Dlaczego pojawiają się pryszcze na całym ciele?

Skąd się biorą pryszcze na głowie?

  • zbyt duża ilość cukru w diecie,
  • stres,
  • brak równowagi hormonalnej,
  • zanieczyszczenia,
  • zbyt częste używanie suszarki i przegrzewanie skóry głowy,
  • źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji,
  • a wreszcie – zbyt rzadkie mycie włosów.

Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.

Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.

Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.

W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.

Może to zapalenie mieszków włosowych?

Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.

Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

Podsumowanie

Wypryski podskórne to problem, który dotyka wielu osób. Zmagają się z nim osoby młode, starsze, mężczyźni oraz kobiety. Niedoskonałości pojawiają się na naszej skórze z różnych przyczyn, a miejscami ich najczęstszego występowania jest twarz, ramiona, dekolt czy szyja. Ważne, aby nauczyć się rozróżniać poszczególne zmiany. Chociaż często powstają z bardzo podobnych przyczyn, to jednak sposób ich eliminacji może być nieco inny. Najczęściej widujemy zaskórniki otwarte i zamknięte, podskórne gule, krosty czy ropne torbiele.

Na wypryski mogą zadziałać domowe sposoby, jednak znacznie ważniejszą rolę odgrywa unikanie czynników wywołujących problemy ze skórą, a także odpowiednio dobrana pielęgnacja. Dopasowanie kosmetyków do potrzeb cery sprawia, że jesteśmy w stanie unormować pracę gruczołów łojowych, czy pozbyć się zanieczyszczeń oraz bakterii, które mogą pogorszyć stan skóry.

Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że czasami niezbędna jest też wizyta u specjalisty. Dermatolog pomoże nam w odkryciu źródła problemu, ale może również przepisać nam leki oraz inne preparaty przyspieszające gojenie zmian skórnych. Czasami zaleca też zmianę nawyków pielęgnacyjnych oraz podpowiada, po jakie produkty warto sięgnąć.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...