Pryszczyk w okolicy pochwy - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcze – Cysty (torbiele)

Jak wyglądają cysty?

Są bardzo nieestetyczne, to duże, mocno czerwone, rozlane zmiany skórne sięgające dość głęboko, bo aż do skóry właściwej, wypełnione ropą. Przy dotknięciu są dość miękkie i czuć, że wyraźnie coś się przelewa w środku.

Jak powstają cysty?

W ten sam sposób, co inne pryszcze – tyle że głęboko w skórze właściwej (jak guzy). Wypełnia je ropa, której może być tak dużo, że w skórze tworzą się wręcz głębokie leje, bo zawartość cysty wręcz rozsadza skórę i może zniszczyć mieszek.

Cysty są o tyle poważne, że nawet bez wyciskania mogą zostawić paskudne blizny po sobie.

Jak postępować z cystami?

Tu niestety sprawa jest tak poważna, że nawet mając pojedynczą dużą cystę lepiej iść do lekarza po pomoc. Co prawda taka cysta może też sama zniknąć po potraktowaniu jej (powierzchownie, bo wszelkie wyciskanie oczywiście zabronione) czymś przeciwtrądzikowym, ale lepiej nie ryzykować i skorzystać z fachowej pomocy.

Powiązane wpisy

Opryszczka u dzieci – leczenie

Sposób leczenia infekcji wywoływanej przez wirusa opryszczki zależy od postaci choroby i stopnia jej zaawansowania. W leczeniu zastosowanie znajduje lek przeciwwirusowy – np. acyklowir, który ma za zadanie hamować namnażanie się wirusa. Lek jest dostępny zarówno w postaci kropli do oczu, maści do stosowania na skórę, jak i w postaci tabletek oraz postaci do podawania dożylnego. Dawka preparatu doustnego zależy od wieku dziecka – mniejszą dawkę stosuje się u dzieci poniżej drugiego roku życia. Typowa dawka dla dzieci starszych i osób dorosłych to 200 mg stosowane pięć razy dziennie przez 5-10 dni. W cięższych postaciach choroby, w tym u noworodków i w postaciach z zajęciem układu nerwowego konieczne jest leczenie dożylne w warunkach szpitalnych.

W zapobieganiu nawrotom opryszczki znajdują zastosowanie preparaty zawierające w swoim składzie tak zwaną inozynę (z łac. Inosinum pranobexum). Zadaniem inozyny jest stymulowanie układu odpornościowego do walki z wirusami, co wpływa na zmniejszenie liczby nawrotów.

Inne warunki

Istnieje kilka innych warunków i czynników, które mogą prowadzić do guzów podobnych do wyprysków pochwy. Obejmują one:

Infekcje przenoszone drogą płciową (STI)

Dwie powszechnie występujące infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować guzy w pochwie. Są to brodawki narządów płciowych i opryszczka narządów płciowych:

  • Brodawki narządów płciowych: Małe, mięsiste grudki mogą mieć wygląd podobny do kalafiora. Są częstsze wśród kobiet i są powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Leczenie nie jest konieczne, jeśli nie są niewygodne. Jednak leki lub zabiegi chirurgiczne mogą poradzić sobie z epidemią, chociaż mogą pojawić się kolejne ogniska choroby, ponieważ nie ma sposobu na wyeliminowanie wirusa z organizmu. Kobieta może rozważyć podanie szczepionki przeciwko HPV przed aktywnością seksualną, aby zapobiec brodawkom narządów płciowych.
  • Opryszczka narządów płciowych: spowodowana przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV), opryszczka narządów płciowych może prowadzić do plam, które są bolesne lub swędzące. Ponieważ wirus może uśpić organizm, opryszczka narządów płciowych może być zaraźliwa, nawet jeśli nie ma widocznych plamek ani ran. Podobnie jak brodawki narządów płciowych, wirus nie może zostać usunięty z organizmu, gdy tylko się pojawi. Jednak leki mogą zmniejszać objawy, nawroty choroby i zmniejszać ryzyko przeniesienia wirusa na partnerów seksualnych. Używanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko wystąpienia opryszczki narządów płciowych u partnera.

Torbiele Bartholina

Gruczoły Bartholina znajdują się po obu stronach pochwy. Czasami mogą one zostać zablokowane, co prowadzi do powstawania cyst.

Te cysty są zwykle bezbolesne i nie wymagają leczenia. Jednakże, jeśli są zainfekowane, zapadają w stan zapalny i są wypełnione ropą i powinny być leczone interwencjami medycznymi, takimi jak antybiotyki. Jeśli cysty powracają, porozmawiaj z lekarzem na temat środków zaradczych.

Pryszcze podskórne: leczenie

Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.

Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:

  • tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
  • włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
  • kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...