Pryszcz na skórze - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne2 / 2
Streszczenie
Większe pryszcze, które są głęboko pod skórą, mogą goić się dłużej. Zbieranie lub próba przebicia pryszczów sprawi, że staną się one większe, bardziej bolesne i trudniejsze do pozbycia się.
Zamiast bawić się pryszczem, spróbuj zastosować zabieg punktowy lub nakładaj ciepły kompres kilka razy dziennie. Jeśli to nie pomoże, dermatolog może zalecić inne leczenie.
Jeśli twój pryszcz nie zniknie w ciągu trzech tygodni lub znajduje się na obszarze ciała, w którym zwykle nie ma trądziku, poproś swojego dermatologa, aby to sprawdził, aby upewnić się, że nie jest to coś poważniejszego.
Chociaż są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić i wyleczyć duży pryszcz, najlepszą opcją jest powstrzymanie ich przed pojawieniem się. To będzie oznaczać wyjazd do lekarza.
Bez względu na przepisane leczenie, poprawa stanu skóry zajmie około trzech do czterech miesięcy. Więc trzymaj się tego! Gdy twój trądzik jest pod kontrolą, nie musisz się martwić, że pojawią się te duże pryszcze.
Użyj leku na trądzik
Jeśli stosujesz miejscowe leczenie trądziku, kontynuuj to. Możesz nawet nieco bardziej nałożyć pryszcz na pryszcz, aby przyspieszyć gojenie. Nie ma potrzeby używać zbyt dużo, ogranicz się do aplikacji dwa razy dziennie. Zbyt częste stosowanie zbyt dużej ilości leków może wysuszać i podrażniać skórę, zamiast ją leczyć.
Istnieją również małe, lecznicze „naklejki” zwane plastrami hydrokoloidowymi, które można umieścić na pryszczu. Lek pomaga wysuszyć pryszcz, a naklejka zakrywa pryszcz i uniemożliwia jego zbieranie.
Należy jednak pamiętać, że leczenie punktowe działa najlepiej na krosty. To nie zrobi wiele dla głębokich guzków lub cyst.
Jeśli regularnie wypryskujesz, ale zazwyczaj nie stosujesz leczenia trądziku, teraz jest dobry moment, aby zacząć. Konsekwentne stosowanie leków przeciwtrądzikowych powstrzyma tworzenie się pryszczy, zanim staną się ogromną skazą.
To, czego nigdy nie powinieneś robić w przypadku tych dużych skaz, to próbować leczyć punktowo przedmiotami, które nie są przeznaczone dla skóry. Na przykład takie rzeczy jak czosnek, miód, cynamon, cytryna lub pasta do zębów nie wyleczą dużych torbieli potrądzikowych, w przeciwieństwie do tego, co mówią niektóre źródła internetowe.
Domowe środki zaradcze nie mogą wniknąć wystarczająco głęboko w skórę, aby przynieść jakiekolwiek korzyści. W najlepszym razie nic nie zrobią dla skazy. W najgorszym przypadku pojawi się podrażnione miejsce lub czerwona i swędząca wysypka zwana kontaktowym zapaleniem skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona,
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce,
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)
Czym jest podskórny pryszcz?
Pojawiający się na skórze pryszcz to nic innego, jak wykwit skórny, który zawiera w sobie treść ropną. Nadkażenie bakteryjne może być powodem pojawienia się krosty, która jest widoczna i niekiedy powoduje nieprzyjemny dyskomfort.
Wyciskanie pryszczy w nieumiejętny sposób może być nawet niebezpieczne. To najprostsza droga do tego, by uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i w najgorszym przypadku – zaostrzyć stan zapalny. Wyciskanie może prowadzić także do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie – pozostawienia trudnej do zagojenia rany, w następstwie nawet blizny. Może także wystąpić nieestetyczne zaczerwienienie, które będzie utrzymywało się znacznie dłużej niż wtedy, kiedy zabieg oczyszczania wykonuje kosmetyczka.
