Prosty przewodnik po kremach do twarzy - Jak wybrać ten idealny?

Dobry krem do twarzy w przypadku:

  • kuracji przeciwzmarszczkowej powinien zawierać m.in. retinol, czyli witaminę A w czystej postaci, elastynę, olej arganowy, hydrolat różany, kwas hialuronowy,
  • cery suchej, podrażnionej, delikatnej – m.in. ekstrakt z lukrecji, pantenol, czyli prowitaminę B5, skwalan z oliwek, olej arganowy, olej z wiesiołka, hydrolat z kwiatu lipy, sok z aloesu,
  • cery tłustej, trądzikowej – m.in. hydrolat oczarowy, olej tamanu,
  • ochrony przed fotostarzeniem się skóry – m.in. ekstrakt z owocu granatu, ekstrakt z czerwonych alg, witaminę E, ekstrakt z rozmarynu, olej z pestek malin, hydrolat z drzewa oliwkowego.

Naturalny krem do twarzy dla posiadaczy cery normalnej przyrządzić można na bazie naparu z rumianku i oleju słonecznikowego. Żeby uzyskać około 50 ml, potrzebne będą takie składniki: 15 ml tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego, 35 ml naparu z rumianku, 2,5 g emulgatora olivem 1000. W szklance wrzącej wody zalewa się 2 torebki herbatki z rumianku lub ½ szklanki suszonych kwiatów. Następnie odstawia się je do naciągnięcia na 10–15 minut. Do miski wlewa się olej, który poddaje się kąpieli wodnej. Olej powinien zostać podgrzany do temperatury około 75ᵒC, wówczas ściąga się go znad garnka z wodą i dodaje do niego emulgator. Składniki miesza się energicznie trzepaczką. Po dokładnym połączeniu dodaje się napar i nadal miesza, aż całość lekko przestygnie. Miskę można włożyć w tym celu do naczynia napełnionego zimną wodą. Po całkowitym schłodzeniu krem przekłada się do szczelnie zamykanego pojemnika i wstawia do lodówki. Krem nadaje się do zużycia przez 2 tygodnie.

Zobacz film: Nawilżający krem z naturalnych składników. Źródło: Klinika urody.

Naturalny krem do twarzy, czyli jaki?

Naturalny krem do twarzy to znakomita alternatywa dla kupnych kremów, które niestety nie są pozbawione sztucznych dodatków. To ekologiczny produkt, który nie niszczy środowiska i nie jest testowany na zwierzętach. Jest tani i bezpieczny w użyciu. Samodzielne przygotowanie kremu do twarzy to nie lada wyzwanie. Wymaga cierpliwości i czasu, ale za to zapewnia całkowitą kontrolę nad składem produktu. Największą trudność stanowi umiejętne połączenie fazy wodnej i fazy tłuszczowej, tak żeby woda nie oddzieliła się od oleju, a możliwe było uzyskanie konsystencji emulsji. Niezbędne jest w związku z tym użycie emulgatora, czyli substancji, która umożliwi powstanie emulsji i zapewnia jej trwałość. Emulgator działa na powierzchni granicznej. Tworzy trwałe micele, czyli kompleksy komórkowe, które z jednej strony mają cząsteczkę hydrofobową, zaś z drugiej hydrofilową. Najpopularniejsze wśród naturalnych emulgatorów są m.in.: lecytyna, wosk pszczeli, tłuszcz z wełny owczej. W sprzedaży znajdują się też gotowe bazy kremowe, oparte na ekologicznych emulgatorach i zawierające surowce farmaceutyczne. Nie mają za to żadnych dodatków zapachowych. Z 30 ml bazy można otrzymać 150 ml kremu, bardzo lekkiego, jedwabistego w odczuciu. Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazy

Składniki naturalnego kremu
Źródłem tłuszczu w kremie mogą być np.: masła shea, kokosowe, kakaowe, oleje migdałowy, z pestek dzikiej róży czy z pestek winogron. Tłuszcze i rozpuszczane w nich emulgatory tworzą fazę A wśród składników kremu. Fazę B stanowią np.: woda destylowana, hydrolat, napar, macerat ziołowy i składniki czynne rozpuszczalne w wodzie, które można podgrzewać. Ostatnia grupa składników tworzy fazę C. Są to m.in. oleje, których nie można podgrzewać, olejki eteryczne, kwas hialuronowy, pantenol, witaminy. Składniki z fazy C dodaje się, kiedy dwie pierwsze fazy połączą się ze sobą.

