Dlaczego pojawiają się pryszcze na całym ciele?
Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?
Gdy na skórze głowy pojawią się ropne zmiany, warto dokładnie przyjrzeć się składowi kosmetyków do włosów. Bywa, że to właśnie one są przyczyną problemów i samo ich odstawienie sprawi, że krostki znikną. Bezpośrednią przyczyną tego, że pod skórą tworzy się ropna zmiana, jest to, że jej pory są zatkane i sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe nie znajduje ujścia.
Najczęściej pory na skórze głowy zatykają wszelkiego rodzaju oleje, zwłaszcza te nakładane bezpośrednio na skórę. W ten sposób mogą też działać substancje o działaniu emoliencyjnym, znajdujące się w odżywkach.
Niekorzystny wpływ na kondycję skóry głowy mają też produkty do stylizacji, których nadmiar może utrudniać skórze wydalanie łoju. Na pewien czas warto więc z nich zrezygnować.
Pryszcze - leczenie
Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.
Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.
Wypryski na szyi – przyczyny
Jeżeli chodzi o wypryski na szyi, to źródłem ich powstawania może być trądzik. Warto jednak podkreślić, że w przypadku takiego obszaru powinniśmy zwrócić uwagę na płeć. Na przykład u panów nierzadko krosty na szyi pojawiają się po niepoprawnie przeprowadzonym goleniem. Istnieje też wyprysk kontaktowy, który ma związek z obecnością alergenów. Te, po kontakcie ze skórą, powodują powstawanie zmian skórnych. U niektórych kobiet takie niedoskonałości mogą pojawić się również między innymi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Wypryski na dekolcie – dlaczego się pojawiają?
Nikogo nie powinno dziwić, że przyczyny pojawiających się niedoskonałości w okolicach dekoltu są zbliżone do tych, które powodują zmiany skórne na innych częściach ciała. Wypryski na dekolcie to najczęściej skutek uwarunkowań genetycznych, ale też nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Do listy warto dopisać zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych, a do tego obecność bakterii i drożdżaków.
Wypryski na twarzy – przyczyny
Wypryski skórne powstają na naszym ciele z bardzo różnych przyczyn. Niezwykle często jest to skutek choroby skórnej, z którą w danym momencie możemy się zmagać. Przykładem jest między innymi trądzik. On sam może występować w wielu różnych wariantach. Zazwyczaj jednak jest to przypadłość, z którą zmagają się osoby młode, najczęściej te, które przechodzą właśnie etap dojrzewania. W tym czasie pojawiają się zaburzenia hormonalne, których skutkiem bywają pojawiające się na twarzy niedoskonałości. W takim przypadku wypryski na twarzy znikają wraz z momentem zakończenia procesu dojrzewania oraz ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej. Ta może jednak sprawiać nam problem nie tylko we wczesnym okresie. Bywa, że brak równowagi między hormonami jest niezwykle wyraźny także w wieku dorosłym, na przykład podczas ciąży.
Na to, jak wygląda nasza cera, niemały wpływ ma również to, co ląduje na naszym talerzu. Oznacza to, że spożywane pokarmy odgrywają szczególną rolę nie tylko w naszym ogólnym samopoczuciu. Niedoskonałości nierzadko pojawiają się w momencie, kiedy nie zwracamy uwagi na zachowanie równowagi w spożywanych posiłkach, w tym jemy za dużo przetworzonej żywności oraz tej bogatej w cukry i niezdrowe tłuszcze. Zdarza się również, że zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu, co oznacza, że niechętnie pijemy wodę oraz inne niesłodzone napoje.
A co z czynnikami zewnętrznymi? Nawet pogoda może mieć wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Na przykład latem, jeżeli nie stosujemy filtrów przeciwsłonecznych, a dodatkowo nasza skóra nadmiernie się poci, może dojść do zatkania gruczołów. Zimny wiatr powoduje przesuszenia oraz uszkadza naturalną barierę ochronną skóry, czego rezultatem jest większa podatność na powstawanie niedoskonałości.
Nie możemy zapominać także o stosowanych kosmetykach, które wywołują wypryski na twarzy. Przyczyny w tym przypadku powinniśmy doszukiwać się w źle dobranych produktach oraz składnikach aktywnych, które niekoniecznie służą naszej cerze. Stąd tak ważne jest, aby poznać potrzeby naszej skóry i dopiero wtedy poświęcić czas na dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Rodzaje wyprysków – z czym najczęściej zmaga się nasza skóra?
Obecne na skórze wypryski mogą występować pod różnymi formami. Inna bywa nie tylko przyczyna ich powstawania, ale także sposób walki z nimi czy sam ich wygląd. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznawać konkretne formy niedoskonałości: grudki, krosty, zaskórniki czy podskórne gule, dzięki czemu walka z problemem stanie się znacznie prostsza. Jakie wypryski najczęściej pojawiają się na naszej twarzy oraz obszarze całego ciała?
Zaskórniki możemy podzielić na otwarte oraz zamknięte. Z tym rodzajem niedoskonałości zmaga lub zmagał się praktycznie każdy. Czasami takie wypryski na nosie, czole czy brodzie pojawiają się nagle, a następnie równie szybko znikają. Ma to związek z chwilowymi zaburzeniami funkcjonowania naszej skóry.
Jeżeli chcemy nauczyć się rozróżniać zaskórniki otwarte od zamkniętych, to powinniśmy przyjrzeć się obecnej zmianie z bliska. Jeżeli ma ona czarne zakończenie, nie znajduje się głęboko pod skórą i nie zmieniła się w bolącą krostkę, to mamy do czynienia z wariantem otwartym. Tymczasem zaskórniki zamknięte to niewielki, biały wyprysk znajdujący się pod skórą.
A co z eliminacją tych zmian? Zaskórniki otwarte to wypryski, które usuwa się najłatwiej. Czasami korzysta się tutaj z mechanicznego sposobu, jednak nie poleca się wykonywać go samodzielnie w domu. Zmian skórnych nie wyciskamy, jeżeli nie wiemy, czy powinny być usuwane w ten sposób oraz gdy nie potrafimy zrobić tego w poprawny sposób. Pomocne będą natomiast właściwe kosmetyki pielęgnacyjne. To samo tyczy się zaskórników zamkniętych.
Podskórne gule to rodzaj niedoskonałości, który może przybierać różne rozmiary oraz kolory. Takie gule znajdują się pod zewnętrzną warstwą naskórka. Są wyraźnie wypukłe, a nierzadko wiążą się również z odczuwanym w tej okolicy bólem. Mogą mieć kolor czerwonawy albo czerwoną obwódkę. Czasami są to wypryski na brodzie, policzkach czy nosie, ale też innych obszarach ciała.
