzadziej spotykanych typów skóry wśród dorosłych osób. Posiadaczki skóry normalnej mogą nazwać się szczęściarami. Ich cerę cechuje bowiem odpowiednie nawilżenie, gładkość, jędrność i wyrównany koloryt. Pielęgnacja cery normalnej powinna opierać się jedynie na utrzymaniu równowagi skóry. Najlepsze kremy do cery normalnej powinny mieć lekką, nietłustą konsystencję. Najlepsze będą delikatne kremy nawilżające z możliwie jak najkrótszym, naturalnym składem.
Wybieraj kremy na bazie naturalnych olejów roślinnych, np. oleju jojoba, oleju sezamowego, oleju z pestek moreli, oleju arganowego, oleju awokado. Składniki aktywne, które sprawdzą się w kremach do pielęgnacji skóry normalnej to nawilżające Kwas hialuronowy i Hydromanil, łagodzący i przeciwzapalny żel z aloesu, ekstrakt z jabłka o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym, bogaty w garbniki i sole mineralne ekstrakt z zielonej herbaty lub regenerujący skwalan. Dodatek witaminy C rozświetli skórę i będzie działał antyoksydacyjnie, a witamina E wspomoże nawilżające i regenerujące działanie kremu. W naszej bazie receptur znajdziesz przepisy DIY na naturalne kremy do cery normalnej, np. Krem z olejem awokado i aloesem do cery normalnej lub Lekki krem do twarzy z zieloną herbatą i witaminą E.
Emulgatory – rodzaje emulgatorów:
- Biobaza emulgująca do emulsji o/w (Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate), 4-10% receptury, emulguje 20-25% fazy tłuszczowej, dodawana do fazy tłuszczowej,
- Olivem 1000 (Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate), 3-8% receptury, pH 3-12, emulguje do 40% fazy tłuszczowej, dodawany do fazy tłuszczowej,
- Samoemulgująca baza z oleju z pestek moreli (Glyceryl Stearate Citrate, Sucrose Stearate, Polyglyceryl-4 Cocoate, Cetyl Alcohol, Sodium Ricinoleate), 5-10% receptury, pH 3-11, emulguje 5-40% fazy tłuszczowej, dodawana do fazy wodnej,
- Cosmedia SP (Sodium Polyacrylate), do 12% receptury, rozpuszczalna w wodzie, pH 5-12, można robić kremy na zimno w jednej zlewce,
- P-4C (HLB14), GSC (HLB12), SLP (HLB11), GMS (HLB3-4).
Naturalne konserwanty:
- Eko konserwant płynny (Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid), 1% receptury,
- Leucidal Max/ LBF (Lactobacillus Ferment), 2-4% receptury,
- DHA BA (Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol), 0,2-1% receptury.
Wybierając składniki do kremu zwróć uwagę na informacje od producenta – których składników nie można ze sobą łączyć, do czego i w jakich temperaturach i stężeniach dodawać dane substancje.
Przedstawiony ogólny przepis na wykonanie emulsji o/w to metoda na gorąco, sprawdź zatem czy oleje mogą być podgrzane!
Przykładowe nierafinowane oleje wrażliwe na temperaturę:
- olej konopny (nie podgrzewać)
- olej z pachnotki (nie podgrzewać)
- olej z ostropestu plamistego (nie podgrzewać)
- olej z czarnuszki siewnej (nie podgrzewać)
- olej z dzikiej róży (nie podgrzewać)
- olej z pestek dyni (nie podgrzewać)
- olej z ogórecznika lekarskiego (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
- olej z orzechów włoskich (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
- olej z orzechów laskowych (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
- olej z męczennicy (nie podgrzewać powyżej 40 stopni)
- olej sezamowy (podgrzewać tylko do 65 stopni)
- olej z krokosza barwieńskiego (podgrzewać tylko do 65 stopni)
- olej ze słodkich migdałów (podgrzewać tylko do 70 stopni)
- olej z pestek śliwki (podgrzewać tylko do 70 stopni)
- olej z pestek moreli (podgrzewać tylko do 70 stopni)