Emulgatory – rodzaje emulgatorów:

  • Biobaza emulgująca do emulsji o/w (Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Lactylate), 4-10% receptury, emulguje 20-25% fazy tłuszczowej, dodawana do fazy tłuszczowej,
  • Olivem 1000 (Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate), 3-8% receptury, pH 3-12, emulguje do 40% fazy tłuszczowej, dodawany do fazy tłuszczowej,
  • Samoemulgująca baza z oleju z pestek moreli (Glyceryl Stearate Citrate, Sucrose Stearate, Polyglyceryl-4 Cocoate, Cetyl Alcohol, Sodium Ricinoleate), 5-10% receptury, pH 3-11, emulguje 5-40% fazy tłuszczowej, dodawana do fazy wodnej,
  • Cosmedia SP (Sodium Polyacrylate), do 12% receptury, rozpuszczalna w wodzie, pH 5-12, można robić kremy na zimno w jednej zlewce,
  • P-4C (HLB14), GSC (HLB12), SLP (HLB11), GMS (HLB3-4).

Naturalne konserwanty:

  • Eko konserwant płynny (Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid), 1% receptury,
  • Leucidal Max/ LBF (Lactobacillus Ferment), 2-4% receptury,
  • DHA BA (Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol), 0,2-1% receptury.

Wybierając składniki do kremu zwróć uwagę na informacje od producenta – których składników nie można ze sobą łączyć, do czego i w jakich temperaturach i stężeniach dodawać dane substancje.

Przedstawiony ogólny przepis na wykonanie emulsji o/w to metoda na gorąco, sprawdź zatem czy oleje mogą być podgrzane!

Przykładowe nierafinowane oleje wrażliwe na temperaturę:
  • olej konopny (nie podgrzewać)
  • olej z pachnotki (nie podgrzewać)
  • olej z ostropestu plamistego (nie podgrzewać)
  • olej z czarnuszki siewnej (nie podgrzewać)
  • olej z dzikiej róży (nie podgrzewać)
  • olej z pestek dyni (nie podgrzewać)
  • olej z ogórecznika lekarskiego (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
  • olej z orzechów włoskich (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
  • olej z orzechów laskowych (nie podgrzewać powyżej 38 stopni)
  • olej z męczennicy (nie podgrzewać powyżej 40 stopni)
  • olej sezamowy (podgrzewać tylko do 65 stopni)
  • olej z krokosza barwieńskiego (podgrzewać tylko do 65 stopni)
  • olej ze słodkich migdałów (podgrzewać tylko do 70 stopni)
  • olej z pestek śliwki (podgrzewać tylko do 70 stopni)
  • olej z pestek moreli (podgrzewać tylko do 70 stopni)

W ofercie naszego sklepu Puder i Krem znajdziesz setki produktów, które uzupełnią Twoją codzienną pielęgnację i doskonale przydadzą się do wzbogacenia domowej maseczki olejki, serum, peelingi, czy mgiełki.

Czytaj dalej...

Cena jak za 15 ml preparatu niska może nie jest, ale biorąc pod uwagę fakt, że dość szybko można zaobserwować działanie, myślę, że warto ją zapłacić w myśl zasady raz wydać pieniądze, a dobrze , zamiast kupować kilka tańszych kremów, których działanie pozostawia wiele do życzenia.

Czytaj dalej...

Skuteczność efekt działania kosmetyku Konsystencja jeśli dotyczy Trwałość użytego kosmetyku na twarzy ciele Wydajność Stosunek ceny do jakości Stosunek obietnic producenta do efektu rzeczywistego Opakowanie estetyka i użyteczność.

Czytaj dalej...

Ekstrakt z korzenia żeń szenia ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry; dotlenia komórki skóry, odżywia ją i rewitalizuje; działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, a więc wspomaga walkę z wypryskami i zaskórnikami; poprawia koloryt cery i wyraźnie ją wygładza.

Czytaj dalej...