Pryszcze na diecie - Jak dieta wpływa na twoją skórę?
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Trądzik na plecach i ramionach jest trochę trudniejszy do zwalczenia, niż ten na twarzy - przede wszystkim ze względu na trudniejszy dostęp do tych obszarów. Jednak i na to są sposoby! Po pierwsze – jak wspomniano wcześniej – podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na te obszary stosuj te same kosmetyki, co do twarzy. Po drugie – zmień dietę i oczyszczaj organizm z toksyn.
Co wchodzi w skład skutecznej, domowej kuracji antytrądzikowej? To przede wszystkim:
- żel do mycia skóry trądzikowej - dobrze, by zawierał antybakteryjny kwas salicylowy lub któryś z kwasów AHA (np. migdałowy), jednak wystrzegaj się alkoholu. Kwas salicylowy czy migdałowy mają działanie lekko złuszczające oraz antybakteryjne. W przeciwieństwie do alkoholu nie wysuszają jednak skóry i nie uszkadzają warstwy hydrolipidowej naskórka,
- tonik - przywracający właściwe pH skóry po kontakcie z wodą, a także zawierający substancje normalizujące wydzielanie sebum - również bez alkoholu!,
- serum - nie jest to konieczny kosmetyk, ale stosowanie go pod krem wzmacnia jego właściwości pielęgnacyjne,
- krem - głęboko nawilżający, o lekkiej konsystencji. Wystrzegaj się silikonów, parafiny i wosków - substancje te mogą zapychać pory skóry, co w przypadku skóry trądzikowej przyniesie efekty odwrotne do oczekiwanych!
Jeśli pojawiają się zaskórniki na plecach, warto usuwać je mechanicznie - na przykład za pomocą specjalnej łyżeczki do oczyszczania skóry. Zaskórniki (otwarte lub zamknięte) to wczesna faza wyprysku trądzikowego i na ich podstawie tworzą się ropne wykwity.
Pryszcze – jak się ich pozbyć?
Szacuje się, że około 85% nastolatków musi borykać się z pryszczami. Pierwsze zmiany skórne pojawiają się zarówno u dziewczynek, jak i chłopców między 11. a 13. rokiem życia. W większości przypadków objawy zanikają wraz z wiekiem. Niestety należy zdać sobie sprawę, że pryszcze pojawiają się także u osób dorosłych, które okres dojrzewania już dawno mają za sobą. Zdarza się, że bolesne krosty można zauważyć nie tylko na twarzy czy szyi, ale także na ramionach, plecach czy nawet w okolicach sfer intymnych. Ponieważ czynników wpływających na powstawanie pryszczy jest bardzo wiele, czasem trudno znaleźć skuteczną metodę ich zwalczania.
Zazwyczaj wypryski możemy dostrzec na twarzy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre pryszcze powstają zaledwie w ciągu jednej nocy – tymczasem jest to cały proces, który dopiero w końcowej fazie daje efekt bolesnej, nieprzyjemnie wyglądającej krosty.
Wszystko zaczyna się w chwili, kiedy gruczoły łojowe – na skutek różnych czynników – zaczynają w zdecydowanie krótszym czasie produkować nadmierne ilości łoju (zwanego również sebum). Skóra nie jest w stanie poradzić sobie z tą barierą, co prowadzi do zatkanych porów. Tak rodzą się zaskórniki, które przybierają dwie postacie: zamkniętą lub otwartą. Dobrze już na tym etapie zatroszczyć się o pielęgnację skóry, ponieważ z biegiem czasu zaskórniki uszkadzają tkankę znajdującą się wokół mieszka włosowego. Tkanki ulegają zrogowaceniu, a ze względu na zablokowaną przez sebum skórę nie są w stanie samodzielnie się zregenerować. Rozszerzone mieszki włosowe możemy zauważyć gołym okiem w postaci rozszerzonych porów.
Jeśli zignorujemy te poszczególne objawy, zatkane gruczoły łojowe zaczną wytwarzać bakterie. Są one normalną częścią flory bakteryjnej skóry, jednak w większych ilościach mogą ją podrażniać. Zaskórniki pękają, a ich zawartość rozlewa się na okoliczne tkanki. W ten sposób mamy już do czynienia ze stanem zapalnym, który powoduje szereg zmian skórnych: krost, grudek, a nawet guzków. Wypryski nie tylko są bardzo widoczne ze względu na towarzyszący im obrzęk, ale często też bolą przy najlżejszym dotyku. Na dodatek wiele osób ma tendencję do wyciskania pryszczy, sądząc, że pozbywając się zawartej w nich ropy przyspieszą proces gojenia. To duży błąd. O ile pojedyncza krosta rzeczywiście stanie się przez to mniejsza, to jednak z dużym prawdopodobieństwem na jej miejscu już wkrótce powstanie nowa. W ten sposób przyczyniamy się też do rozsiewania bakterii na większy obszar, więc pojedyncze pryszcze w naturalny sposób pociągają za sobą kolejne.